canta sunum arti yorum nakliye anlasma bilim urun sozlesme istatistik ayar elmas duyuru ok sepet saat kalp para gazete tamir alinti telefon kullanici deney kampanya dunya whatsapp bina pdf iletisim takvim yildiz konum destek2 bilgi ev liste gulenyuz zar video destek1 ampul soru foto cuzdan menu kurumsal mouse klasor monitor ceptelefonu
Gazipaşa Mahallesi, Uzun Sokak Samancı Apt. No:23 K:2, 61030 Ortahisar / TRABZON
enargeorgiaدندانپزشکی

Yirmilik Dişlerinizi Çektirmek İçin 5 Neden

13.09.2021
67
Yirmilik Dişlerinizi Çektirmek İçin 5 Neden

Yirmilik Dişlerinizi Çektirmek İçin 5 Neden

Adlarına rağmen, yirmilik dişler kimseyi daha akıllı yapmaz. Bu geç dönem azı dişleri, diş etlerinden çıktıklarında ve mevcut dişlerinizi sıkıştırdıklarında genellikle aşırı rahatsızlığa neden olurlar. Daha da kötüsü, çene hizasına, sinüs problemlerine, uzun süreli, zarar veren boşluklara ve kistlere katkıda bulunan kayıtlı yirmi yaş dişi vakaları bile vardır.

Yine de, bazı şanslı insanlar yirmi yaş dişlerinin bu yaygın semptomlarını ve rahatsızlıklarını yaşamazlar. Bu şanslı insanlar için soru şu: 20 yaş dişinin çıkarılmasına değer mi? Ve sadece ağız cerrahisi standart bir uygulama haline geldiği için, tüm yirmilik dişlerin çekilmesi gerekiyor mu?

Yirmi yaş dişleri ne zaman çekilmemeli

Bu ağız ameliyatı, genç yetişkinler için pratik olarak bir geçiş ayini haline geldi. Ancak yaygın inanışın ve sizin birçok aile ve arkadaşınızda gözlemlediğinizin aksine, yirmilik dişlerin çekilmesi her zaman gerekli değildir.

Bu üçüncü azı dişleri tipik olarak genç yaşlardan genç yetişkinliğe kadar herhangi bir yerde gelişir. O zamana kadar tüm süt dişlerimizi kaybetmiş olacağız ve yerini yetişkin seti aldı. Çoğu insan için bu aynı zamanda daha fazla dişin çıkması için yer olmadığı anlamına gelir ve bu nedenle yirmi yaş dişlerinin aniden çıkması bir sorun haline gelir.

Yine de, yirmi yaş dişlerinin çıkarılmasını gerektirmediği durumlar vardır, örneğin:

  • Yirmilik dişler sağlıklı
  • Tamamen patladılar veya tamamen büyüdüler
  • Isırmayı etkilemeden, karşıt dişlerle aynı hizada ve doğru şekilde konumlandırılır
  • Bir diş fırçası ile ve diş ipi ile ulaşılabilirler.

Yirmilik Dişler Sorun Olduğunda

Çoğu durumda yirmi yaş dişlerinin geri kalan dişleri etkilediği için çekilmesi gerekir. Bu, genellikle mevcut dişler nedeniyle büyümek için boşlukları olmadığı için olur. Ancak püskürmeleri gerekir, bunun yerine çenede çeşitli açılardan büyüyebilirler – yatay olarak bile.

Büyüyen bilgelik dişleriyle ilgili diğer yaygın sorunlar şunlardır:

  • Diş etlerinde saklı kalmak, sonunda çene içinde sıkışıp kalmak veya diğer dişlerin köklerine zarar veren ve kemik desteğini aşındıran enfeksiyon veya apseye neden olan bir durum.
  • Kısmen diş etlerinden patlar, ancak görülmesi ve temizlenmesi zordur, bu da onu diş eti hastalığına ve ağız enfeksiyonuna neden olan bir bakteri yatağı yapar.
  • Tamamen patlar, ancak bir açıyla büyüyerek yakındaki dişleri etkiler, bu da çapraşıklığa ve aksi takdirde sağlıklı çevredeki dişlere zarar verir.

Bazı diş hekimleri, daha sonra zarar görmemesi için tam olarak çıkmasalar bile yirmi yaş dişlerinin çekilmesini önerir. Diğer diş hekimleri, dişler ve çene kemiği tam olarak gelişmeden genç yaşta çekim yapılmasını önerecek kadar ileri gitmektedir. Daha genç hastalar daha hızlı iyileşir ve yetişkinlikte etkilenmiş yirmilik diş büyümesi ve enfeksiyon olasılığı çok daha düşüktür.

Yirmilik dişler ne zaman çekilmelidir?

Çoğu hasta için ağrı, yirmi yaş dişlerinin çıktığının ve çekilmesi gerekebileceğinin açık bir işaretidir. Ancak, çıkarılması gereken zahmetli bir yirmilik dişin tek yaygın belirtisi değildir. Diğerleri, son dişlerin arkasındaki yumuşak dokuda tekrarlayan enfeksiyonlar, kistler, tümörler, komşu dişlerde hasar, diş çürümesi ve diş eti hastalığını içerir.

Yirmi yaş dişlerinin çıkarılması, gömülü dişlerin çekilmesini ve etkilenmiş olabilecek yakındaki hasarlı dişlerin restore edilmesini içerir. Konumlarını ve büyümelerini doğrulamak için bir röntgen ile birlikte diş hekiminiz, ağzınızın şekline ve diğer dişlerin sağlığına göre yirmi yaş dişlerinin çekilmesini önerecektir. Çene kemikleri yaşla birlikte sertleştiğinden ve dişlerin çıkarılması zorlaştığından, yirmi yaş dişlerinin çıkarılması özellikle bu azı dişlerinin hala sağlıklı olduğu genç yetişkinlik döneminde idealdir.

Neden Yirmilik Dişin Çekilmesine İhtiyacınız Var?

1. Yakındaki dişlerde hasar

Daimi dişleriniz zaten konumlandırılmış olduğundan, bu ekstra azı dişlerinin sürmesi onları konumlarını değiştirmeye zorlayabilir. Bu, ağrıya, ısırma sorunlarına ve aşırı kalabalıklaşmaya neden olarak etkili bir şekilde fırçalamayı ve diş ipi kullanmayı zorlaştırır ve sonunda diş çürümesine veya çürüğe yol açar. Tedavi gecikirse, gömülü komşu dişleri düzeltmek için ek işlemlere de ihtiyacınız olabilir.

2. Çenede hasar

Önce sertlik veya ağrı gelir, daha sonra farkına varmadan çene kemiklerinde hasar, ağzın işlevini ve hareketini etkiler. Tüm dişler gibi, yirmi yaş dişleri de çenelerden ve diş etlerinden çıkar, ancak bu her zaman böyle değildir, özellikle diğer dişlerin etrafında boşluk kalmadığında.

Bazı yirmilik dişler çene içinde gömülü olarak büyür, diğer dişleri ve hatta çene çizgisini kaydırır. Bu, ağzın açılmasını sınırlayabilir ve bunu yaparken ağrıya neden olabilir. Yeni sürmüş azı dişleri boyunca da kistler oluşabilir, bu da tedavi edilmediğinde çene kemiklerini oyabilir ve komşu, sağlıklı dişlerin sinirlerine zarar verebilir.

3. Sinüs sorunları

Ağız ve burnun karmaşık bir şekilde bağlantılı olduğunu biliyoruz, ancak gömülü yirmi yaş dişlerinin sinüsleri etkileyebileceğini biliyor muydunuz? Bu azı dişlerinin büyümesi sinüs ağrısı, basınç ve tıkanıklığa neden olduğunda yirmi yaş dişlerinin çekilmesi önerilir. Ağız sağlığı genel sağlıktır ve bu nedenle herhangi bir semptom veya rahatsızlığa dikkat etmek çok önemlidir.

4. Hassasiyet ve ağrı

Birçok hasta yirmi yaş dişlerinin etkilendiğini ancak ağrı hissettiklerinde fark eder. Ancak herhangi bir diş problemi gibi, küçük başlar ve hatta neredeyse fark edilemez. Herhangi bir diş ağrısını, hatta hassasiyeti ve hafif zonklama hislerini görmezden gelmeyin.

Nerede meydana geldiğine dikkat edin – yemek yerken veya fırçalarken ağzın arkasıyla temas halinde olursa, yirmi yaş dişleriniz patlamış olabilir. Diğer dişlere açılı olarak büyüdüklerini, çeneleri etkilediklerini veya komşu dişleri sıkıştırdıklarını göstermesi çok uzun sürmeyecektir.

5. İltihaplı diş etleri

Ağız sağlığı dişlerle sınırlı değildir – diş etleri de büyük bir rol oynar ve gömülü yirmilik dişlerden muzdariptir . Yirmi yaş dişleri diğer dişlere açılı veya yatay olarak çıktıklarında diş etlerinin şişmesine ve temizlenmesini zorlaştırabilir. Diş eti çizgisi boyunca yer alan bu kırmızımsı alanlar, genellikle dokunulduğunda ağrı hissederek, düzgün fırçalamayı ve diş ipi kullanmayı engelleyerek sonunda çürüklere ve diş çürümesine yol açar.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: