canta sunum arti yorum nakliye anlasma bilim urun sozlesme istatistik ayar elmas duyuru ok sepet saat kalp para gazete tamir alinti telefon kullanici deney kampanya dunya whatsapp bina pdf iletisim takvim yildiz konum destek2 bilgi ev liste gulenyuz zar video destek1 ampul soru foto cuzdan menu kurumsal mouse klasor monitor ceptelefonu
Gazipaşa Mahallesi, Uzun Sokak Samancı Apt. No:23 K:2, 61030 Ortahisar / TRABZON
trenargeorgiaدندانپزشکی

Sigaranın Dişler Üzerindeki Etkisi

07.09.2021
21
Sigaranın Dişler Üzerindeki Etkisi

Sigaranın Dişler Üzerindeki Etkisi

Sigara içmek dişlerinizi hem tütüne hem de nikotine maruz bırakır. Sonuç olarak lekeli, sarı dişler ve ağız kokusu oluşması muhtemeldir.

Ayrıca, ne kadar çok sigara içerseniz, tat alma duyunuzu o kadar çok etkiler. Yedikleriniz ve içtikleriniz dişlerinizi de etkiler.

Sigara içmek ayrıca bağışıklık sisteminizi düşürerek sizi diş eti hastalığı riskine sokar ve ağız kanserine katkıda bulunur .

İşte sigara ve ağız sağlığı hakkında bilmeniz gerekenler.

Dişlerden sigara lekesi nasıl çıkar

Tütün dumanındaki nikotin ve katran sarı veya lekeli dişlere neden olabilir. Dişlerinizi günde birkaç kez fırçalamak, görünümlerini iyileştirmenin bir yoludur. Bu sadece lekelenmeyi önlemekle kalmaz, aynı zamanda diş eti hastalığına karşı da korur.

Ayrıca sigara içen insanlar için diş lekeleriyle savaşmak için tasarlanmış bir diş macununun seçilmesine yardımcı olur. Bu diş macunları, renk bozulmasını iyileştirmeye yardımcı olacak özel bileşenler içerir.

Aşağıdaki malzemeleri arayın:

 • karbonat
 • hidrojen peroksit
 • aktifleştirilmiş odun kömürü
 • hindistancevizi yağı
 • Zerdeçal

Ev yapımı diş macunu kullanarak da dişlerinizi evde beyazlatabilirsiniz . Bunu yapmak için kabartma tozuna birkaç damla hidrojen peroksit ekleyin . Yine de, çok güçlü bir hidrojen peroksit çözeltisi kullanmamaya dikkat edin. Dişlerinize zarar verebilirsiniz.

Diş beyazlatıcılar işe yarar mı?

Dişlerinizi daha sık fırçalamak duman lekelerini önlemeye ve gidermeye yardımcı olsa da, diş macunu ciddi renk değişimleri için çok az sonuç verebilir.

Bu durumda, muhtemelen bir tezgah üstü (OTC) diş beyazlatma ürününe ihtiyacınız olacaktır. Bunlar, dişlere seanslar halinde uygulanan beyazlatma ajanları ile beyazlatma şeritlerini veya beyazlatma jellerini içerir.

OTC ürünleri, yüzeyin altındaki lekeleri çıkarabilir ve dişlerinizin görünümünü iyileştirebilir. Ancak bu ürünlerin dişlerinizi tamamen beyazlaştırması olası değildir.

Dişlerdeki nikotin lekelerini gidermek için lekelenmenin şiddetine bağlı olarak profesyonel diş beyazlatmaya ihtiyacınız olabilir .

Bu, ofis içi diş beyazlatma tedavisini, evde özelleştirilmiş diş beyazlatma sistemini veya daha güçlü leke çıkarma için her ikisini içerebilir.

Profesyonel diş beyazlatma lekelerden kurtulsa bile, sigara içmeye devam ederseniz sonuçlar uzun sürmez. Her yıl tedavileri tekrarlamanız gerekebilir.

Sigaradan gelen kötü nefesle nasıl savaşılır?

“Sigara içenlerin nefesi” bazı insanların sahip olduğu bir başka sorundur. Bu, diş eti hastalığının erken evrelerinden veya tükürük üretiminin azalmasından dolayı ağız kuruluğundan kaynaklanır.

İşte sigara içenlerin nefesini gidermeye yardımcı olacak birkaç seçenek:

 • Günde en az iki kez dişlerinizi fırçalayın ve günde en az bir kez diş ipi kullanın .
 • Ağız kuruluğunu önlemek için sıvı alımınızı artırın .
 • Ağız kuruluğu için antibakteriyel gargara kullanın.
 • Şekersiz sakız çiğneyin.
 • Bir nane emdirin.
 • Dişlerinizden plak ve tartarı çıkarmak için düzenli diş temizliği planlayın.
 • Sigarayı azaltın ya da tamamen bırakın. 

E-sigara diş sağlığı için daha mı iyi?

E-sigaralarda tütün yoktur , pek çok insan vapingin ağız sağlığı için daha iyi olduğuna inanır.

E-sigaralar duman üretmezken, buharı nikotin içerir. Buna ek olarak, e-sigaralar vücut ve dişler için kötü olan -sigaradan daha az da olsa- başka kimyasallar ve ağır metaller içerir.

Bu ürünlerdeki nikotin diş eti dokusuna zarar verebilir ve tükürük üretimini azaltabilir, bu da ağız kokusuna, diş eti çekilmesine ve diş kaybına neden olabilir.

Sigara dişlerinize veya diş etlerinize zarar verebilir mi?

Sigarayı bırakmak ağız sağlığına fayda sağlar çünkü diş eti hastalığına yakalanma olasılığını azaltır.

Periodontal hastalık olarak da adlandırılan diş eti hastalığı, diş eti çizgisini etkileyen bir enfeksiyondur. Tartar ve bakteriler diş etlerinin altında veya üstünde biriktiğinde gelişir ve iltihaplanmaya neden olur.

Diş eti hastalığı sigara ile bağlantılıdır çünkü sigara içen kişilerin dişlerinde içmeyenlere göre daha fazla tartar bulunur. Tütünün içindeki nikotin tükürük üretimini azaltarak ağızda tartar ve bakteri oluşumunu kolaylaştırır.

Sigarayı bırakırsam dişlerim düzelir mi?

Uzun yıllar sigara içmiş olsanız bile, bırakmak ağız sağlığınızı iyileştirebilir ve diş eti hastalığı ve diş kaybı olasılığını azaltabilir.

Araştırmacılar 12 aylık bir süre boyunca sigara içen ve kronik diş eti hastalığı olan 49 kişiyi izledi. Bu katılımcılara nikotin replasman tedavisi , ilaç tedavisi ve danışmanlık yoluyla sigarayı bırakmaları için yardım edildi .

12 aylık çalışmanın sonunda, katılımcıların yaklaşık beşte biri sigarayı bırakmıştı. Ağız sağlıklarında önemli gelişmeler kaydettiler.

Sigarayı bırakmanın diş eti hastalığının başlama ve ilerleme riskini azalttığını gösteren çalışmalar yapılmıştır. Sigara içenler, içmeyenlere göre kemik kaybı ve periodontal hastalık için yaklaşık yüzde 80 daha yüksek riske sahiptir.

Uzun süredir sigara içiyor olsanız bile, bırakmak için asla geç değildir. Anında ve uzun vadeli faydalar görmeye devam edeceksiniz.

Sigarayı bırakmak sadece dişlerinizi korumaz. Ayrıca şansını azaltır:

 • ağız kanseri
 • akciğer hastalığı
 • kalp hastalığı
 • diğer sağlık sorunları

Sigara içmek bağışıklık sistemini zayıflattığı için vücudun enfeksiyonla savaşması da zorlaşır. Bunun sonucunda dişleri destekleyen kemikler zayıflayarak diş kayıplarına neden olur.

Sigarayı bırakmanın basit ve pratik yolları

İşte sigarayı bırakmanıza ve ağız sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olacak birkaç ipucu .

Tetikleyicilerden kaçının

Sigara içerken başkalarının yanında olmak, isteklerinizi yoğunlaştırabilir.

Sigara içmeye meyilli olduğunuz kişilerden ve yerlerden kaçınmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Sigara içmeyi yasaklayan yerlerde vakit geçirin. Sigara molalarında insanlara eşlik etmeyin.

Meşgul tutmak

Meşgul ve dikkatinizin dağılması da isteklerinizi yönetmenize yardımcı olabilir. Zihin aynı anda sadece bir şeye odaklanabilir. Sigara içme isteği duyuyorsanız, kendinizi bir aktiviteye veya projeye verin.

Nikotin yerine koyma tedavisini düşünün

Nikotin bandı kullanmak veya nikotin sakızı çiğnemek, aşermeyi azaltarak sigarayı bırakmayı kolaylaştırabilir. Paketin talimatlarını dikkatlice izleyin. Bu tür ürünlere nikotin bağımlılığı geliştirmek mümkündür.

OTC ürünleri işe yaramazsa, Chantix gibi sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak ilaçlar hakkında doktorunuza danışın.

Neden bıraktığını kendine hatırlat

Herkesin bırakmak için bir motivasyonu vardır. Bazıları genel sağlıklarını iyileştirmek ister. Diğerleri bunu aileleri için yapar. Belki de sadece tasarruf etmek istiyorsunuz.

Düzenli olarak neden alışkanlıktan vazgeçtiğinizi düşünün. Bu, güçlü dürtülerin üstesinden gelmenize yardımcı olabilir.

Kendini topla

Kendinizi alev alev yanarken bulursanız, kendinizi hırpalamayın veya bırakmanın imkansız olduğunu düşünmeyin. Birçok kişi bırakırken aksilikler yaşar. Pozitif kalın ve yola geri dönün.

Terapi al

Bazen sigara içme alışkanlığını kırmak, ritüellerin üstesinden gelmek ve sorunlarla başa çıkmanın yeni yollarını öğrenmek için davranışsal terapi gerektirebilir. Stresli veya üzgün olduğunuzda sigara içme olasılığınız daha yüksekse, terapi yardımcı olabilir.

Sonuç

Sigara içmek ağız sağlığınız üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir, diş eti hastalığı, diş kaybı, ağız kokusu ve ağız kanseri riskinizi artırabilir. Dişlerinize verebileceğiniz en güzel hediye sigarayı bırakmaktır.

Henüz bırakmaya hazır değilseniz, yine de dişlerinize bakabilirsiniz. Aynı diş sağlığı alışkanlıkları geçerlidir: Günde en az iki kez fırçaladığınızdan ve her gün diş ipi kullandığınızdan emin olun. Diş eti hastalıklarıyla savaşmaya ve diş lekelerini önlemeye yardımcı olması için yılda en az iki kez diş hekiminizi görün.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: