canta sunum arti yorum nakliye anlasma bilim urun sozlesme istatistik ayar elmas duyuru ok sepet saat kalp para gazete tamir alinti telefon kullanici deney kampanya dunya whatsapp bina pdf iletisim takvim yildiz konum destek2 bilgi ev liste gulenyuz zar video destek1 ampul soru foto cuzdan menu kurumsal mouse klasor monitor ceptelefonu
Gazipaşa Mahallesi, Uzun Sokak Samancı Apt. No:23 K:2, 61030 Ortahisar / TRABZON
trenargeorgiaدندانپزشکی

Sarı dişlerden kurtulmak için evde uygulayabileceğiniz yöntemler

23.08.2021
46
Sarı dişlerden kurtulmak için evde uygulayabileceğiniz yöntemler

Sarı dişlerden kurtulmak için evde uygulayabileceğiniz yöntemler

Bir kişinin dişlerinin yaşlandıkça daha az beyaz olması doğaldır. Birçok insan sarı dişlerden kurtulmak için ev ilaçlarına başvurur. Ancak hangi tedaviler en etkilidir?

Bu makale sarı dişlerden nasıl kurtulacağınızı araştırıyor ve evde deneyebileceğiniz 11 çareye bakıyor. Çözümlerin her birini destekleyen bilimsel çalışmalara da yer veriyoruz.

Sarı dişler hakkında hızlı gerçekler:

 • Diş minesi aşındıkça alttaki sarımsı dentin görünmeye başlar.
 • Dişlerdeki renk değişikliğini azaltmanın kolay bir yolu, onları sık sık fırçalamaktır.
 • İnsanlar yaşlandıkça dişleri doğal olarak biraz renk değiştirir.

Doğal Çözümler

İşte evde sarı dişlerden kurtulmanıza yardımcı olabilecek 5 doğal çözüm. Bunlar, diş hekiminin sunabileceği diş beyazlatma seçeneklerine bir alternatiftir:

1. Kabartma tozu ve hidrojen peroksit

kadın dişleri beyazlatmadan önce ve sonra

Kabartma tozu ve hidrojen peroksit içeren bir diş macunu kullanmak dişlerin sararmasını azaltmaya yardımcı olabilir.

1 yemek kaşığı karbonatı 2 yemek kaşığı hidrojen peroksit ile karıştırarak evde macun yapmak mümkündür.

 Karbonat ve hidrojen peroksit içeren bir diş macunu kullanmanın diş lekelerini azalttığını ve beyazlığı iyileştirdiğini buldu.

2. C vitamini

C vitamini eksikliğinin dişlerde ve diş etlerinde bakteri birikmesi olan peridontiti kötüleştirebileceğini buldu . Bu birikim renk bozulmasına katkıda bulunur.

C vitamini takviyesi yapmanın dişlerdeki renk değişikliğini azaltabileceğini takip eder. C vitamini tüketiminin dişler üzerinde beyazlatma etkisi olup olmadığı konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

3. Meyve enzimleri

Diş macununa eklendiğinde, bazı meyve enzimleri renk değişikliği ile mücadele edebilir.

Papaya meyvesinden papain enzimi ve ananastan bromelain enzimi içeren bulunan diş macunu diş lekelerini çıkarmaya yardımcı olur.

4. Elma sirkesi

Küçük miktarlarda kullanıldığında elma sirkesi dişlerdeki lekelenmeyi azaltabilir ve beyazlığı iyileştirebilir.

Elma sirkesinin dişleri beyazlattığını keşfetti. Bununla birlikte, bunun hayvanlar üzerinde bir çalışma olduğu belirtilmelidir.

Elma sirkesi çok sık kullanılırsa diş yüzeyine zarar verebilir. Elma sirkesinin diş beyazlatıcı olarak kullanımına ilişkin daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bu arada, idareli ve dikkatli kullanılmalıdır.

5. Hindistan cevizi yağı çekme

Hindistan cevizi yağı ile ağızda yağ çekmenin veya hışırtı yapmanın dişlerde plak oluşumunu azaltmanın etkili bir yolu olabileceğini buldu. Plak birikmesi sararmaya katkıda bulunabileceğinden, hindistancevizi yağı çekmenin renk bozulmasını azaltabileceğini izler.

Dişleri beyazlatmaya ne ölçüde yardımcı olabileceğini belirlemek için hindistancevizi yağı çekme konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Diş ilaçları

İşte evde sarı dişlerden kurtulmanıza yardımcı olabilecek 6 diş tedavisi. Bunlar diş hekimlerinin sıklıkla önerdiği daha geleneksel bakım yöntemleridir:

6. Sık fırçalama

woman cleaning her teeth and holding glass of mouthwash

Düzenli olarak diş fırçalamak ve gargara kullanmak plak oluşumunu azaltmaya yardımcı olacaktır.

Bu, dişlerin rengini bozabilecek yiyecek veya içecekleri tükettikten sonra çok önemlidir, örneğin:

 • kırmızı şarap
 • Kahve
 • yaban mersini
 • pancar kökü

İşte bazı diş fırçalama, en iyi uygulama ipuçları:

 • günde iki ila üç kez fırçalayın
 • bir seferde 2 ila 3 dakika fırçalayın
 • her dişin her yüzeyini fırçaladığınızdan emin olun
 • fırçalarken dairesel hareketler yapın
 • diş etlerini fırçalamaktan kaçının veya çok nazikçe fırçalayın
 • ağzın arkasındaki dişlere ulaştığınızdan emin olun

7. Beyazlatıcı diş macunu

Beyazlatıcı diş macunu, dişlerin sararmasını azaltmaya ve beyazlığı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bu ürünler, standart diş macunlarından daha güçlü bileşenler içerir ve zorlu gıda lekelerini çıkarmaya yardımcı olur.

Beyazlatıcı diş macunu ağartıcı içermez ancak az miktarda karbamid peroksit veya hidrojen peroksit içerebilir. Bu kimyasallar diş renginin açılmasına yardımcı olur.

, beyazlatıcı diş macunu tipik olarak diş rengini bir veya iki ton açar.

8. Tepsi bazlı diş beyazlatıcılar

Bazı diş hekimleri tepsi bazlı diş beyazlatma hizmeti sunar, ancak ev versiyonları da reçetesiz olarak mevcuttur. Tepsi bazlı diş beyazlatıcılar dişleri şu şekilde aydınlatabilir:bir veya iki ton

Bu diş beyazlatma yöntemi, dişlerin üzerine takılı bir tepsi takmayı içerir. Tepsi bir ağartma jeli içerir ve günde 2 ila 4 saat veya gece.

Yüzde 10 karbamid peroksit içeren ürünleri aramak önemlidir . Bunlar Amerikan Diş Hekimleri Birliği (ADA) tarafından güvenli olarak tavsiye edilmektedir .

9. Beyazlatma şeritleri

Beyazlatma şeritleri, plastik şeritler üzerinde ince bir peroksit jel tabakası sağlar. Bunlar diş yüzeyine uyacak şekilde şekillendirilmiştir.

bir dizi var beyazlatma şeridi ürünleri çevrimiçi olarak mevcuttur ve bunlara ilişkin talimatlar değişiklik gösterir. Çoğu, 30 dakika boyunca günde iki kez uygulanmalarını önerir.

Şeritler dişleri hafifletebilir bir veya iki ton

Beyazlatıcı şeritlerin yüzde 10 karbamid peroksit jelden daha etkili olduğuna dair hiçbir kanıt olmadığını not eder. ADA tarafından önerilen yöntem karbamid peroksit jel kullanımıdır .

10. Beyazlatıcı durulamalar

Beyazlatıcı durulamalar, sarı dişlerden kurtulmanın başka bir yoludur. Hidrojen peroksit gibi oksijen kaynakları içerirler. Bunlar dişleri boyayan bileşiklerle reaksiyona girerek onları kaldırmaya yardımcı olur.

Günde iki kez bir defada 1 dakika durulama kullanmak, 

 3 ay içinde diş renginde iyileşme.

11. Aktif kömür

Aktif kömür içeren diş macunu dişlerdeki lekelenmeyi azaltmaya yardımcı olabilir.

kömür diş macunları diş üzerinde dış lekelenmeleri kaldırılmasına yardımcı olabileceğini saptadık. Beklenen leke çıkarma derecesi veya oranı konusunda daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.

Kömürlü diş macunları lekelenmeye neden olabileceğinden dikkatli kullanılmalıdır. Kömürü dişlerin yarıklarından ve restorasyonların çevresinden çıkarmak zor olabilir.

Götürmek

Kişi yaşlandıkça ve mineleri aşındıkça dişlerin hafif sararması doğaldır.

Plak oluşumundan kaynaklanan renk değişikliği düzenli fırçalama ile azaltılabilir. Dişleri lekeleyebilecek yiyeceklerden kaçınmak da iyi bir fikirdir.

Dişlerin görünümünü hafifletmek için yukarıda incelenen ev ilaçlarını denemek yardımcı olabilir. Dişleri sağlıklı tutmanın en iyi yolu diyet ve iyi bir ağız hijyeni rutinidir.

Dişler neden sararır?

Kişi yaşlandıkça dişlerindeki beyaz mine tabakası aşınır. Bu olduğunda, altındaki kireçlenmiş doku görünmeye başlar. Bu dokuya dentin denir ve sarımsı bir renge sahiptir.

Dişler aşağıdaki nedenlerle sararabilir:

 • yüzeyi lekeleyen bileşikler
 • plak oluşumu sarı bir renk verir
 • mine aşınır ve dentin geçer

Yaşlanma sürecinin doğal bir parçası olduğu için son nedeni önlemek zordur. Bununla birlikte, aşağıdakilerden kaçınılarak lekelenme azaltılabilir:

 • Kahve
 • kırmızı şarap
 • pancar kökü
 • yaban mersini
 • sigara içmek
 • çiğnemelik tütün

Plak oluşumu şu şekilde azaltılabilir:

 • şekerli veya yüksek karbonhidratlı gıdalardan kaçınmak
 • düzenli olarak fırçalamak
 • gargara kullanmak

Götürmek

Kişi yaşlandıkça ve mineleri aşındıkça dişlerin hafif sararması doğaldır.

Plak oluşumundan kaynaklanan renk değişikliği düzenli fırçalama ile azaltılabilir. Dişleri lekeleyebilecek yiyeceklerden kaçınmak da iyi bir fikirdir.

Dişlerin görünümünü hafifletmek için yukarıda açıklanan ev ilaçlarını denemek yardımcı olabilir. Dişleri sağlıklı tutmanın en iyi yolu diyet ve iyi bir ağız hijyeni rutinidir.

ETİKETLER: , ,
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: