canta sunum arti yorum nakliye anlasma bilim urun sozlesme istatistik ayar elmas duyuru ok sepet saat kalp para gazete tamir alinti telefon kullanici deney kampanya dunya whatsapp bina pdf iletisim takvim yildiz konum destek2 bilgi ev liste gulenyuz zar video destek1 ampul soru foto cuzdan menu kurumsal mouse klasor monitor ceptelefonu
Gazipaşa Mahallesi, Uzun Sokak Samancı Apt. No:23 K:2, 61030 Ortahisar / TRABZON
enargeorgiaدندانپزشکی

Ortodontik Tedavi ile Dişlerinizi Hizaya Getirin

18.09.2021
41
Ortodontik Tedavi ile Dişlerinizi Hizaya Getirin

Ortodontik Tedavi ile Dişlerinizi Hizaya Getirin

Dişler Neden Çarpık Olur?

Hem kalıtım hem de çevresel faktörlerin çarpık dişlere ve ısırma sorunlarına neden olabileceğini biliyoruz. Pracht, kalıtsal faktörlerin çapraşık dişler, fazla boşluk olan dişler ve maloklüzyonlar olduğunu belirtiyor. Çenede meydana gelen kazaların yanı sıra parmak emme ve dil itme gibi durumlarda da çarpık dişlerin oluşabileceğinden bahseder.

Dişleri veya Maloklüzyonları Düzeltmek İçin Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Ortodontik tedavinin üç aşaması vardır. Birincisi, ağızda yer kazanmak için apareylerin kullanılmasıdır. Örneğin, damak genişliğini genişletmek için damak genişleticiler ve alt çeneyi genişletmek için lingual barlar kullanılır. Aktif düzeltme aşaması, diş tellerinin dişlere yerleştirilmesinden sonraki aşamadır. Daha sonra dişler ayarlanır ve daha sonra düzeltilir ve dişlerdeki düzensizliğin ve çene sorunlarının ciddiyetine göre belirli bir süre içinde maloklüzyonlar düzeltilir. Üçüncü aşama, diş telleri çıkarıldıktan ve dişler bir tutucu (çıkarılabilir veya sabit) kullanılarak izlendiğinde ve düzleştirilmiş gülümsemeyi korumak için altı ayda bir ortodontik ziyaretler gerçekleştirildikten sonraki tutma aşamasıdır.

Braket Çeşitleri

Yaklaşık 30 yıl öncesine ait diş telleri, her bir dişin etrafını saran ve yapıştırılan büyük metal bantları içeriyordu. Ortodontistinizin tedavi için size önerdiği şeye bağlı olarak dişlerin yanak tarafına ve dişlerin dil tarafına diş teli takılabilir. Diş telleri, kemer telleri ve bantlar, çocuklar, ergenler ve gençler için renkli ve çok eğlenceli olabilir.

Günümüzde dişin ön yüzeyine minik braketler yerleştirilerek metal veya seramikten yapılmaktadır. Braketler ön diş yüzeyine yapıştırıcı benzeri bir malzeme ile yapıştırılır ve arka dişlerde metal bantlar kullanılabilir. Ark telleri braketlerin içine yerleştirilir ve ağızdaki sıcaklık nedeniyle ısınabilen ısıyla aktive olan nikel-titanyum kaynağından yapılır, bu sayede hem dişlere hem de ark telleri takıldığında dişlere sabit basınç uygulayabilir. ortodontist ofisinde ayarlandı.

Diş tellerine daha yeni bir alternatif, dişlerin doğru hizaya getirilmesine yardımcı olmak için gündüz ve gece giyilen bir dizi temiz çıkarılabilir hizalayıcı kullanan Invisalign sistemidir. Yemek yerken veya fırçalarken ve diş ipi kullanırken, plaklar çıkarılabilir.

Diş tellerinin bakımı

Ortodontistiniz, diş hekiminiz veya diş hijyenistiniz, diş tellerinizi nasıl düzgün bir şekilde temizleyeceğiniz konusunda size kapsamlı bir talimat verecektir. Manuel (ortodontik hastalar için özel olarak tasarlanmış), elektrikli, elektrikli veya sonik olarak kullanabileceğiniz birçok diş fırçası vardır. Hangisinin sizin için en iyisi olduğunu diş hekiminize sorun. Fırçalama günde en az 2-3 kez 45 derecelik açıyla ileri geri hareketlerle yapılmalıdır. Diş eti iltihabını (diş eti dokusunun iltihabı) önlemek için diş eti hattındaki plağı çıkardığınızdan emin olun. Diş fırçasını diş eti çizgisine doğrulttuğunuzdan emin olun ve ardından plak ve yiyecek artıklarını çıkarmak için braketlerin etrafını nazikçe fırçalayın.

Diş aralarının diş ipi ve diş ipi ile temizlenmesi çok önemlidir, dişler arasında boşluk varsa uyarıcı (diş pike temizleyici) veya proxabrush (interproksimal temizleme fırçası) kullanılabilir. Diş eti iltihabınız varsa orada olabilecek hastalık ve kokuya neden olan bakterileri gidermek için gıda kalıntılarını gidermek ve diş eti dokusunu sulamak için ağızdan irrigatörler önerilebilir. Antibakteriyel diş macunu ve reçetesiz satılan antimikrobiyal ağız gargaraları da oral irrigatörle birlikte veya tek başına kullanılabilir.

Diş Telleri Çıkarıldıktan Sonra Gülümseme Nasıl Korunur?

Ortodontistiniz diş tellerinizin çıkarılabileceğini belirledikten sonra, tavsiye ettiği şekilde gündüz veya gece bir tutucu (plastik aparey) takmanız çok önemlidir. Tutucu, taktıktan sonra ılık su veya diş macunu ve diş fırçası ile temizlenebilir ve kullanılmadığında plastik bir kaba yerleştirilebilir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: