alinti ampul anlasma arti ayar bilgi bilim bina canta ceptelefonu cuzdan deney destek1 destek2 dunya duyuru elmas ev foto gazete gulenyuz iletisim istatistik sozlesme kalp kampanya klasor konum kullanici kurumsal liste menu monitor mouse nakliye ok para pdf saat sepet soru sunum takvim tamir telefon urun video whatsapp yildiz yorum zar
Gazipaşa Mahallesi, Uzun Sokak Samancı Apt. No:23 K:2, 61030 Ortahisar / TRABZON
enargeorgiaدندانپزشکی
27.07.2021
2.684
İmplant

İmplant Nedir?

İmplant, herhangi bir nedenle kaybedilen dişlerin yerine çene kemiğine yerleştirilen, titanyumdan yapılan yapay diş kökleridir. İmplant uygulamasında amaç, hastanın kaybedilen dişlerini estetik ve fonksiyonunu tekrar sağlamaktır. İmplant uygulaması muayenehane ortamında lokal anestezi altında yapılmaktadır. Diş hekimi ve iğne korkusu olan hastalarda bilinçli sedasyon uygulaması ile implant uygulaması yapılabilmektedir. Bilinçli sedasyon, hastaya damar yolundan verilen ilaçlarla hastada oluşturulan derin uyku halidir. Sedasyon uygulamasında hastanın bilinci açıktır, diş hekiminin söylediğini duyar,  verilen talimatları uygulayabilir.

İmplant Uygulaması Nasıl Yapılır ?

İmplant uygulanması, planlanan bölge klinik ve radyolojik olarak değerlendirilir.İmplant uygulanacak bölgeye lokal anestezi yapılır. Uygun boy ve çaptaki implant çene kemiğine yerleştirilir. İmplant uygulaması yapılan bölgedeki diş eti dikilerek implantın üzeri kapatılır. İmplant uygulamasından 1 hafta sonra dikişler alınır, implant uygulamasından sonra implantın çene kemiğine kaynaması için alt çenede 2-4 ay, üst çenede 4-6 beklenir. İmplantın kemikle kaynaması için gerekli süre geçtikten sonra üst yapı aşamasına geçilir. Lokal anestezi altında implant üzerindeki diş eti açılarak implant üzerine iyileşme başlığı takılır. Bir hafta beklenerek implant üzerine takılacak porselen dişlerin ölçüsü alınır.

İmplantın Avantajları Nelerdir?

  • Diş çekimini takip eden çene kemiği erimeye başlar. İmplant uygulaması kemik kaybını önler. Bu sayede yapılacak protezin estetiğinin daha iyi olması sağlanır. Eksik diş bölgesinde oluşabilecek diş eti çekilmesi önlenir.
  • Geleneksel köprü uygulamalarındaki eksik diş bölgesine komşu dişlerin kesilmesi önlenir.
  • Çoklu implant uygulamaları ile hastaların hareketli protez kullanmaları önlenmiş olur. Böylece hastanın kemik kaybı önlenmiş olup, estetik bir görünüm sağlanır.Hastanın doğal ısırma ve çiğnemesi sağlanır.
  • İmplant üzerine yapılan hareketli protezler ile hastaların protez oynama şikayetleri ortadan kalkar.Bu sayede hastalar kolaylıkla elma gibi sert yiyecekler çiğneyebilir.

Hastaların Sıklıkla Sorduğu Sorular

Soru : Vücut implantı reddeder mi ?

Cevap :  implantlar vücutla uyumlu olan titanyum alaşımından üretilmektedir. implant kayıplarının en sık karşılaşılan nedenleri, hastaların kontrol altında olmayan sistematik sistemik rahatsızlıkları (şeker hastalıkları ve bu gibi) hastaların ağız bakımına dikkat etmemeleri, implant uygulaması yapılan alandaki enfeksiyondur.

Soru : Herkese implant yapılabilir mi ?

Cevap : Genel sağlık durumu iyi olan tüm hastalara implant yapılabilir. Gençlerde kemik gelişiminin tamamlanması için erkeklerde 17-18 yaş kızlarda 16- 17 yaşına kadar beklemek uygundur.

Soru : İmplant uygulaması sırasında ve sonrasında ağrı duyacak mıyım ?

Cevap : İmplant uygulaması muayenehanede lokal anestezi altında yapılmaktadır. Hasta implant yapılırken herhangi bir ağrı hissetmez. İmplant sonrası hasta diş hekiminin tavsiyelerini uygularsa operasyon sonrasını rahat geçirir. Operasyon sonrası hastaya şiş ve ağrı olmaması için buz kompresör ve ilaçlar verilmektedir. Operasyon sonrası tüm tütün mamullerini 2 gün boyunca tüketmemek gerekmektedir.

Soru: İmplantın ömrü ne kadardır ?

Cevap :  implant uygulamasında başarı oranı %98’in üzerinde olarak belirtilmektedir. implant ömrü uzun olması için hastaların ağız bakımlarının düzenli yapmaları ve kontrollerini aksatmamaları gerekmektedir.

Soru :  implantların bakımı zor mudur ?

Cevap: implant bakımının kendi dişlerimizin bakımından bir farkı yoktur. Her gün düzenli olarak fırçalamak ve diş ipi kullanmak gerekmektedir.

ETİKETLER:
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: