HİZMETLERİMİZ

İmplant Üzerine Yapılan Diş

İmplant üzerine yapılacak diş kaplama veya protezleri de en az implantlar kadar önem taşır. Bu yazıda implant üzerine yapılan diş protez ve kaplamaları ile ilgili alternatifleri ve bu uygulamaların fiyatları ile ilgili bilgi vermek isteriz. 

Hastalara eksik diş yapısına, uygulanan implantların cinsi ve sayısına göre değişen farklı yapılarda implant destekli sabit veya hareketli protezler uygulanabilir.
Genellikle hastalarımızın tercih ettiği sabit protezler yani kuron-köprü uygulamalarıdır. Bu protezlerde mümkün olduğunca zirkonyum destekli porselen kullanılmasını önermekteyiz. Kullanılan implant ve üst yapı parçaları kıymetli metal olduğundan üzerine yapılacak sabit protezlerinde doku dostu kıymetli alaşımlar olmalarına dikkat ediyoruz.

Bunların haricinde bazen implant destekli hareketli protezler yapmak zorunda kalabiliyoruz. Bu durumda ise iki veya dört implant üzeri locater bağlantılı yada bar destekli total protezler, teleskop bağlantılı protezler, doku desteği aldığımız vidalı yarı sabit protezler yapılmasını öneriyoruz.
Ne tür bir protez yapılacağına tamamen hastanın istek ve arzusuna bağlı olarak tabi ki genel sağlık durumuna, implant sayısına, ağız içi ölçüm değerlerine göre karar veriyoruz.

İMPLANT ÜZERİ ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA VE KÖPRÜ

Estetik diş tedavisinde ön plana çıkan zirkonyum diş kaplamalar implant üzeri diş uygulaması için de son derece önemli avantajlar sağlamaktadır. İyi bir implant için mekanik tutuculuk, ve estetik unsurların birlikte olması gerekiyor. Zirkonyum diş kaplama uygulaması bilgisayar destekli üretim aşaması nedeni ile altındaki diş veya implant ile uyum sağlar. İstenilen hassasiyetten üretim mümkündür. Zirkonyum diş kaplamanın bloklardan elde edildiğini biliyoruz. Metal altyapısı olan porselen diş kaplamalarına göre öne çıkan en büyük avantajları kısaca şöyle sıralanabilir.

  1. Biyolojik uyumlu olması
  2. Işığı yansıtma özelliği
  3. Estetik görüntünün mümkün olması
  4. Altındaki diş veya implant ile kusursuz temas sağlaması
  5. Dijital olarak planlama yapılabilmesi

Uzun ömürlü implant için ilk kural üzerine yapılacak protezin planlamasının doğru yapılmasıdır. Kuvvet dağılımları iyi hesaplanmadığında implant ile kemik bağlantısı maalesef sağlanamayacaktır.

HİÇ DİŞİ OLMAYAN HASTALAR İÇİN ÖNERİLERİNİZ NELERDİR?

Tam dişsizlik durumunda genellikle altı veya daha fazla implant üzerine sabit diş köprüsü uygulanmasını öneriyoruz. Bu sayede kişi kendi dişi gibi çiğneme ve konuşma işlevlerini yerine rahatlıkla getirebilmektedir. Hareketli protoez yapımı daha az maliyetli olmasına rağmen hastaların arzusu da sabit diş kaplama ve köprülerinden yana olmaktadır. Konforlu ve nerede ise kendi dişiniz gibi yeme içme olanağı sunan implant üzeri köprü hastaları bu tedaviden oldukça memnun kalmaktadır.

Ancak kemik hacmi yeterli olmayan hastalar için implant üzeri hareketli protez seçeneği de iyi bir alternatiftir. Üst çenede dört alt çenede en az iki implant üzerine yerleştirilecek protezler implantlar sayesinde iyi bir tutuculuk sağlarlar. Kişinin öz güvenini yitirmeden sosyal ortamlara girmesini ve ymek yerken protezin hareketini önleyen bir sistemdir. Tutucu uçlar implant üzerine yerleştirilir. bu uçların diğer parçaları da protez içerisinde bulunur. u sayede protez implant vasıtası ile ağızda daha az hareket eder. Hasta için büyük konfor sağlayan bu tutucular ball ataşman veya locater olarak adlandırılan iki farklı türde uygulanabilmektedir. Locater fiyatları daha yüksektir. Dikey boyut olarak yeterli mesafe bulunduğu takdirde ball ataşman uygulanabilir. Temizliği ve bakımı daha kolay olan ball ataşman tutucuları ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Esse Estetik Diş Kliniği

Trabzon Uzun Sokakta bulunan kliniğimizde; hastalarımıza kaliteli sağlık hizmetini en ideal şekilde sunabilmek için diş hekimliğinin ortodonti, diş teli, diş beyazlatma gibi tüm alanlarında hizmet vermekteyiz.

Modern diş hekimliğinin tüm gerekenlerini yerine getirmek için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Misyonumuz; hastalarımızın kliniğimizden sağlıklı dişler ve mutlu bir gülümseme ile ayrılmasını sağlamaktır.

İletişim Formu

©2021 ESSE Diş Kliniği - Trabzon. Tüm Hakları Saklıdır. PruvaMedia

Georgia icon Saudi Arabia icon United Kingdom icon

Iran icon