canta sunum arti yorum nakliye anlasma bilim urun sozlesme istatistik ayar elmas duyuru ok sepet saat kalp para gazete tamir alinti telefon kullanici deney kampanya dunya whatsapp bina pdf iletisim takvim yildiz konum destek2 bilgi ev liste gulenyuz zar video destek1 ampul soru foto cuzdan menu kurumsal mouse klasor monitor ceptelefonu
Gazipaşa Mahallesi, Uzun Sokak Samancı Apt. No:23 K:2, 61030 Ortahisar / TRABZON
enargeorgiaدندانپزشکی

Hamilelikte Diş Tedavisi Yaptırmak Güvenli Midir?

14.09.2021
84
Hamilelikte Diş Tedavisi Yaptırmak Güvenli Midir?

Hamilelikte Diş Tedavisi Yaptırmak Güvenli Midir?

Diş bakımı, trimester döneminde bir kadın için daha da önemlidir. Ne yazık ki hamilelikte diş tedavisi yaptırmanın anne adayını olduğu kadar bebeği de etkileyeceği konusunda yanlış bir inanış vardır. Hamilelik sırasında hormon değişiklikleri, diş çürüğü, diş eti hastalıkları ve çok daha fazlası gibi sorunlara neden olan dişleri ve diş etlerini tehlikeye atacaktır.

Hamilelik sırasında bu tür diş problemlerini ihmal ederseniz, bebeğiniz üzerinde de olumsuz etkileri olacaktır. Bu nedenle, komplikasyon riskini azaltmak için hamileliğiniz sırasında diş muayenesi yaptırmalısınız.

Hamilelikte diş tedavisi yaptırmak güvenli midir?

Evet. Pek çok insan diş hekimliğinde diş tedavilerini daha konforlu ve son derece güvenli hale getiren gelişmelerin farkında değildir.

Örneğin, birçok insan x-ışını radyasyonlarının hamile bir kadın üzerinde zararlı etkileri olduğuna inanmaktadır. Aksine, modern diş röntgenleri çok düşük radyasyon dozu kullanır. Aynı şekilde diş hekimleri de rahimdeki bebeğin radyasyondan korunmasını sağlamak için tiroid koruyucu ve kurşun önlük gibi aksesuarlar kullanır.

Genellikle diş hekimleri fetüsün gelişiminde herhangi bir olumsuz etkiye neden olmayan tek doz radyasyon kullanırlar. Benzer şekilde diş hekimleri de tedavinin bebeğin gelişimine müdahale edeceğini öngördüklerinde hamileliğin aşamalarıyla ilgili bazı tedavileri erteleyeceklerdir. Bu nedenle hamileyken ağız bakımı tedavileri almak için endişelenmenize veya korkmanıza gerek yok.

İşte hamilelik sırasında alınması güvenli olan yaygın diş tedavileri.

1) Anestezi

İşlem sırasında ağrıyı azaltmak için dokuları uyuşturmak gerektiğinden, çeşitli diş tedavilerinde anestezi kaçınılmazdır. Hamileyken anestezi kullanmanın güvenli olduğunu bilmek sizi şaşırttı.

Diş hekimleri, hamile bir kadını tedavi ederken uygun anesteziyi tercih eder ve uygun seviyeleri belirler.

Bununla birlikte, diş hekimleri, felypressin içeren anesteziklerden hamile kadınlar için kaçınır, çünkü maddedeki kimyasallar kan damarlarını daraltacaktır.

2) Diş Temizliği

Hamilelikte düzenli aralıklarla diş temizliği yaptırmanız şiddetle tavsiye edilir. Bu, bakterilerin diş ve diş etlerinde birikmesini önlemeye ve dolayısıyla hamilelik sırasında çeşitli diş hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur.

3) Diş çekimi

Diş hekimleri, hasar onarımın ötesine geçerse bir dişin çekilmesini önerir. Aynı şekilde derin çürük bir dişin Kanal Tedavisi ile korunamadığı durumlarda da diş çekimi tek seçenektir.

Hamile kadınlar için diş hekimleri çekimleri ikinci trimesterde gerçekleştirir. Bunun nedeni, diş hekimlerinin, gelişimin ilk aşamasında fetüsü röntgen radyasyonuna maruz bırakmaktan kaçınmalarıdır. Ayrıca, üçüncü trimesterde ve sonrasında diş çekerken uzun süre yatmak oldukça rahatsız edicidir.

Bu nedenle diş hekimleri, anne adayının tedaviden herhangi bir sıkıntı yaşamaması nedeniyle cerrahi olarak diş çekimi için en uygun dönem olarak ikinci trimesteri önermektedir.

4) Kanal Tedavisi

Çürük diş zamanında tedavi edilmediğinde enfeksiyon içeri girerek sinir uçlarına ulaşır. Kanal Tedavisi (RCT), bu tür derin enfekte dişleri tedavi etmek için uygun seçenektir. Bir dişteki bu tür derin enfeksiyonlar tedavi edilmezse, mikroplar kan dolaşımına girecek ve bebeği etkileyecektir.

Kanal Tedavisi hamileliğin her döneminde yapılabilir. Prosedür, enfekte dişin içindeki sinirlerin çıkarılmasını içerdiğinden, işlemden önce diş röntgeni şarttır. Bu nedenle çoğu durumda diş hekimleri ilk trimesterde RCT’den kaçınır.

5) Diş Düzleştirme Tedavileri

Alma ortodontik tedaviler adet döneminde güvenlidir ama dişçiler teslimden sonra diş diş telleri almak akıllıca olacaktır önerilir.

Bunun nedeni, hamilelik sırasında hormonal değişiklikler sonucu yüz ve ağız büyüklüğünün değişmesidir. Bu nedenle, genel maliyeti artırabilecek bu kadar sık ​​değişen ağız yapıları için bir izlenim bırakmak zordur.

Bu arada diş telleri ortodontik tedavinin başlangıç ​​aşamasında diş etlerine ve yüz dokularına neden olabilir. Bu tür rahatsızlıklar dokular yeni maddeye alışana kadar devam eder. Hamilelikte ağız boyutu sık sık değiştiği için daha fazla sıkıntıya neden olacaktır.

6) Diş Dolguları

Alma diş dolguları hamilelik sırasında da güvenli ve ikinci trimester bulantı riskini ortadan kaldırmak için boşluk dolguları tedaviler almak için en iyi zamandır.

Diş dolgularının çürük bir dişi restore etmesini istiyorsanız, amalgam içermeyen dolgular aldığınızdan emin olun. Çünkü gümüş dolgularda kullanılan dental amalgamlar bebek gelişimini etkileyebilecek az miktarda civa içerirken kompozit, seramik, cam iyonomer dolgular bu tür risklere neden olmaz.

Sonuç olarak

Doğru ağız hijyeni, sağlıklı diş ve diş etlerine ulaşmanın anahtarıdır. Hamilelik sırasında hormonal değişiklikler nedeniyle ağız sağlığı tehlikeye girse de, iyi bir ağız hijyeni rutini ve sağlıklı bir diyetle yan etkilerini bir ölçüde önleyebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: