canta sunum arti yorum nakliye anlasma bilim urun sozlesme istatistik ayar elmas duyuru ok sepet saat kalp para gazete tamir alinti telefon kullanici deney kampanya dunya whatsapp bina pdf iletisim takvim yildiz konum destek2 bilgi ev liste gulenyuz zar video destek1 ampul soru foto cuzdan menu kurumsal mouse klasor monitor ceptelefonu
Gazipaşa Mahallesi, Uzun Sokak Samancı Apt. No:23 K:2, 61030 Ortahisar / TRABZON
enargeorgiaدندانپزشکی

Günde İki Kez Dişlerimi Fırçalıyorum, Peki Neden Hala Çürükler Var?

28.09.2021
32
Günde İki Kez Dişlerimi Fırçalıyorum, Peki Neden Hala Çürükler Var?

Dişlerimi günde iki kez fırçalıyorum, peki neden hala çürükler alıyorum?

Bu sorunun cevabı herkes için farklı olsa da, kavite oluşumu hakkında hastalarımla paylaştığım ve bu endişeyi gidermeye yardımcı olabilecek bazı genel prensipler var:

  1. Boşluklar nasıl oluşur?
  2. Dişlerinizin yeniden mineralleşmesine nasıl yardımcı olabilirsiniz?
  3. Dişlerinizi fırçalamak için günün en iyi zamanı ne zaman?
     

Boşluklar Nasıl Oluşur?

Tüm dişlerimiz minerallerden oluşur. Şekerli veya nişastalı yiyecekler yediğinizde veya içtiğinizde, dişlerinizdeki plaktaki bakteriler asit üretmeye başlar, ardından bu asit diş minesini (veya dişlerinizdeki koruyucu tabakayı) yer. Ağzınız kritik bir pH’ın altına düştüğünde ve daha asidik hale geldiğinde, dişler, dişlerimizdeki bu doğal mineralleri kaybetmeye başlar.

Ağzınızdaki pH’ın normale dönmesi yemekten veya içtikten sonra yaklaşık 30-60 dakika sürer. Ancak, yemek yedikten veya içtikten sonra ağzınıza iyileşmek için yeterince zaman vermezseniz ve şeker veya nişasta oranı yüksek başka bir şey tüketirseniz, süreç yeniden başlar ve dişlerinizdeki plaktan asit oluşmaya devam eder.

Örneğin, 10 dakikada bir kutu soda içmek, bir saat boyunca yudumlamaktan çok daha iyidir çünkü ağzınız bu asidik içeceğe tekrar tekrar 60 dakika yerine sadece 10 dakika maruz kalacaktır. Dişleriniz yeniden mineralizasyon sürecine ne kadar erken başlarsa o kadar iyidir. 

Dişlerinizin Yeniden Mineralleşmesine Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Tükürük bizim dostumuz! Tükürük, dişlerimizi korumada büyük bir yardımcıdır. Zararlı parçacıklardan doğal bir tampon görevi görür ve onları temizlemeye yardımcı olur. Dişlerimizde bulunan aynı mineraller tükürükte de bulunur, bu nedenle yemek yedikten sonra tükürük dişlere kalsiyum ve fosfat eklemeye yardımcı olur.

Ancak bazen bu yeterli olmaz ve florür burada devreye girer. Florür içeren diş macunu kullanarak veya florürlü musluk suyu içerek, bu yararlı özellikler tükürüğünüze yerleşir ve dişlerinizi korumaya yardımcı olur. Sonuç olarak, dişleriniz bir sonraki sefer içtiğiniz meyve suyundaki veya yediğiniz kurabiyelerdeki şeker ve asitten kurtulduğunda, dişleriniz daha güçlü ve çürümeye karşı daha dayanıklı bir mine oluşturmak için tükürüğünüze gömülü bu florür minerallerini kullanabilir.

Dişlerinizi Fırçalamak İçin En İyi Zaman Ne Zaman?

Dişlerimizi günde iki kez fırçalamanın önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Ama gün içinde tam olarak ne zaman fırçalamalıyız? 

Siz uyurken, plak oluşturan bakteriler ağzınızda çoğalır. Sabah ilk iş olarak dişlerinizi fırçalamak bu plak ve bakterileri ortadan kaldırarak faydalı olabilir. Sabahları dişlerinizi fırçalamak da yardımcı olur çünkü günün ilk öğününü yemeden önce ağzınıza florür verir. Ağzınızı bir gecede çoğalan bakterilerden temizlemeye yardımcı olabilirsiniz, bu da kahvaltınızda aside dönüşen partiküllerin sayısını azaltmaya yardımcı olur!

Yemekten sonra fırçalamayı sevenlerdenseniz, fırçalamadan önce en az 30 dakika beklediğinizden emin olun. Bir yemeği bitirdikten hemen sonra fırçalarsanız, tükürüğünüzdeki bu yararlı mineralleri uzaklaştırıyor olabilirsiniz. Yemek yedikten sonra durulamaya ihtiyacınız varsa, su içmek veya şekersiz sakız çiğnemek tükürük akışını artırmaya yardımcı olabilir, böylece dişlerinizi sağlıklı tutma işini yapabilir.

Ayrıca, gece yatmadan önce dişlerinizi fırçaladığınızdan emin olmak, uyurken uzun süreli asit maruziyetini sınırlayabilir. Genel olarak, ağzınızdaki zararlı bakteri ve partikülleri temizlemeye yardımcı olmak için günde iki kez fırçalamak çok önemlidir. Ancak, uyandığınızda ilk ve yatmadan önce son olarak fırçalayarak rutininizi yükseltebilirsiniz.

Ağız sağlığı rutininizle ilgili sorularınız varsa – özellikle bu stresli ve benzeri görülmemiş zamanda – bir randevu talep edin ve ekiplerimiz size yardımcı olabilsin!

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: