alinti ampul anlasma arti ayar bilgi bilim bina canta ceptelefonu cuzdan deney destek1 destek2 dunya duyuru elmas ev foto gazete gulenyuz iletisim istatistik sozlesme kalp kampanya klasor konum kullanici kurumsal liste menu monitor mouse nakliye ok para pdf saat sepet soru sunum takvim tamir telefon urun video whatsapp yildiz yorum zar
Gazipaşa Mahallesi, Uzun Sokak Samancı Apt. No:23 K:2, 61030 Ortahisar / TRABZON
enargeorgiaدندانپزشکی

Gerçekler ve İpuçları: Diş Protezi

03.09.2021
685
Gerçekler ve İpuçları: Diş Protezi

Gerçekler ve İpuçları: Diş Protezi

Protezler, kaybedilen veya eksik dişlerin yerine konulması için kullanılır. Çoğu zaman, tüm dişlerini kaybetmiş kişilerin, dişleri olmadan yiyecekleri işlemenin ne kadar zor olduğu bir yana, görünüşlerine ve gülümsemelerine olan güvenlerini de kaybettiğini görürsünüz.

Protezler güzel bir gülümsemeyi ve beraberinde gelen güveni geri getirebilir. Tam veya kısmi protezler, bir kişinin yaşam kalitesi ve benlik saygısı üzerinde gerçekten olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Biraz daha fazla bilgi edinmek için, işte Ağız Sağlığı Vakfı’nın takma dişlerle ilgili en önemli gerçekleri ve ipuçları…

Protezler hakkında ilk on gerçek :

 1. 19 ülkede yapılan bir araştırmada araştırmacılar, nüfusun ortalama %19’unun bir çeşit takma diş taktığını buldu. Bu neredeyse beşte biri.
 2. İki tür protez vardır: kısmi protezler ve tam protezler.
 3. Kayıp veya eksik dişlerin bıraktığı boşlukları ‘kısmi’ bir protez doldurur. Metal tokalar veya ‘hassas ek parçalar’ ile doğal dişlerinize sabitlenebilir.
 4. ‘Tam’ veya ‘tam’ bir protez, üst veya alt çenedeki tüm doğal dişlerin yerini alan bir protezdir.
 5. Tam veya tam protez yanaklarınıza ve dudaklarınıza destek verebilir. Bu destek olmadan sarkık yüz kasları kişiyi daha yaşlı gösterebilir ve yemek yemeyi ve düzgün konuşmasını zorlaştırabilir.
 6. Protezler ‘ölçüye göre yapılır’ ve diş etlerinin etrafına sıkıca oturacak şekilde tasarlanmıştır. Diş hekiminiz ağzınızın ölçülerini ve ölçülerini alacak, ardından bir diş teknisyeninden takma dişlerinizi sipariş edecektir.
 7. Protezlere uygun şekilde bakılmalıdır. Protez temizliğinin eksikliği, genel sağlık sorunlarının yanı sıra daha kötü ağız sağlığına da yol açabilir.
 8. Protezler uygun şekilde temizlenmezse, ‘takma diş stomatitine’ yol açabilir. Bu, candida adı verilen bir maya veya mantarın birikmesinden kaynaklanır.
 9. Protezler günlük olarak mekanik hareketlerle, yani diş fırçası veya takma diş fırçası ile fırçalama ve etkili, aşındırıcı olmayan bir protez temizleyici kullanılarak temizlenmelidir.
 10. Takma dişlerinize özen gösterirseniz, bunları değiştirmeniz gerekmeden önce beş ila yedi yıl boyunca kullanabilmeniz gerekir.

En iyi beş ipucu :

 1. Protez yapıştırıcısı, iyi oturan tam protezlerin retansiyonunu iyileştirmek ve altında yiyecek birikimini azaltmak için kullanılabilir. Ayrıca hasta konforunu artırabilir, gönül rahatlığı sağlayabilir ve ayrıca güveni ve genel refahı artırabilir.
 2. Protezler günlük olarak protez temizleme solüsyonuna batırılmalıdır. Bu, kalan plağı parçalar ve protezin dezenfekte edilmesine yardımcı olur. Protez temizleme solüsyonları yalnızca ağız dışında kullanılmalı ve takma diş kullanıcıları üreticinin yönergelerine kesinlikle uymalıdır.
 3. Düşürseniz takma dişler kırılabilir. Takma dişlerinizi düşürme ihtimalinize karşı daima bir kase su veya katlanmış bir havlu üzerinde temizleyin.
 4. Takma diş kullananlar, ağrıyı gidermek ve enfeksiyonu önlemek için takma dişlerini ağızda tutmak için özel nedenler olmadıkça gece boyunca ağızda tutmamalıdır.
 5. Bir dizi takma diş aldıktan sonra dişçiyi düzenli olarak ziyaret etmeniz yine de önemlidir. Bunu yapmak diş ekibinize takma dişlerin iyi durumda olduğundan ve ağzınızın hala sağlıklı olduğundan emin olma fırsatı verir. Ayrıca protezlerinizle ilgili her türlü sorunuzu onlara sorma şansı da verir.

Ağız Sağlığı Vakfı uzman yorumu:

“2050’de 60 yaş ve üstü iki milyar insan olacak – bugünün iki katından fazla. Birçoğunun bir çeşit takma dişleri olabilir.

“Protezlerin temiz tutulması ve bakımlarının doğru yapılması gerçekten çok önemli. Uygun bakım eksikliği, takma diş stomatiti, diş eti hastalığı ve ağızdaki diğer durumlar gibi komplikasyonlara yol açabilir.

“Tıpkı doğal dişlerinizi fırçalamanız gerektiği gibi, protezlerinizi günlük olarak temizlemek için diş fırçası veya protez fırçası kullanın. Diş macunu çok aşındırıcı olduğundan ve protezi çizebileceğinden kullanmamalısınız. Bunun yerine, yerel süpermarkette diş sağlığı bölümünde bulabileceğiniz etkili bir protez temizleyici kullanın.

“Doğal dişleriniz olsun ya da olmasın, diş hekimine gitmek çok önemlidir. Bu, diş ekibinize takma dişlerin iyi durumda olduğundan ve ağzınızın hala sağlıklı olduğundan emin olma fırsatı verir. Ayrıca protezlerinizle ilgili endişelerinizi dile getirme veya sorularınızı sorma şansınız da var.”

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: