canta sunum arti yorum nakliye anlasma bilim urun sozlesme istatistik ayar elmas duyuru ok sepet saat kalp para gazete tamir alinti telefon kullanici deney kampanya dunya whatsapp bina pdf iletisim takvim yildiz konum destek2 bilgi ev liste gulenyuz zar video destek1 ampul soru foto cuzdan menu kurumsal mouse klasor monitor ceptelefonu
Gazipaşa Mahallesi, Uzun Sokak Samancı Apt. No:23 K:2, 61030 Ortahisar / TRABZON
enargeorgiaدندانپزشکی

Farklı Protez Çeşitleri ve Alternatif Seçenekler

15.09.2021
122
Farklı Protez Çeşitleri ve Alternatif Seçenekler

Farklı Protez Çeşitleri ve Alternatif Seçenekler

Dişlerinizi kaybetmenin birkaç yolu vardır. Spora, özellikle temas sporlarına katılırsanız, çenenize gelen bir darbe veya diğer yüz yaralanmaları nedeniyle dişlerinizi kaybedebilirsiniz. Dişlerinizi kaybetmenin diğer yolları arasında yetersiz beslenme, hastalık ve genetik bozukluklar bulunur.

Yetersiz beslenme ve hastalıklar dişlerinizin etrafındaki diş eti bölgesinde enfeksiyon oluşmasına veya çekilmesine neden olarak dişlerinizin gevşemesine veya düşmesine neden olabilir. Dişlerinizi kaybetmek gülümseme şeklinizi etkilemez. Dişlerinizi kaybetmek, yemek yerken ve konuşurken ısırma şeklinizi de etkiler.

Protezler “yaşlıların” ihtiyacı olduğu düşünülse de, neredeyse her yaşta kaybedilen dişlerin yerine kullanılan bir diş cihazıdır. Güzel gülüşünüzü geri kazanmanıza yardımcı olmak için, bir dişinizi veya birçok dişinizi kaybederseniz, çeşitli protez türleri ve diğer alternatif seçenekler mevcuttur.

Protezler Sadece Sizin İçin Yapılan Cihazlardır

Her takma diş seti, kişinin ağzının benzersiz hatlarına uyacak şekilde yapılır. Bir diş laboratuvarı tarafından kişiye özel yapılır ve bir kozmetik diş hekimi tarafından özel olarak takılırlar . Protezlerin kendileri ağzınızda kalıcı sabitleyiciler değildir, ancak bazen protezlerin yerleştirilmesi için çeneye parçalar implante edilir.

Protezlerin iki kısmı vardır: plakayı ve dişleri kaybetmek. Dişler genellikle akrilik reçine veya porselenden yapılır. Protezler renk, doku ve boyut olarak doğal dişlerinize benzer görünecek şekilde yapılır. Porselen, doğal olarak dişleriniz gibi görünmesini ve hissetmesini sağlayan niteliklere sahip daha ağır, esnek bir malzemedir. Akrilik reçine daha hafif bir malzemedir ve genellikle porselenden daha ucuzdur.

Protezlerin dişleri plakaya yapıştırılır. Genellikle bu plaka esnek bir polimerden, bir naylon malzemeden veya bir krom kobalt metalden yapılır.

Üç Tip Protez

Yaygın olarak kullanılan üç tip protez, geleneksel tam protezler, immediat tam protezler ve kısmi protezlerdir.

Tüm dişleriniz çekildiyse veya düştüyse, geleneksel tam protezler yerine kullanılır. Protezin üst kısmı, ağzınızın çatısını kaplayan bir plakadır. Alt kısım, alt diş etlerinize uyan at nalı şeklinde bir parçadır. Protez yapmak için diş hekiminiz önce diş etlerinizden bir kalıp yapacaktır. Kalıp, takma dişlerinizi ağzınıza uyacak şekilde yaptıkları bir diş laboratuvarına gönderilir. Bazı diş hekimliği uygulamaları, protezlerinizi ofislerinde yapmak için kaynaklara ve eğitime sahiptir. Herhangi bir diş çekimi sonrası diş etlerinizin ve çene kemiğinizin iyileşmesini sağlamak için diş hekiminiz yeni protezlerinizi takmadan önce yaklaşık 8 ila 12 hafta bekleyecektir.

Diğer bir takma diş türü ise hemen tam protezdir. Geleneksel tam protezlerin aksine, diş hekiminiz kalan dişleri çıkarmadan önce hemen tam protezi yapar. Dişlerinizi çektirdiğinizde aynı ziyarette yeni protezleriniz ağzınıza takılır. Derhal tam protezler, kalıcı protezler kullanıma hazır olmadan önce geçişe yardımcı olmak için bir diş hekimi tarafından geçici bir cihaz olarak kullanılır. Ağzınız iyileştikçe ve yeni protezlere uyum sağladıkça diş etlerinizin ve çene kemiğinizin konfigürasyonu değişir. Yeni protezler, tam oturmasını sağlamak için birkaç kez yeniden takılır.

Sadece birkaç eksik dişiniz olduğunda, diş hekiminiz genellikle size Kısmi protez takacaktır. American Dental Association kısmi protez ile yedek dişler metal klips kullanılarak metal çerçeve ile doğal dişlere bağlı edilebileceğini açıklar. Kısmi protezler de hassas ataşmanlarla bağlanır. Bitişik dişler yeterince güçlü değilse, tutturma için daha sağlam bir yüzey için üzerlerine kuronlar yerleştirilir. 

Protez Dışında Mevcut Alternatif Seçenekler

Bir popüler alternatif bir seçenek takma diş diş implantları olduğunu . Bu implantlar kalıcı yedek dişlerdir. Dişlerinizin eksik olduğu çene kemiğinize cerrahi olarak metal bir çubuk yerleştirilir. Yedek diş bu direğe takılır. Dental implantlar için cihaz çenenize implante edildiğinden işlem için sağlıklı diş etlerine ve çene kemiğine sahip olmanız gerekir.

Diş implantları , protezlerin güvenliğini sağlamak için de kullanılabilir. Protez plakaları diş etlerinize oturacak şekilde takılır. Bazen daha istikrarlı bir uyum gereklidir. Bu durumda protezler, diş implantlarına çok benzer şekilde çene kemiğine cerrahi olarak implante edilen metal yapılar tarafından yerinde tutulur. Bu metal yapılara implant destekli protezler veya implant destekli protezler denir. Bu tip takma diş için, tıpkı diğer diş implantlarında olduğu gibi, diş hekiminin implantları sabitleyebilmesi için sağlıklı diş etlerine ve çene kemiğine sahip olmanız gerekir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: