canta sunum arti yorum nakliye anlasma bilim urun sozlesme istatistik ayar elmas duyuru ok sepet saat kalp para gazete tamir alinti telefon kullanici deney kampanya dunya whatsapp bina pdf iletisim takvim yildiz konum destek2 bilgi ev liste gulenyuz zar video destek1 ampul soru foto cuzdan menu kurumsal mouse klasor monitor ceptelefonu
Gazipaşa Mahallesi, Uzun Sokak Samancı Apt. No:23 K:2, 61030 Ortahisar / TRABZON
enargeorgiaدندانپزشکی

Estetik Gülüş Tasarımı – Digital Smile Desing

27.07.2021
182
Estetik Gülüş Tasarımı – Digital Smile Desing

Estetik Gülüş Tasarımı ve Önemi

Ağız ve diş sağlığı dediğimiz zaman, herkesin aklına ilk önce çürük tedavisi, diş eti sorunları ve ağız kokusu gibi konular gelir. Ancak ağız ve diş sağlığı uygulamaları, sadece ağız ve diş sağlığınızı korumaya yönelik değil, aynı zamanda dişlerinizden kaynaklanan estetik kaygılarınızı gidermeye de yöneliktir. Bu nedenle gülüş tasarımı, ağız ve diş sağlığı çerçevesinde önem taşımaktadır. 

Hangimiz gülümsediğimiz zaman inci gibi dişlerimiz olsun istemeyiz ki? Gülmek ruhun gıdasıdır deriz, ancak ya gülmek estetik kaygılar nedeniyle bizi üzüyorsa? Ya gülümseyerek aynaya baktığımızda kendimizi beğenmiyorsak?

Çoğu insan dişleri bozuk veya sararmış olduğu için doyasıya gülmekten, kahkaha atmaktan çekinir. Hatta bazı insanların gülerken elleri ile ağızlarını kapattığını görebilirsiniz. Bunun sebebi dişlerinin estetik bir görünümden yoksun olmasıdır. Ancak bu sorunlar estetik gülüş tasarımı uygulamaları ile çözülebilir.

Gülüş Tasarımı Nedir ?

   Estetik Gülüş Tasarımı Nedir?

Herkesin en güzel hali, gülümsediği halidir. Somurtmaktansa gülmek etrafa pozitif enerji yayar. Siz gülerseniz, etrafınızdaki insanlar da güler ve bulunduğunuz ortamdaki mutluluk ve huzur artar. Ancak, ya gülüşünüzden memnun değilseniz? Dişlerdeki çarpıklıklar, lekeler ve çeşitli bozukluklar kişilerde özgüven kaybına neden olmaktadır. Hatta bazı kişilerde bu sorun öyle boyutlara varmaktadır ki, kişiler toplum içinde konuşmaya ve gülmeye çekinir hale gelmektedirler. Çoğu insanın gülerken ağzını kapatmasının sebebi aslında kendi gülüşlerinden memnun olmayışları ve çarpık ya da lekeli dişlerinin başkaları tarafından görülmesini istemeyişlerinden kaynaklanmaktadır. Ancak her şeye olduğu gibi, estetik olmayan gülüşlere de çare vardır. Bu çarenin adı ise gülüş tasarımıdır.

Güldüğünüz zaman ortaya estetik ve güzel bir görüntünün çıkması, dişlere bağlıdır. Eğer dişleriniz düzgün bir şekilde sıralanmışsa ve beyazsa gülüşünüz daha da güzelleşir. Ancak lekelenmiş, üst üste gelmiş ve çarpık dişler, estetik bir gülüşün önüne engel oluşturur. Dişlerinizin aynı zamanda dudak yapınız ve yüz yapınız ile de uyumlu olması gerekir. Eğer diş yapınız, yukarıda sağdığımız estetik özelliklere uymuyor ve bu nedenlerden dolayı gülüşünüzden memnun değilseniz, çözüm gülüş tasarımıdır. Gülüş tasarımı nedir diye soracak olursanız, dişlerinizin güldüğünüz zaman estetik görünmesi için uygulanan her işlem, gülüş tasarımı uygulamasının içerisinde yer alır. Çeşitli nedenlerle dişlerin hoşa gitmeyen görüntüsü, gülüş tasarımı ile estetik bir hale kavuşturulur. Diş estetiği gülüş tasarımı, dişleri en iyi görünüme kavuşturmak için uygulanan işlemler bütünüdür. Yapılan uygulamalar hastaların ihtiyaçlarına göre çeşitlilik gösterir. Bu yazımızda aşamaları ile estetik gülüş tasarımı nasıl yapılır sizlere aktaracağız.

Whatsapp Danışma Hattı

Estetik Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

  • Öncelikle varsa eksik dişler tamamlanır.

Hastanın çekilmiş ya da kırılmış dişleri olabilir. Buna bağlı olarak dişlerin arasında boşluk oluşur. Hastanın olmayan, yani çekilmiş olan dişlerinin yerine implant uygulaması ile yapay bir diş eklenebilir. İmplant tedavisi tercih etmeyen hastalara köprü tedavisi uygulanabilir. Ancak köprü tedavisi ne yazık ki her zaman uygulanmaz. Köprünün yapılabilmesi için boşluğun yanındaki her iki dişin de sağlam olması gerekmektedir.

Hastanın kırılmış, hasar görmüş dişleri için ise porselen diş uygulaması yapılabilir. Hastanın dişinin kökleri sağlamdır, ancak diş minesi zarar görmüştür. Böyle bir halde dişin üzeri özel bir porselen madde ile kaplanarak estetik bir diş görüntüsü elde edilir.

  • Diş yamuklukları ve çarpıklıklar düzeltilir.

Digita gülüş tasarımı   Diş estetiği gülüş tasarımı konusuna dair başka bir nokta ise dişlerin yamukluğudur. Estetik gülüş tasarımı uygulamaları kapsamında uygulanacak olan ortodonti tedavisi ile diş yamuklukları giderilebilir. Hastanın ortodonti tedavisinin hangi işlemler ile gerçekleşeceği yine kişiseldir. Diş teli kullanılabileceği gibi sadece şeffaf aparey yardımı ile de hastanın diş bozukluğu sorunu çözülebilir. Bu tedavinin sürecine dair bir şey söylemek mümkün değildir. Bazı hastalarda altı ay sürerken, bazılarında bir sene sürebilir.

  •    Diş et seviyeleri düzeltilir.

Eğer hastanın ortodonti tedavisine ihtiyacı yoksa direkt bu aşamaya geçilir. Yahut ortodonti tedavisinin tamamlanmasının ardından diş eti seviyeleri düzeltilir. Kolay ve acısız bir işlemdir. Genellikle tek seansta yapılır.

  •   Son olarak diş beyazlatma uygulaması yapılır.

Hastanın tercihine göre lazer ya da home bleaching uygulamaları ile dişlerdeki sararma, doğal tonlar elde edilene dek beyazlatılır. Lazer ile diş beyazlatma uygulaması tek seansta sonuç verirken, evde yapılan bir uygulama olan home bleaching işlemi bir süreç gerektirmektedir.

Yukarıda verdiğimiz tüm bilgilerin yanı sıra, diş estetiği gülüş tasarımı uygulamalarının tamamen kişiye özel olduğunu belirtmekte fayda vardır. Her insanın ağız ve diş yapısı bir olmadığından, ihtiyaç duyduğu işlem farklı olacaktır. Bu nedenle gülüş tasarımının tamamlanma süreci de hastaya göre değişiklik gösterecektir.

Bu genel bilgilerin yanında gülüş tasarımı, kişiye özel olarak uygulanır. Çünkü her hastanın ihtiyaç duyduğu değişiklik farklı olacaktır. Kimi hasta yalnızca lekeler için gülüş tasarımı işlemi talep ederken, kimi hasta ise çarpık dişlerinin düzeltilmesi için gülüş tasarımı işlemlerinin uygulanmasını isteyebilir. Bu nedenle gülüş tasarımının nasıl yapılacağını diş hekimi belirlemektedir. Gülüş tasarımı nasıl yapılır sorusunun cevabı ve uygulanacak olan işlemler belirlenirken hastanın bazı özellikleri dikkat alınmaktadır. Bu özellikler yaş, cinsiyet, yüz hatları ve hastanın yapılan işlemlerin sonucundaki beklentileridir.Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

  Gülüş tasarımının nasıl yapılacağı konusundaki en önemli nokta hastanın beklentileridir. Bu nedenle gülüş tasarımı yaptıracak kişi, diş hekimine kendisini ve isteklerini çok iyi bir şekilde ifade etmelidir. Yine aynı şekilde hekiminin de onu iyi anladığından emin olmalıdır. Hekim ile hasta ortak karara vardıktan sonra hastanın ağız ölçüsü bir plak yardımı ile alınır. Elde edilen kalıptan hastanın dişleri ile ilgili problemler tespit edilir. Ardından bilgisayar üzerinden hastanın yüzü ile ağız içi görselleri üzerinde oynamalar yapılarak, gülüş tasarımının nasıl yapılacağı planlanır. Hastanın yüzüne en uyumlu gülüşün nasıl olacağını programlar aracılığı ile belirlenir. Böylelikle tedavinin sonunda elde edilecek olan sonuç ekrana yansır.

  Planlama aşaması geçildikten sonra ortodonti tedavisine ihtiyaç olup olmadığına karar verilir. Dişlerde ciddi derecede çarpıklık ve diziliş bozuklukları varsa dişlere tel takılarak dişlerin dizilişi düzeltilir. Eğer hastanın ortodonti tedavisine ihtiyacı olmadığına karar verilirse diş etlerine dair işlemler ile gülüş tasarımına başlanır. Diş eti seviyeleri düzeltilir. Eğer hastanın kayıp dişleri varsa implant tedavisi ya da köprü gibi işlemler ile bu kayıp dişler telafi edilir. Gerekli görülürse cerrahi müdahale yapılabilir. Eğer cerrahi bir işlem yapılırsa, hasta iyileştikten sonra diş lekelerinden kurtulma aşamasına geçilebilir. Diş beyazlatma yöntemleri ile dişlerdeki sarılıklar ve lekeler giderilir. Bu aşama da tamamlandıktan sonra hala estetik bozukluklar varsa, dolgu yardımı ile diş mineleri şekillendirilebilir. Dolgular yeterli gelmezse, hekim kaplama yöntemine başvurabilir. 

Gülüş Tasarımı Ne Kadar Sürer?

Gülüş tasarımı tedavisinin ne kadar süreceği, hastanın ihtiyaçları doğrultusunda değişiklik göstermektedir. Bu nedenle gülüş tasarımı ne kadar sürer soruna verilebilecek kesin bir cevap yoktur. Eğer hastaya ortodonti tedavisi uygulanacak ve tel takacaksa, dişlerin görünümünün düzeltilmesi seneler sürebilir. Ancak bazı dokunuşlar ile gülüş tasarımının yapılması çok daha kısa sürecektir. Cerrahi müdahalenin olmadığı durumda 1-2 seansta gülüş tasarımı tamamlanabilir.

Dijital Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş tasarımı, hastanın gülüşünü en estetik hale getirme çabalarının bütününe verilen isimdir. Gülüş tasarımı uygulamaları içerisinde dolgu işlemleri, kanal tedavileri, gerekli hallerde cerrahi işlemler, implant tedavisi gibi uygulamaları içerir. Pembe estetik adı altında yapılan uygulamalar da gülüş tasarımı kapsamına dahil olabilir. Örneğin diş etlerinin aynı hizaya getirilmesi ve dudak konturu üzerinde oynanması pembe estetik uygulamaları arasındadır. En son ise dişlerdeki renk eşitsizlikleri giderilir. Sigara, kahve, çay gibi sebeplerden dolayı dişler doğal tonlarından birkaç ton, bazı hallerde ise daha fazla sararabiliyor. Gülüş tasarımı uygulaması kapsamında bu renk eşitsizliklerinin giderilebilmesi için diş beyazlatma uygulaması da yapılmaktadır.

Genel olarak gülüş tasarımı işlemleri ile, hastanın dış görünüşüne ve kişiliğine uygun olacak bir gülüş yaratılır. En doğal görüntü elde edilmeye çalışılır. Ancak doğal ve estetik bir gülüş için yukarıda sayılan tüm bu işlemlere başlamadan evvel, dijital gülüş tasarımı yapılması gerekir.

Dijital gülüş tasarımı ya da kısaca DSD (Dijital Smile Design), gülüş tasarımı için işlemlere başlamadan yapılır. Hastadan alının ölçü ve çekilen fotoğraf ve videolar sanal ortama aktarılır. Diş hekimi tarafından bu görüntüler üzerinde, yapılacak işlemler doğrultusunda değişim yapılır. Böylelikle tedavi sonra görüntü elde edilmiş olur. Tedaviye başlamadan böyle bir işlem yapılması hem diş hekimine daha net bir yol çizer, hem de hastanın kafasındaki soru işaretleri giderilmiş olunur.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: