alinti ampul anlasma arti ayar bilgi bilim bina canta ceptelefonu cuzdan deney destek1 destek2 dunya duyuru elmas ev foto gazete gulenyuz iletisim istatistik sozlesme kalp kampanya klasor konum kullanici kurumsal liste menu monitor mouse nakliye ok para pdf saat sepet soru sunum takvim tamir telefon urun video whatsapp yildiz yorum zar
Gazipaşa Mahallesi, Uzun Sokak Samancı Apt. No:23 K:2, 61030 Ortahisar / TRABZON
enargeorgiaدندانپزشکی

Estetik Dolgu Tedavileri

27.07.2021
786
Estetik Dolgu Tedavileri

Kompozit dolgular dişe direkt uygulanabilen, dişten minimum madde kaybına yol açan, diş renginde estetik dolgulardır.

Üstün estetik özelliklerinin dışında kompozit dolgular, siyah renkli amalgam dolguların aksine dişe kimyasal olarak tutunurlar, böylelikle tutuculuk sağlamak için sağlıklı diş dokusundan ekstra madde kaldırılması ihtiyacını duymazlar. Ayrıca amalgam dolgular metal olduklarından genleşmeleriyle dişte çatlaklara sebep olabilir, dişin zayıflamasına yol açabilir.

Kompozit dolgular tek seansta kolayca uygulanabilirler.

Kompozit dolgular ile kırık veya aşınmış dişlerin tedavisi de mümkündür.

Amalgam dolgular estetik ve fiziksel dezavantajlarının yanı sıra toksik bir materyal olan civayı içerirler. Bu yüzden bir çok ülkede kullanımlarına sınırlandırma getirilmiştir.

İndirekt dolgular (inlay ve onlay) ise üstün estetik özelliklere sahip, oldukça dayanıklı ve hassas adaptasyonu olan laboratuar ortamında hazırlanan dolgulardır. Çoğunlukla porselenden veya kompozitten yapılırlar.

Çürük, eski dolgu veya kırık parça dişten uzaklaştırıldıktan sonra diş ölçü alımına uygun hale getirilir, ölçü laboratuara gönderilir. Elde edilen model üzerinde dolgu hazırlanır. Bir sonraki seansta dolgu dişe yapıştırılır.

İndirekt dolguların avantajı nedir?

Her ne kadar çok az miktarda da olsa kompozit dolgular sertleşme sırasında bir miktar büzülür, bu hem bitişiğindeki dişle kontağını bozar hem de kenar sızıntısına sebebiyet verebilir. İnlay ve onlayler laboratuar ortamında, ağızdaki kısıtlayıcı faktörler olmadan, hazırlandığından diş ve diş eti ile mükemmel uyumda olurlar ve komşu dişle tam bir kontak sağlarlar. Böylece sekonder çürüklerin oluşma ihtimali en aza indirilir.

Kompozit dolgularda zamanla aşınma ve kenar renklenmeleri mümkünken, porselen dolgularda böyle bir şey söz konusu değildir. Sertliği dişin mine dokusuna çok yakın olduğundan diğer porselenler gibi temas ettiği dişleri aşındırmaz.

Çok fazla madde kaybına uğramış, kanal tedavisi görmüş dişlerde kompozit veya amalgam dolgular yetersiz kalırlar. Böyle vakalarda onlay restorasyonlar tercih edilebilir. Kron kaplamaya karşı üstünlüğü ise minimum madde kaybı ile kalan diş dokusunun mümkün olduğunca korunmasıdır.

Özetle inlay ve onlaylar iyi bir estetik sağlamak istendiğinde ve klasik dolgunun yetersiz kalacağı dişlerde kullanılırlar.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: