Estetik Dolgu Tedavileri

Kompozit dolgular dişe direkt uygulanabilen, dişten minimum madde kaybına yol açan, diş renginde estetik dolgulardır.

Üstün estetik özelliklerinin dışında kompozit dolgular, siyah renkli amalgam dolguların aksine dişe kimyasal olarak tutunurlar, böylelikle tutuculuk sağlamak için sağlıklı diş dokusundan ekstra madde kaldırılması ihtiyacını duymazlar. Ayrıca amalgam dolgular metal olduklarından genleşmeleriyle dişte çatlaklara sebep olabilir, dişin zayıflamasına yol açabilir.

Kompozit dolgular tek seansta kolayca uygulanabilirler.

Kompozit dolgular ile kırık veya aşınmış dişlerin tedavisi de mümkündür.

Amalgam dolgular estetik ve fiziksel dezavantajlarının yanı sıra toksik bir materyal olan civayı içerirler. Bu yüzden bir çok ülkede kullanımlarına sınırlandırma getirilmiştir.

İndirekt dolgular (inlay ve onlay) ise üstün estetik özelliklere sahip, oldukça dayanıklı ve hassas adaptasyonu olan laboratuar ortamında hazırlanan dolgulardır. Çoğunlukla porselenden veya kompozitten yapılırlar.

Çürük, eski dolgu veya kırık parça dişten uzaklaştırıldıktan sonra diş ölçü alımına uygun hale getirilir, ölçü laboratuara gönderilir. Elde edilen model üzerinde dolgu hazırlanır. Bir sonraki seansta dolgu dişe yapıştırılır.

İndirekt dolguların avantajı nedir?

Her ne kadar çok az miktarda da olsa kompozit dolgular sertleşme sırasında bir miktar büzülür, bu hem bitişiğindeki dişle kontağını bozar hem de kenar sızıntısına sebebiyet verebilir. İnlay ve onlayler laboratuar ortamında, ağızdaki kısıtlayıcı faktörler olmadan, hazırlandığından diş ve diş eti ile mükemmel uyumda olurlar ve komşu dişle tam bir kontak sağlarlar. Böylece sekonder çürüklerin oluşma ihtimali en aza indirilir.

Kompozit dolgularda zamanla aşınma ve kenar renklenmeleri mümkünken, porselen dolgularda böyle bir şey söz konusu değildir. Sertliği dişin mine dokusuna çok yakın olduğundan diğer porselenler gibi temas ettiği dişleri aşındırmaz.

Çok fazla madde kaybına uğramış, kanal tedavisi görmüş dişlerde kompozit veya amalgam dolgular yetersiz kalırlar. Böyle vakalarda onlay restorasyonlar tercih edilebilir. Kron kaplamaya karşı üstünlüğü ise minimum madde kaybı ile kalan diş dokusunun mümkün olduğunca korunmasıdır.

Özetle inlay ve onlaylar iyi bir estetik sağlamak istendiğinde ve klasik dolgunun yetersiz kalacağı dişlerde kullanılırlar.

Esse Estetik Diş Kliniği

Trabzon Uzun Sokakta bulunan kliniğimizde; hastalarımıza kaliteli sağlık hizmetini en ideal şekilde sunabilmek için diş hekimliğinin ortodonti, diş teli, diş beyazlatma gibi tüm alanlarında hizmet vermekteyiz.

Modern diş hekimliğinin tüm gerekenlerini yerine getirmek için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Misyonumuz; hastalarımızın kliniğimizden sağlıklı dişler ve mutlu bir gülümseme ile ayrılmasını sağlamaktır.

İletişim Formu

©2021 ESSE Diş Kliniği - Trabzon. Tüm Hakları Saklıdır. PruvaMedia

Georgia icon Saudi Arabia icon United Kingdom icon

Iran icon