canta sunum arti yorum nakliye anlasma bilim urun sozlesme istatistik ayar elmas duyuru ok sepet saat kalp para gazete tamir alinti telefon kullanici deney kampanya dunya whatsapp bina pdf iletisim takvim yildiz konum destek2 bilgi ev liste gulenyuz zar video destek1 ampul soru foto cuzdan menu kurumsal mouse klasor monitor ceptelefonu
Gazipaşa Mahallesi, Uzun Sokak Samancı Apt. No:23 K:2, 61030 Ortahisar / TRABZON
enargeorgiaدندانپزشکی

Düzenli Diş Temizlemenin Önemi

27.09.2021
40
Düzenli Diş Temizlemenin Önemi

Düzenli Diş Temizlemenin Önemi

Diş Temizliği Nedir?

Diş temizliği, mükemmel diş sağlığını korumak için herkesin düzenli olarak alması gereken rutin bir diş tedavisidir. Bu tedavi diş hijyenini iyileştirmek ve sürdürmek için yapılır. Bazı ağız sağlığı sorunlarını önleyebilmenin yanı sıra, diş temizliği sadece ağız sağlığını değil, genel fiziksel sağlığı korumak için de gereklidir. İyi diş hijyeni, kişisel sağlığın kesinlikle önemli bir yönüdür.

Hepimize şekerli tatlılar veya abur cuburlar gibi sağlıksız yiyecekler yemenin zamanla diş çürümesine ve diş sorunlarına yol açabileceği söylendi. Ve bu doğru olsa da, sağlıklı bir diyet sürdürmenin iyi ağız hijyenini korumanın yalnızca bir parçası olduğunun farkında mısınız? Düzenli diş temizliği, ağız bakımı söz konusu olduğunda duş almak kadar önemlidir. Diş temizleme tedavisi ağızda bakteri, plak ve diş taşı oluşumunu yok ederek size taze ve ışıltılı bir gülümseme bırakır!

Esse DDS’de diş temizliğini çok ciddiye alıyoruz. Tüm hastalarımızı, uzun vadede optimum diş sağlığını korumak için gerekli diğer diş tedavileri ve prosedürlerinin yanı sıra düzenli diş temizliği yaptırmaya teşvik ediyoruz.

Diş Temizlemeden Ne Beklemeli?

Esse DDS’de dişlerinizi fırçalatmak, düzenli olarak planlamanız gereken bir şeydir. Yılda en az iki kez diş hekimini ziyaret etmeyi planlamalısınız. Diş randevusu sırasında, aşağıdakileri deneyimlemeyi bekleyebilirsiniz:

  1. Diş hekiminiz, çene ve lenf düğümlerinizin normal ve sağlıklı göründüğünden emin olmak için başınızı ve boynunuzu muayene edecektir. Bu, çenenizin sağlıklı olduğundan ve daha fazla araştırılması gereken herhangi bir dış düzensizlik olmadığından emin olmak için gereklidir. Bu sırada diş hekiminiz ağzınızın röntgenini de çekebilir.
  2. Daha sonra diş hekimi ağzınızı hızlı bir şekilde çalkalamanızı isteyecek ve ardından ağzınızın içini incelemeye başlayacaktır. Bu sırada diş hekiminiz diğer önemli şeylerin yanı sıra kırık dolgular, boşluklar, çatlak dişler, ağız kanserinin erken belirtileri ve diş eti hastalığı belirtileri olup olmadığını kontrol edecektir . Ağzınızın tüm köşelerini görmek için özel bir ayna kullanacaklar.
  3. Sonunda temizlik başlar. Diş hekiminiz, dişlerinizin yüzeyindeki ve aralarındaki plak ve tartar birikimini gidermek için bir dizi özel alet kullanacaktır. Bu noktada profesyonel diş ipi kullanımı da yapılabilir ve gelecekte aşırı birikmeyi önlemek için dişlerinizin cilalanması da olasıdır. Temizlemenin sonunda (ve sırasında belirli noktalarda), gerektiğinde ağzınızdan fazla tükürük tükürebilecek ve çıkarabileceksiniz.
  4. Temizlik tamamlandığında, diş hekiminiz ağız hijyeni rutininizde yapabileceğiniz olası iyileştirmeleri sizinle birlikte gözden geçirecek ve herhangi bir çürük veya başka bir randevuda dikkat edilmesi gereken başka sorunlar tespit ederse sizinle paylaşacaktır. O zaman bir sonraki randevunuzu planlayabileceksiniz ve dünyaya temiz, parlak gülümsemenizi göstermeye hazır olacaksınız!

Düzenli Diş Temizlemenin Önemi

  • Diş eti hastalıklarını önler – Düzenli olarak diş temizliği yaptırmak bu yaygın ağız rahatsızlığını önleyebilir. Diş eti hastalığı sadece ağız kokusuna ve hassas diş etlerine yol açmaz, aynı zamanda çok uzun süre tedavi edilmezse kanamaya ve diş eti çekilmesine bile yol açabilir.
  • Ağız kokusunu en aza indirir – Ağız kokusuyla mücadele ediyorsanız, rutin diş temizliği için zaman ayırmak sorunu gidermenize yardımcı olabilir. Düzenli diş temizliği ağız kokusunu önler ve ağzınıza daha taze bir tat verebilir.
  • Erken ağız kanseri tespiti – Her diş temizliğinde, diş hekiminiz olası ağız kanseri belirtileri (diğer sorunların yanı sıra) için ağzınızı kontrol edecektir. Erken teşhis, ağız kanserini zamanında tedavi etmenin anahtarıdır, bu nedenle diş temizliğinize devam etmek, önlemede tüm farkı yaratabilir.
  • Daha düşük kardiyovasküler hastalık ve diyabet riski – İyi ağız hijyeni, daha sağlıklı bir kardiyovasküler sistem ve daha düşük diyabet ve diğer benzer hastalıklar riski ile ilişkilendirilmiştir. Şaşırtıcı görünse de, ağzınız genel sağlığın anahtarıdır!
  • Çürük riskini azaltır – Çürüklere bakteriler neden olur ve dişlerinizde çok fazla plak ve tartar bulunduğunda bakteri oluşumu daha olasıdır. Rutin diş temizliğinize başladığınızda, plak, tartar ve kötü bakteriler temizlenir, böylece gelecekte çürük olma şansınız en aza indirilir!
  • Kötü bir ısırık veya TME olup olmadığını kontrol etme fırsatı sunar – Diş temizleme randevuları, check-in yapmak ve her şeyin sağlıklı ve işlevsel göründüğünden emin olmak için iyi bir zamandır. Böylece çenenizle ilgili herhangi bir probleminiz varsa, diş hekiminiz mutlaka daha erken fark edecek ve sorunu daha etkin bir şekilde çözmenize yardımcı olacaktır.
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: