canta sunum arti yorum nakliye anlasma bilim urun sozlesme istatistik ayar elmas duyuru ok sepet saat kalp para gazete tamir alinti telefon kullanici deney kampanya dunya whatsapp bina pdf iletisim takvim yildiz konum destek2 bilgi ev liste gulenyuz zar video destek1 ampul soru foto cuzdan menu kurumsal mouse klasor monitor ceptelefonu
Gazipaşa Mahallesi, Uzun Sokak Samancı Apt. No:23 K:2, 61030 Ortahisar / TRABZON
enargeorgiaدندانپزشکی

Dişlerinize Asit Saldırısı

04.10.2021
29
Dişlerinize Asit Saldırısı

Şeker içeren içecekler dişlerinize zararlıdır, ancak asitli içecekler de öyle. Çok basit, kötü ağız hijyeni ve şekerler ve asitlerden oluşan bir diyetle , dişlerinize asit saldırısı nedeniyle mine erozyonuna maruz kalacaksınız . Bu aynı zamanda, kalsiyum ve fosfor gibi emaye yanlısı özelliklerin de çözüleceği ve emayenizin zararlı bakterileri yakalama tehlikesiyle karşı karşıya kalacağı anlamına gelir. Boşluklar ve diş çürüğü oluşmaya başlayacak ve acil tedaviye ihtiyacınız olacak .

Yüksek düzeyde asit içeren içeceklere odaklanıyoruz. İşte asitli içecekler tüketmenin tehlikelerinden bazıları.

Asitli İçeceklerin Tehlikeleri

 • Daha Düşük pH Seviyeleri – Asitli içeceklerde daha düşük bir pH, içeceklerin yüksek hacimlerde asit içerebileceğini gösterir. 0 ve 7’lik bir pH seviyesi, mine ve dişleriniz için tehlikeli olan bunu gösterir.
 • Renk değişikliği – Mine erozyonu, minenin altında bulunan alttaki sarı dentinin açığa çıkmasına neden olabilir. Dentin, diş yapısının orta tabakasıdır  ve dişlerinizi zararlı özelliklerden korumaya yardımcı olur, ancak açığa çıktığında diş renginiz sarıya döner ve sonunda koyulaşır.
 • Bakteri Oluşumu – Asitli içecekler tüketmek, dişlerinizin zararlı bakterilerle büzüşmesi anlamına da gelebilir. Şekerler bakteriler tarafından parçalanarak asit birikmesine neden olur. Bu, çürük ve diş çürümesi olasılığını artırır.
 • Ağrılı Duyarlılık – Ağzınız  yemek yerken bile sonunda hassaslaşacaktır. Düzenli olarak sıcak ve soğuk yiyecekler yerseniz hassasiyet artmaya başlayacaktır.
 • Dengeli Diyetler – Asit atakları daha dengeli bir diyet oluşturmayı gerektirecektir. Bu, diyetinizde önemli bir azalma anlamına gelir ve en sevdiğiniz yiyecek ve içecekleri yemeyi bırakmanız gerekir. Dengeli bir diyet son derece faydalı olsa da, bunu dişleriniz için değiştirmek istemezsiniz.

Hangi İçecekler Dişlerim İçin En İyisidir?

Emayenizi güçlü tutmak ve dişlerinize asit saldırısı olasılığını azaltmak istiyorsanız, pH değeri yüksek içecekler tüketin. Bunun faydaları yüksek düzeyde tükürük, bakteri seviyelerini azaltmak ve ağzınızı temiz tutmaktır.

 • Suçlu
 • Siyah kahve
 • Siyah çay
 • Süt
 • Bitki çayı
 • Soya sütü

Düzenli olarak gazlı içecekler, alkol ve şarap tüketiminden kaçınmanız gerekir. Ölçülü ve ara sıra tüketmek dişleriniz ve mineniz için faydalıdır. Bunun sonucu parlak bir gülümseme olacak ve dişlerinize asit saldırısı tehlikesi olmayacak.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: