canta sunum arti yorum nakliye anlasma bilim urun sozlesme istatistik ayar elmas duyuru ok sepet saat kalp para gazete tamir alinti telefon kullanici deney kampanya dunya whatsapp bina pdf iletisim takvim yildiz konum destek2 bilgi ev liste gulenyuz zar video destek1 ampul soru foto cuzdan menu kurumsal mouse klasor monitor ceptelefonu
Gazipaşa Mahallesi, Uzun Sokak Samancı Apt. No:23 K:2, 61030 Ortahisar / TRABZON
enargeorgiaدندانپزشکی

Dişeti Kanamasının ve Dişeti Hastalığının Nedenleri

21.09.2021
33
Dişeti Kanamasının ve Dişeti Hastalığının Nedenleri

Dişeti Kanamasının ve Dişeti Hastalığının Nedenleri

Muhtemelen çürüklerin ve diş çürüğünün sağlık risklerinin farkındasınız, ancak birçok insan dişleriniz ve diş etleriniz üzerindeki tam etkilerinin farkında değil. Tıbbi olarak periodontal hastalık olarak bilinen diş eti hastalığı, diş eti iltihabının erken evresinden ileri periodontitisin korkunç ve tehlikeli evresine kadar değişebilir. Diş eti hastalıkları fiziksel sağlığınızın yanı sıra ağız sağlığınızı da olumsuz etkileyebilir. Diş eti hastalığı ve semptomları hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmek, diş eti hastalığından kaynaklanabilecek bazı tehlikeli yan etkileri ve hastalıkları önlemenize yardımcı olabilir.

Gingivitis ve Dişeti Hastalığı Aynı Şey midir?

Diş eti iltihabı, diş eti hastalığının en erken aşamasıdır ve hastalık bu aşamada yakalandığında genellikle durdurulabilir ve etkileri tersine çevrilebilir. Ancak tedavi edilmediğinde ve periodontal hastalığa, periodontitise veya ilerlemiş periodontitise ilerlediğinde, dişlerde ve diş etlerinde kalıcı hasar yapmış olacaktır. Bu noktada, hasar geri alınamaz. Ayrıca ana organlarınızın çoğu üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir, bu yüzden göz ardı edilmemelidir.

Amerikalıların yüzde 75’inden fazlasının bir miktar diş eti hastalığı var, ancak sadece yüzde 15’i gerçeğin farkında. Orta-yaşlı gençlerin yüzde 60’ından fazlasında, genellikle tedavi edilmeyen diş eti hastalığı vardır. Birçok yetişkin diş eti hastalığının başlamasını önlemeye çalışsa da, yaklaşık üçte birinin diş eti hastalığına genetik yatkınlığı vardır. Genetik yatkınlığı olanlar için, iyi ağız hijyeni alışkanlıkları bile yeterli olmayacaktır ve diş hekimleriyle yılda iki kez randevu almaları gerekir. Diş eti hastalığının belirti ve semptomlarını bilmek, mümkün olan en iyi ağız sağlığını korumanıza ve ileri periodontal hastalığın birçok ciddi sonuçlarını ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir.

Gingivitis Sağlığımı Nasıl Etkiler?

Erken evrelerinde diş eti iltihabı, ağrıya da neden olabilen ve fırçalama ve diş ipi kullanırken kanamaya neden olabilen iltihaplı ve şiş diş etleri ile karakterizedir. Amerikalı yetişkinlerde diş kaybının önde gelen nedenidir, ancak düzenli diş muayenelerini ve temizliğini içeren iyi bir ağız hijyeni rejimi ile önlenebilir.

Diş eti iltihabı erken evresinde tedavi edilmediğinde, dişlerinizin gevşemesine neden olabilecek periodontitis haline gelir. Dişlerinizi fırçalarken ve diş ipi kullanırken diş etleriniz iltihaplanabilir ve kanayabilir ve dişlerinizde plak birikebilir. Plak, diş eti hastalığını şiddetlendiren bakterilerin büyümesini teşvik eder. Bu aşamada periodontal hastalık tedavi edilmediğinde periodontite ve ardından ilerlemiş periodontitise ilerleyebilir. Bu noktada çene kemiği kalıcı hasar görmüş olacak, dişleri diş etlerine bağlayan bağlar kalıcı olarak zarar görmüş olacak ve dişler düşmeye başlayabilir. Yüzde bozulma yaşayabilirsiniz ve bu noktada tek çözüm pahalı ve ağrılı rekonstrüktif diş hekimliğidir. Ayrıca bu noktada akciğer hasarı, kalp hasarı,

Tüm bu felaketler, günde en az iki kez fırçalama ve diş ipi kullanımı, antibakteriyel gargara kullanımı ve düzenli diş kontrolleri ve temizliğini içeren iyi bir ağız hijyeni rejimi ile önlenebilir.

Diş eti hastalığına ne sebep olur?

Diş eti hastalığına genetik yatkınlığın yanı sıra, periodontal hastalığın birincil nedeni yetersiz veya yetersiz ağız hijyenidir. Bununla birlikte, diş eti hastalığından kaçınma yeteneğinizi etkileyebilecek veya diş eti hastalığına yakalanma şansınızı artırabilecek başka faktörler de vardır. Bu faktörler şunları içerir:

 • Hormonal Değişiklikler: Kadınlarda hamilelik, ergenlik, menopoz ve adet dönemlerinde meydana gelen hormon dalgalanmaları sırasında diş etleri daha hassas hale gelir.
 • Hastalık: Hastalar dişeti hastalığı geliştirme riski altındadır. Özellikle kanser, HIV, diyabet ve daha fazlası varsa.
 • İlaçlar: İlaçların yan etkisi ağız kuruluğu olduğunda, bu, ağızdaki bakterilerin yıkanmasından sorumlu olan salva üretimini bozabilir.
 • Yaşam Tarzı Seçenekleri: Tütün kullanımı gibi kötü yaşam tarzı seçimleri sakız yenilenmesini engeller.

Bu koşulların diş eti hastalığı riskinizi artırmasını önlemek için Amerikan Diş Hekimleri Birliği, günde en az iki kez fırçalama ve diş ipi kullanma rejimini ve fırçalamadan sonra antibakteriyel gargara kullanılmasını önerir. Düzenli diş temizliği ve kontrolleri, diş hekiminizin sorunlu alanları büyük sorunlara dönüşmeden önce tespit etmesini sağlayabilir.

Dişeti Hastalığının Hangi Belirti ve Belirtilerinden Haberdar Olmalıyım?

Diş eti hastalığı asemptomatik olarak ortaya çıkabilmesine rağmen, genellikle aşağıdaki gibi semptomlara sahiptir:

 • ısırık değişiklikleri
 • Kronik ağız kokusu
 • iltihaplı diş etleri
 • Gevşemiş dişler
 • Kalıcı kötü tat
 • Diş eti çekilmesi
 • Şişmiş veya hassas diş etleri
 • Dişler arasında eşit olmayan boşluk

Bu belirti ve semptomlardan herhangi birini fark ederseniz, gecikmeden bir diş hekimi ziyareti planlayın. Diş eti iltihabını kötüleşmeden periodontitise veya daha kötüye gitmeden yakalamak dişlerinizi, gülümsemenizi ve yüz yapınızı koruyabilir. Zamanla, periodontal hastalık fiziksel sağlığınızı ve ana organlarınızı olumsuz etkileyebilir. Araştırmalar, diş eti hastalığı ile kalp hastalıkları, akciğer hastalıkları ve diğer ana organlarla ilgili sorunlar arasında bir bağlantı olduğunu doğruladı.

Periodontal Hastalık Hakkında Bilmem Gereken Bir Şey Var mı?

Diş eti iltihabını ortaya çıktığında tedavi etmezseniz, bildiğiniz gibi, periodontal hastalığa, ardından periodontitise ve ardından ilerlemiş periodontal hastalığa dönüşecektir. Bu döngünün sonucu, tüm dişlerinizi kaybetmeniz, çene kemiğinize zarar vermeniz ve yüz hatlarınızdaki bozulmalara katlanmanızdır. Sadece diş hekiminiz tarafından teşhis edilebilecek üç spesifik periodontal hastalık türü vardır. Onlar:

 • Genellikle sağlıklı yetişkinlerde görülen agresif periodontitis. Bununla birlikte, dişlerinizi ve diş etlerinizi hızla tahrip eder, bu nedenle diş eti iltihabı geliştirirseniz diş hekiminize başvurduğunuzdan emin olun.
 • En sık görülen ve kötü hijyen alışkanlıkları ve periodontal hastalık tedavisinin eksikliği nedeniyle ortaya çıkan kronik periodontitis.
 • Dişleri sabitleyen çene kemiği, diş etleri ve bağların yavaş yavaş ölmesiyle ortaya çıkan nekrotizan periodontitis. Bu tip periodontal hastalık, bağışıklık sistemi zayıf olanlarda en yaygın olanıdır.

Diş eti iltihabı geliştirirseniz, bu tür periodontal hastalıklardan birine sahip olmadığınızdan emin olmak için gecikmeden diş hekiminizi ziyaret ettiğinizden emin olun.

Dişeti Hastalığını Önlemenin En İyi Yolu Nedir?

Diş eti hastalığını önlemenin en iyi yöntemi, yeterli ve uygun ağız hijyeni rejimi ve bilgi sahibi olmaktır. Bir ömür boyu sağlıklı dişlerle güzel bir gülümseme veya ömür boyu diş eti hastalığı ile doğal dişlerden yoksun bir ağız arasındaki fark anlamına gelebilir. Özellikle bir süredir diş hekimi görmediyseniz, bir temizlik ve muayene randevusu almak için bugün diş hekiminizi arayın.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: