canta sunum arti yorum nakliye anlasma bilim urun sozlesme istatistik ayar elmas duyuru ok sepet saat kalp para gazete tamir alinti telefon kullanici deney kampanya dunya whatsapp bina pdf iletisim takvim yildiz konum destek2 bilgi ev liste gulenyuz zar video destek1 ampul soru foto cuzdan menu kurumsal mouse klasor monitor ceptelefonu
Gazipaşa Mahallesi, Uzun Sokak Samancı Apt. No:23 K:2, 61030 Ortahisar / TRABZON
trenargeorgiaدندانپزشکی

Diş ve diş eti bakımı

26.08.2021
57
Diş ve diş eti bakımı

Diş ve diş eti bakımı

İyi diş ve diş eti bakımı, genel sağlığı korumanın önemli bir parçasıdır. Kötü ağız sağlığı, önemli kronik hastalıklarla önemli ölçüde ilişkilidir, sakatlığa neden olabilir ve düşük benlik saygısına katkıda bulunur.

Uygun diş ve diş eti bakımı, aşırı zaman veya pahalı ağız hijyeni aletleri gerektirmez. Basit şekerlerden kaçınmak ve günlük yumuşak diş fırçalama ve diş ipi kullanmak temel temeldir.

Ayrıca sigara içmemek, bol su içmek ve diş etlerini sağlıklı tutmak ve diş boşluklarını serbest bırakmak için düzenli diş temizliği ve kontrolleri yaptırmak gerekir.

Diş ve diş eti bakımı hakkında hızlı gerçekler:

 • Bir diş öncelikle minerallerden oluşur.
 • Plak, dişlere yapışan yapışkan, renksiz bir bakteri tabakasıdır.
 • Bakteriler şeker tükettiğinde, diş minesini yiyip bitiren asitler üretirler.
 • Tütün kullanımı diş eti hastalığının gelişimi ile ilişkili en önemli risk faktörlerinden biridir .

nasıl fırçalanır

Dişleri florürlü diş macunu ile fırçalamak, plağı azaltmanın en iyi yöntemidir. Amerikan Oral Hijyenistler Birliği (Adha) günde iki kez, 2 dakika boyunca fırçalama önerir.

Doğru fırçalama tekniği dişleri ve diş etlerini etkili bir şekilde temizler. Aşağıdaki ipuçlarını aklınızda bulundurun:

 • Yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanın – minenin zarar görmesini önlemek için yalnızca yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanın.
 • 45 derecelik açıyla fırçalayın – fırçanın açısı önemlidir, diş fırçası dişlere diş eti çizgisine 45 derecelik açıyla yerleştirilmelidir.
 • Doğru hareket – kısa, yumuşak ileri, geri ve küçük dairesel hareketler kullanarak, tüm diş yüzeyleri nazikçe fırçalanacak, testere veya ovma hareketinden kaçınılacaktır.
 • Dili fırçalayın – dilinizi hafifçe fırçalamak için diş fırçanızı kullanın.
 • Fırçaladıktan sonra ağzınızı temiz tutun – fırçaladıktan sonra 30 dakika yemek yemekten kaçının.

Diş fırçası en az 3 ayda bir ve herhangi bir hastalıktan sonra değiştirilmelidir.

diş ipi

dişlerini diş ipi ile temizleyen kadın

Diş fırçanızın ulaşamadığı plak ve yemek artıklarını temizlemek için günlük diş ipi kullanımı gereklidir.

Diş eti çizgisinin hemen altındaki alan ve dişler arasındaki dar alanlar, plağın birikip tartara dönüşebileceği hassas bölgelerdir.

Düzenli olarak diş ipi kullanmazsanız, plak ve tartar oluşumu çürüklere ve diş eti hastalığına yol açabilir.

Yenilmesi ve kaçınılması gereken yiyecekler

Şekerlerin diş hastalıklarına en büyük katkı maddesi olduğuna dair çok güçlü kanıtlar var. Spesifik olarak, çürümenin şiddetini belirleyen tüketilen serbest şekerlerin miktarı ve sıklığıdır.

Kaçınılması gereken yiyecek ve içecekler

Şeker ve şeker alımı sınırlandırılmalıdır; Bunun nedeni, ağızdaki bakterilerin diş minesini zayıflatan ve dişlere zarar veren asitleri üretmek için şekere ihtiyaç duymasıdır. Dişler şekere her maruz kaldığında demineralizasyon süreci başlar ve ağzın normal, asidik olmayan pH koşullarına dönmesi bir saat kadar sürebilir.

Özellikle şunlardan kaçınmaya çalışın:

 • gazlı içecekler
 • Şeker
 • tatlılar ve şekerli atıştırmalıklar
 • çikolata
 • kurabiye
 • şeker içerdiği bilinen fast food

Diğer fermente edilebilir karbonhidratlar da söz konusudur:

 • ekmek
 • kraker
 • muz
 • kahvaltılık gevrekler

Araştırmalar, nişastalı temel gıdaların ve taze meyve tüketiminin daha düşük diş çürüğü seviyeleri ile ilişkili olduğunu, dolayısıyla riskin şeker kadar yüksek olmadığını gösteriyor.

Besin açısından zengin çeşitli gıdaları tüketmek ve şeker ve nişasta içerenlerden kaçınmak diş ve diş etlerini sağlıklı tutmak için önemlidir.

Dikkatli tüketilmesi gereken yiyecek ve içecekler

Elma, armut, kereviz ve havuç gibi gevrek meyve ve sebzeler, çiğneme aktivitesi tükürük üretimini arttırdığından ve tükürük dişlerin korunmasına yardımcı olduğundan öğün aralarında iyidir.

Su bol miktarda tüketilmeli ve herhangi bir meşrubat veya meyve suyu içeceği (diyet ve normal) dikkatli tüketilmelidir.

Alkolsüz içeceklerin çoğu, vücudun kalsiyumu emme kabiliyetine müdahale eden fosforik asit içerir . Meyve suları da dişlere zarar veren şekerle yıkanır. Bu içecekleri pipetle içmek, dişlerin aside maruz kalma süresini en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Yemeklerden ve ara öğünlerden sonra 10 dakika şekersiz sakız çiğnemek de çürüğün azalmasına yardımcı olabilir.

Diş çürüğü

woman having her teeth checked by a dentist

Diş çürüğü her yaştan insanı etkiler ancak yaşla birlikte hastalığın şiddeti artar. Diş çürüğü başlıca şunlardan oluşur:

 • Boşluklar – bunlar, dişlerin sert yüzeyinde küçük açıklıklar veya deliklere dönüşen kalıcı olarak hasar görmüş alanlardır. Boşluklara diş çürüğü veya çürük de denir.
 • Diş çürüğü – bu şekere maruz kalmayı gerektirir, ancak aynı zamanda dişin duyarlılığına, ağzın bakteri profiline, tükürüğün miktarına ve kalitesine ve dişin şekere maruz kaldığı süreye de bağlıdır.

Çürükler ve diş çürükleri dünyanın en yaygın sağlık sorunları arasındadır. Özellikle çocuklarda, gençlerde ve yaşlı erişkinlerde yaygındır. Ancak dişleri olan herkes, bebekler de dahil olmak üzere çürükler alabilir.

Diş ve diş etlerine bakmanın en iyi yolu, iyi beslenme alışkanlıklarına uymak, günlük fırçalamak ve diş ipi kullanmak, düzenli diş temizliği ve muayenelerinden geçmektir.

diş ziyaretleri

Diş ve diş eti çürüklerini önlemek için düzenli kontroller önemlidir

Fırçalama ve diş ipi çoğu plaktan kurtulmaya yardımcı olur, ancak bazı plakların çıkarılması daha zordur ve sertleşerek tartar oluşturur. Sadece bir diş hekimi tarafından yapılan temizlik tartarı temizleyebilir.

Çıkarılmayan plak ve tartar sadece çürümeye neden olmakla kalmaz, aynı zamanda diş etlerinin altında da ilerler ve ciddi diş eti hastalıklarına yol açar. Sonunda hastalık süreci o kadar ilerleyebilir ki tek tedavi dişin çekilmesidir.

Diş ve diş etlerinin uygun bakımı, minimum zaman taahhüdü gerektirir. Sağlıklı bir diyet, tutarlı bir evde ağız hijyeni programı ve düzenli profesyonel temizlik ve kontroller dişleri ve diş etlerini mükemmel durumda tutacak ve size güzel, sağlıklı bir gülümseme bırakacaktır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: