canta sunum arti yorum nakliye anlasma bilim urun sozlesme istatistik ayar elmas duyuru ok sepet saat kalp para gazete tamir alinti telefon kullanici deney kampanya dunya whatsapp bina pdf iletisim takvim yildiz konum destek2 bilgi ev liste gulenyuz zar video destek1 ampul soru foto cuzdan menu kurumsal mouse klasor monitor ceptelefonu
Gazipaşa Mahallesi, Uzun Sokak Samancı Apt. No:23 K:2, 61030 Ortahisar / TRABZON
enargeorgiaدندانپزشکی

Diş Tartarı (Taş) – Nedenleri, Önlenmesi ve Kaldırılması

10.09.2021
83
Diş Tartarı (Taş) – Nedenleri, Önlenmesi ve Kaldırılması

Diş Tartarı (Taş) – Nedenleri, Önlenmesi ve Kaldırılması

Yetişkinlerin %68’inde diş taşı da denilen diş taşı vardır. Diş taşı, dişleri ve diş etlerini oluşturan ve kaplayan sert, kireçlenmiş bir tortudur. Plak, fırçalama ve diş ipi kullanımı gibi düzenli olarak temizlenmezse 24 ila 72 saat içinde sertleşir ve tartar haline gelir. Tartar oluşumu, dişlerin düzgün şekilde fırçalanmasını ve diş ipi kullanılmasını zorlaştırarak çürüklere, diş eti hastalıklarına ve ağız kokusuna neden olabilir . t artar diş minesine güçlü bir şekilde bağlı olduğundan, sadece bir diş hekimi tarafından çıkarılabilir.   

Nedenler 

Dişlerinize iyi baksanız bile, yemek yerken ağzınızda şekerli veya nişastalı yiyeceklerle karışan bakteriler bulunur. Sonuç olarak, dişlerinizi, diş etlerinizi ve diş restorasyonlarınızı kaplayan diş plağı adı verilen yapışkan bir film oluşur. Plak, diş minesine zarar verebilecek ve boşluklara neden olabilecek asit oluşturan bakterileri barındırır. Plakları düzenli olarak çıkarmazsanız sertleşerek tartar haline gelir. Tartar çok pürüzlü ve gözeneklidir, ancak özel diş aletleriyle çıkarılabilir ve tedavi edilmediği takdirde diş eti çekilmesine ve diş eti hastalığına yol açabilir.

Herkes plak geliştirmesine rağmen, aşağıdaki durumlarda daha fazla risk altındasınız:

  • Şeker oranı yüksek yiyecekler yiyin (örneğin tatlılar, kekler, vb.) 
  • Karbonhidrat oranı yüksek yiyecekler yiyin (örneğin ekmek, makarna, patates cipsi vb.) 
  • Yeterince su içmemek veya bazı ilaçları almamak nedeniyle ağız kuruluğu
  • Sigara içmek veya tütün çiğnemek

Plaktan tamamen kurtulmanın bir yolu yoktur, ancak dişlerinizi düzenli olarak fırçalayarak ve diş ipi kullanarak birikmesini önleyebilirsiniz.

Önleme 

Tartardan korunmanın en iyi yolu ağız sağlığınıza iyi bakmaktır . Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

  • Dişlerinizi günde iki kez ikişer dakika olmak üzere fırçalamak ve her gün diş ipi kullanmak
  • Elektrikli diş fırçası kullanmak, kılları her 3 ayda bir değiştirmek
  • Florürlü diş macunu kullanmak
  • Rutin kontroller ve temizlikler için 6 ayda bir diş hekiminizi ziyaret etmek
  • Sağlıklı ve dengeli bir diyet yemek ve şeker ve nişasta tüketimini sınırlamak
  • Sigara içmekten veya tütün çiğnemekten kaçınmak

Kaldırma

Tartar oluşumu diş minesine güçlü bir şekilde bağlanır ve bir diş hekimi tarafından çıkarılmalıdır. Bu, profesyonel bir temizlik,  debridman veya ölçekleme ve kök planlaması ile yapılabilir.

Yoğun tartarlarınız yoksa ve dişleriniz kemik kaybı veya periodontal hastalıktan etkilenmediyse, American Dental Association tarafından altı ayda bir düzenli diş temizliği yaptırmanız önerilir. Bir t düzenli diş hekimi muayenesi ve temizlik, diş hekiminiz ya diş hekimliği dişeti etrafında ve dişleri arasında herhangi Plak, tartar ve lekeleri çıkarmak için bir Scaler kullanacaktır.

Dişlerinde diş hekiminin kapsamlı bir oral değerlendirme yapmasını engelleyen yoğun diş taşı olan kişiler için debridman önerilir. Tartarı kırmak ve çıkarmak için ultrasonik aletler ve el aletleri kullanılır.

Dişleriniz ve diş etleriniz arasında cep varsa veya periodontal (diş eti) hastalığınız varsa, derin bir temizlik olan diş taşı temizliğine ve kök düzeltmeye ihtiyacınız olabilir. Bu prosedür lokal anestezi kullanılarak gerçekleştirilir ve diş eti çizgisinin üstünde ve altında, cebin dibine kadar plak ve tartar çıkarılır. Daha sonra, diş etlerinin dişlerinize yeniden bağlanmasına yardımcı olmak için diş kökleri düzleştirilir.

İleride daha büyük, daha maliyetli bir sorun haline gelmeden önce proaktif olmak ve dişlerinizle ilgilenmek önemlidir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: