canta sunum arti yorum nakliye anlasma bilim urun sozlesme istatistik ayar elmas duyuru ok sepet saat kalp para gazete tamir alinti telefon kullanici deney kampanya dunya whatsapp bina pdf iletisim takvim yildiz konum destek2 bilgi ev liste gulenyuz zar video destek1 ampul soru foto cuzdan menu kurumsal mouse klasor monitor ceptelefonu
Gazipaşa Mahallesi, Uzun Sokak Samancı Apt. No:23 K:2, 61030 Ortahisar / TRABZON
trenargeorgiaدندانپزشکی

Diş macunundaki florür hakkında bilinmesi gerekenler

27.08.2021
46
Diş macunundaki florür hakkında bilinmesi gerekenler

Diş macunundaki florür hakkında bilinmesi gerekenler

Florür, insanların suya, yiyeceğe ve diğer ürünlere ekledikleri doğal olarak oluşan bir mineraldir. Birçok diş macunu, diş sağlığını korumak için faydaları olduğu için florür içerir. Çok fazla florür sağlık için risk oluşturabilir, ancak bir kişi diş macununu tavsiye edildiği gibi kullanırsa diş macununun içerdiği miktarlar genellikle güvenlidir.

Diş macunu, iyi ağız hijyeninin önemli bir parçasıdır. Mevcut birçok seçenek ile hangisinin doğru seçim olduğunu bilmek zor olabilir.

Birçok diş macunu, toprakta ve kayalarda doğal olarak bulunan bir mineral olan florür içerir. Bu makale, florürün ne olduğunu ve üreticilerin bunu neden diş macununa eklediğini incelemektedir. Ayrıca florürün yararlarını ve risklerini ve en iyi diş macununu seçmeye yönelik ipuçlarını da kapsar.

Diş macunu malzemeleri

bir kişi diş fırçasına florürlü diş macunu uygular

Üreticiler diş macunu tasarladı kontrol diş plağı

. Plak , şeker yedikten sonra dişlerde oluşan ince bir tabakadır. Plaktaki bakteriler diş minesini parçalar, çürümeye neden olur ve çürüklere yol açar.

İnsanlar dişlerindeki plak ve diğer kalıntıları nazikçe temizlemek için diş fırçası ile diş macunu kullanırlar. Tüm diş macunları bazı ortak noktaları paylaşır.içindekiler

:

 • Kalsiyum karbonat veya kalsiyum fosfat gibi aşındırıcılar. Bunlar, dişlerin yüzeyine yapışan her şeyi çizmeden çıkarır.
 • Sodyum aljinat veya ksantan zamkı gibi bağlayıcılar. Bunlar diş macununa elastikiyet ve form kazandırır, su bağlayarak kurumasını önlemeye yardımcı olur.
 • Gliserol veya propilen glikol gibi nemlendiriciler. Bunlar diş macununun sertleşmesini önlemek için suyu tutar.
 • Sodyum lauril sülfat veya sodyum alkilsülfo süksinat gibi köpürtücü maddeler.
 • Koruyucular, mikroorganizmaların büyümesini önlemek için.

Bazı diş macunları, formülasyonlarına bağlı olarak başka bileşenler içerir:

 • mineyi güçlendiren ve boşlukları önleyen florür
 • nane, nane veya mentol gibi tatlandırıcılar
 • sorbitol, gliserol ve ksilitol dahil tatlandırıcılar
 • stronsiyum klorür veya potasyum nitrat dahil anti-duyarlılık maddeleri

Florür nedir ve neden diş macununda bulunur?

Florür, aşağıdakilerde bulunan doğal olarak oluşan bir mineraldir:

 • toprak
 • kayalar
 • Su
 • birçok yiyecek

Gelişmekte olan mineyi güçlendirdiği için 7 yaş altı çocuklarda diş gelişiminin önemli bir parçasıdır. Çocuklarda ve yetişkinlerde dişleri çürümekten koruyan plakların asit üretme kapasitesini de yavaşlatır.

Birçok şehirde ve ülkede yerel yetkililer, diş çürümelerini en az %25 oranında azalttığı gösterilen içme suyuna florür ekler . Florürlü diş macunu, diş çürümesine ve plak oluşumuna karşı ek bir koruma katmanı sağlar.

Florürün Faydaları

Florür, gelişen mineyi güçlendirmeye yardımcı olarak ve plağın neden olduğu bakterilerin asit üretimini yavaşlatarak dişleri çürümeye karşı korur.

Florür, dişleri demineralizasyon adı verilen bir işleme karşı korur. Bu, bakterilerin dişi aşındıran asit oluşturmak için şekerlerle birleştiğinde ortaya çıkar.

Ayrıca, florür remineralizasyonu teşvik eder . Bu işlem, aside dayanıklı yeni yüzey alanı oluşturmak için dişe kalsiyum ve fosfat iyonları getirir.

Riskler

Çok fazla florür diş florozuna yol açabilir. Floroz, diş minesinin renginde değişiklik oluşturan bir durumdur. Bu renk değişikliği genellikle beyaz veya bazen kahverengi lekeler olarak kendini gösterir.

Florozis genellikle dişleri oluşturan yaşlardaki çocukların diş macununu tükürmek yerine yutmasıyla ortaya çıkar. GöreHastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC)

, dişlerin oluşum yılları 8 yaşından öncedir.

Çoğu diş florozu vakası çok hafif ila hafiftir. Orta ila şiddetli vakalarda, dişlerde koyu lekeler ve çukurlar dahil olmak üzere daha belirgin ve kapsamlı mine değişiklikleri meydana gelir.

Diş macunundan çok fazla florür alma riski düşüktür ve öncelikle diş macunu yutma olasılığı daha yüksek olan çocuklar için bir risktir.

Dental florozis riskini azaltmak için ebeveynler şunları yapmalıdır:

 • 6 yaş ve altındaki çocukları diş macununu yutmaktan caydırmak için denetleyin
 • 3 ile 6 yaş arasında sadece bezelye büyüklüğünde diş macunu kullanın
 • 2 yaşın altındaki çocuklar için florürlü diş macunu kullanımı hakkında bir doktora veya diş hekimine danışın. Tipik olarak , 2 yaşın altındaki çocuklar için pirinç boyutunda bir diş macunu yeterlidir.

Yüksek düzeyde florüre kronik olarak maruz kalmak da iskelet florozuna yol açabilir. Bu, florür kemiklerde birikerek sertlik ve ağrıya neden olduğunda meydana gelir. En şiddetli vakalarda, bağlar kireçlenerek ağrıya ve hareket etmekte zorlanmaya neden olabilir. Tipik olarak bu, aşağıdaki alanlarda bir sorundur

En iyi diş macununu seçmek

O kadar çok diş macunu seçeneği var ki, insanların kendileri için hangisinin doğru olduğunu belirlemesi zor olabilir.

Sorulacak ilk soru, birinin florür içeren diş macunu isteyip istemediğidir. Eğer öyleyse, büyük markaların çoğunda çeşitli florür ürünleri mevcuttur. Değilse, florür içermeme olasılığı daha yüksek olan doğal diş macunu arayın.

Eğer tercih florürlü diş macunu almaksa, 3 yaşına kadar olan çocuklar florür seviyesi milyonda 1000 parça (ppm) olan diş macunu kullanmalıdır. 3 yaş ve üstü herkes, florür seviyesi 1.350-1.500 ppm olan diş macunu kullanmalıdır.

Herhangi bir florürlü diş macunu ile Amerikan Diş Hekimleri Birliği’nin onay mührünü arayın . Diş macununun şunları yapacağını gösterir:

 • florür içerir
 • Diş hassasiyetini azaltmak, mine erozyonunu önlemek veya diş eti iltihabını azaltmak gibi diş sağlığını iyileştirmek için aktif bileşenlere sahip olmak
 • tatlandırıcı maddelerde şeker yok
 • güvenlik ve etkinliği gösteren bilimsel kanıtlar sağlamak

Bunun ötesinde, herhangi bir kişisel tercihinize veya özel diş gereksinimlerinize göre bir diş macunu seçin. Dişleri beyazlatmak, diş hassasiyetini gidermek, tartarı kontrol altına almak ve farklı tatlandırıcılar seçmek seçeneklerdir.

Bir kişi, ürünün alerjik reaksiyona neden olabilecek herhangi bir şey içermediğinden emin olmak için içerik etiketine bakmalıdır.

Özet

Florür, toprakta, kayalarda ve suda bulunan doğal olarak oluşan bir mineraldir. Dişleri çürümeye karşı korumak ve diş yüzeylerini yeniden mineralize etmeye yardımcı olmak için güçlü bir araçtır.

Florürlü diş macunu, dişleri korumak ve plakla savaşmak için popüler bir seçenektir. Birisi onu tükürdüğü sürece yaygın olarak bulunur ve genellikle güvenli bir seçenektir.

Ebeveynler, yutmadıklarından emin olmak için çocukların diş macunu kullanımını denetlemelidir. Erken diş gelişimi sırasında çok fazla florür almak, dişlerde beyaz veya kahverengi lekelere neden olan florozise yol açabilir.

Florürlü diş macunu satın alırken içindeki florür düzeyine ve ADA onay mührüne bakın. Florür içermeyen bir diş macunu için doğal bir diş macunu seçeneği seçin.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: