canta sunum arti yorum nakliye anlasma bilim urun sozlesme istatistik ayar elmas duyuru ok sepet saat kalp para gazete tamir alinti telefon kullanici deney kampanya dunya whatsapp bina pdf iletisim takvim yildiz konum destek2 bilgi ev liste gulenyuz zar video destek1 ampul soru foto cuzdan menu kurumsal mouse klasor monitor ceptelefonu
Gazipaşa Mahallesi, Uzun Sokak Samancı Apt. No:23 K:2, 61030 Ortahisar / TRABZON
enargeorgiaدندانپزشکی

Diş Kaybının Yaygın Nedenleri

06.10.2021
33
Diş Kaybının Yaygın Nedenleri

Kimse dişini kaybetmeyi sevmez ve bunu yaptığınızda ağız sağlığınız için tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Çocuklarda diş gelişiminin bir parçası olarak süt dişlerinin dökülerek yetişkin dişlere yer açması beklenir. Bir yetişkin olarak, bir yirmilik diş için çekim tedavisine ihtiyacınız olmadıkça veya çürük bir dişiniz olmadıkça, genellikle bir dişinizi kaybetmeyi beklemezsiniz . Öyle olsa bile, aslında düşündüğünüzden daha yaygın bir sorun.

Diş kaybına neden olan çeşitli nedenler vardır.

Kötü Ağız Hijyeni

Ağız hijyeni rutininiz yeterince güçlü değilse, diş çürüğünün ve çürüğün ilk aşamalarını tanıtıyorsunuz. Kötü ağız hijyeni, ağız sağlığının bozulmasının ilk işaretidir. Günde iki kez dişlerinizi fırçalamadan ve diş ipi kullanmadan gıda alımı dişlerinizde kalır ve bu plak oluşturur. Plak, kötü bakterileri tetikleyen yapışkan bir maddedir. Bu diş çürüğünün ilk belirtisidir ve sonunda diş eti hastalığına yol açabilir. Rutininiz yeterince güçlü değilse, aşağıdakileri yaptığınızdan emin olun:

  • Günde iki kez fırçalamak ve diş ipi kullanmak
  • Yemek artıklarını dişlerinizden uzak tutmak için yemekten sonra ağzınızı çalkalayın
  • Diş minesini güçlü tutmak için florürlü diş macunu kullanın

Kötü Bir Diyet

Pozitif ağız sağlığı da dengeli beslenmeyle başlar. Bu, gülümsemenize uzun süreli bir parlaklık kazandırmak için dişlerinizi, diş etlerinizi ve kemiğinizi güçlü tutan yiyecekler yemek anlamına gelir. Dişlerinize zararlı yiyecekler yemek, çürükleri teşvik edebilir ve diş kaybına neden olabilir. Şarap, gazlı içecekler, tatlılar gibi şeker oranı yüksek bir diyet tüketmek dişleriniz için kötüdür. Yemek yemeyi düşünün:

  • Kalsiyum eksikliğinizi artırmak için kalsiyum açısından zengin besinler
  • Lif kaynakları içeren gıdalar
  • Doğal tatlandırıcılar ve alkol içeriği olmayan içecekler

Diyetinizin bir parçası olarak alkol tüketirseniz, dehidrasyon ve ağız kuruluğu ortaya çıkar. Bu, tükürük üretim seviyelerinin düşük kalmasına neden olur. Tükürük önemlidir çünkü bakterilerle savaşmada bir savunma hattı görevi görür.

Kötü Diş Alışkanlıkları

Dişlerinizi kullanmayı içeren alışkanlıklar kötüye işarettir. Yaygın alışkanlıklar arasında ambalajı açmak için ağzınızı kullanmak, sert nesneleri çiğnemek ve sigara içmek yer alır; bunların hepsi dişlere zararlı ve diş kaybına yol açabilecek kötü davranışlardır. Bu davranışlarla ilgili sinir bozucu olan şey, bunları gerçekleştirmek için uygun nesneleri kullanmaya gerek kalmadan basit bir kısayol olmasıdır. Bu nedenle, hızlı bir çözüm olarak dişleri kullanırsınız. Bunu ne pahasına olursa olsun yapmaktan kaçının.

Fiziksel Kazalar

Fiziksel kazalar çoğu zaman kontrolünüz dışındadır. Bazen hokey veya futbol gibi temas sporları yaparken dişlerinizin zarar görme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Dişler yerinden çıkarak aşırı hassasiyete neden olabilir. Düzenli olarak aktifseniz ve temas sporları yapıyorsanız, dişlerinizi korumak için diş ağız koruyucusu takmayı düşünmeniz önemlidir. Diş hekimi, rahatlığı ve nefes almayı optimize eden özel bir ağız koruyucusu geliştirebilir.

Ağız koruyucu takmak şu önemli faydaları sağlar:

  • Diş travması yaşama şansını azaltır
  • Diş kaybı olasılığını azaltır
  • Çene ve dişlerinizin kırılma riskini azaltır

Diş Kaybederseniz Ne Olur?

Bir veya daha fazla diş eksik olduğunda, boşluğu azaltmak için komşu dişlerinizin başka bir pozisyona kayması muhtemeldir. Bu, yerinden çıkan bir dişin neden olduğu doğal bir harekettir. Bununla birlikte, ağızda boşluklar genişlediğinde, bu, yiyeceklere nüfuz ederek boşluklara sıkışabilir ve plak oluşumunu teşvik edebilir. Plak oluşumu, uzun süreli diş kaybının ilk aşamalarından biridir.

Daha az dişle çiğnemek daha fazla aşınma ve yıpranmaya neden olabilir, kemik gücünü azaltabilir ve yaşlanma belirtilerini artırabilir. Bu nedenler tek başına diş kaybının tehlikeleri ve ağız sağlığınıza bakmanın neden günlük bir rutin olması gerektiği konusunda sizi uyarmak için yeterlidir. Ayrıca kemik kaybını azaltmak için bu ipuçlarını kullanmayı düşünmelisiniz

Kemik yoğunluğunuz konusunda endişeli misiniz? Dişlerini kaybedeceğinden mi endişeleniyorsun? Esse klinik den  randevu alın!

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: