canta sunum arti yorum nakliye anlasma bilim urun sozlesme istatistik ayar elmas duyuru ok sepet saat kalp para gazete tamir alinti telefon kullanici deney kampanya dunya whatsapp bina pdf iletisim takvim yildiz konum destek2 bilgi ev liste gulenyuz zar video destek1 ampul soru foto cuzdan menu kurumsal mouse klasor monitor ceptelefonu
Gazipaşa Mahallesi, Uzun Sokak Samancı Apt. No:23 K:2, 61030 Ortahisar / TRABZON
enargeorgiaدندانپزشکی

Diş Kaplatmaya Yeni Başlayanlar İçin Kılavuz.

24.09.2021
41
Diş Kaplatmaya Yeni Başlayanlar İçin Kılavuz.

Diş Kaplatmaya Yeni Başlayanlar İçin Kılavuz. 

Diş kaplamaları, dişlerinizin ön yüzeyini kaplayan, diş rengindeki malzemeden oluşan ince kabuklardır. Genellikle porselenden yapılırlar ancak başka malzemelerden de yapılabilirler. Kaplamalar hem kozmetik nedenlerle hem de dişlerin görünümünü istenmeyen şekilde değiştiren yaralanmalardan sonra istenir.

Aşağıda, kaplama prosedürü için bir rehber ve bu prosedür için kimlerin iyi adaylar olduğu hakkında bazı bilgiler yer almaktadır. Kaplamalar, kozmetik diş hekimliği ve protez alanında en çok istenen ürünlerden biridir.

Kaplama prosedürü nedir?

Tipik olarak, tüm süreç üç ziyaret gerektirir. Birincisi, konsültasyonunuz ve ardından kaplamaları yapmak ve uygulamak için iki ziyaret. Kaplamalar tek dişe veya bir çok dişe tek seansta uygulanabilir. Herhangi bir sınırlama yoktur.

Size sürece genel bir bakış sağlamak için hızlı bir liste:

 • Muayene – dişleriniz muayene edilir. Burada Dr.Esra Eroğlu Keskin ile dişlerinizle ilgili istek ve beklentilerinizi konuşacaksınız. Renk tonu ve şekli hakkında konuşacaksınız. Bu süreçte aktif rol almalısınız. Kaplamalar dişte kalıcı bir değişiklik olduğu için tam olarak ne aradığınızı belirlemek önemlidir.
 • Diş HazırlığıDiş  minesinin bir kısmının çıkarılması gerekebilir. Gülümseme, çiğneme vb. herhangi bir fark görmemenizi sağlamak için kaplama ile bazı ek kalınlıkların yerleştirilmesi gerekir. Kaplamanın orijinal dişin görüntüsünde tamamen doğal bir uzantı olmasını istiyoruz. t ne düzeltiyoruz.
 • İzlenimler  – Tam bir kopya oluşturmak için dişlerden izlenimler yapılır. Modeller oluşturulurken gösterimler kullanılır. Porselen kaplamalar bu modellerin etrafında şekillenir.
 • Yerleştirme  – Dr.Esra Eroğlu Keskin ve ekibi, hazırlanmış olan kaplamanın uygunluğunu değerlendirecektir. Şu anda, ondan memnun olduğunuzdan emin olmak için kaplamanın şekli, rengi, uyumu ve hissi gibi şeyleri kontrol edebilirsiniz. Kaplamanın son yapıştırılmasından önce tüm beklentilerinizi karşılamış veya açıklamış olmalısınız. Bağlandıktan sonra, onları ayarlamak zorunda kalmamak en iyisidir.
 • Temizlik  – Kaplamalarınız sizin tarafınızdan onaylandıktan ve Dr.Esra Eroğlu Keskin’in standardını karşıladıktan sonra, dişleriniz yapıştırma işlemine hazırlanırken temizlenecektir (aşağıda açıklanmıştır). Temizleme solüsyonu hafif asidik bir solüsyondan oluşur.

Yapıştırma işlemi

Kaplamalar kalıcı olarak simante edilmeden önce dişe geçici olarak yapıştırılır. Bu, mükemmel olduklarından emin olmak için uyum ve rengin incelendiği zamandır. Dr.Esra Eroğlu Keskin, kaplamayı gerektiği gibi çıkaracak ve düzeltecektir. Renk veya gölge, farklı çimento türleri kullanılarak değiştirilebilir.

Oradan diş parlatılacak ve kazınacak. Aşındırma, güçlü bir yapıştırma işlemine izin vermek için dişin ön tarafını biraz pürüzlü hale getirir. Dişin üzerine siman yerleştirilir ve kaplama yerleştirilir.

Dr.Esra Eroğlu Keskin, kaplamaya özel bir ışık huzmesi uygulayacaktır. Kimyasallar çimentoda etkinleşerek hızlı ve kalıcı olarak sertleşmesini sağlar.

Bazen, Dr.Esra Eroğlu Keskin’nin yeni kaplamaya nasıl tepki verdiklerini görmek için diş etlerine bakabilmesi için bir takip ziyareti gerekebilir.

Yeni kaplamalarla hayat

Kaplamalarla yaşamanın hiç de zor olmadığını hemen fark edeceksiniz. Fırçalama ve diş ipi tamamen aynıdır. Bununla birlikte, yeni (veya mevcut) bir kaplama setinin bakımı için akılda tutulması gereken birkaç şey vardır. İşte ömürlerini etkileyebilecek şeylerden bazıları:

Avantajlar

Kaplamalar şu avantajları sunar:

 • Tıpkı doğal dişleriniz gibi görünüyorlar. Gölgelendirme ve doku, alttaki ve diğer dişlerinizle uyumludur.
 • Diş etleri porselene çok toleranslıdır.
 • Porselen leke tutmaz bir malzemedir. Yeniden renklendirmeye veya temizlemeye gerek kalmadan uzun süre dayanırlar.
 • Dişleriniz olması gerekenden daha önce veya daha koyu renkteyse, kaplamalar renklenmeyi düzeltebilir ve gülümsemenize daha iyi bir renk katabilir.
 • Kronlarla karşılaştırıldığında, kaplamalar dişin şeklini ve rengini değiştirmek için daha kolay bir yaklaşım sunar. Kronların yaptığı kapsamlı şekillendirme ve renklendirme işlemlerini gerektirmezler, ancak daha güçlü bir alternatif sunarlar.

Risk faktörleri

Boşluklar

Kaplama altında hala diş çürümesi yaşayabilirsiniz. Doğal diş dokusu hala oradadır ve daha önce olduğu gibi aynı sorunlara karşı hassastır. Bir boşluk yaşarsanız, kaplamanın çıkarılması gerekir. Dr.Esra Eroğlu Keskin dişin bir kez daha sağlıklı olmasını sağladıktan sonra tekrar değiştirilecektir.

Yaralanmalar

Doğal dişiniz için tehlikeli olan fiziksel hasar, porselen kaplama giyerken daha da fazladır. Kazalar, düşmeler ve doğrudan dişlere çarpmalar, kaplamaların ufalanmasına veya çatlamasına neden olabilir. Genellikle değiştirilmeleri gerekir.

Diş gıcırdatma

Kişinin dişlerini gıcırdatması veya gıcırdatması, bruksizm olarak bilinir  . Bu sorunu yaşıyorsanız en çok siz uyurken olur. Bu davranış, zamanla doğal dişlerinizde ve kaplamada yıpranabilir.

Solma

Porselen, tıpkı doğal bir diş gibi leke tutmazlığı yüksek olduğu için kısmen kaplamalarda kullanılır. Bununla birlikte, zamanla bir kaplamanın rengini değiştirmek hala mümkündür. Sigara içmek, kahve içmek ve yiyecek parçacıkları gibi şeyler zamanla renk bozulmasına neden olabilir. Uygun hijyen, kaplamalarda olduğu kadar, kaplamalarda da önemlidir.

Bakım

Kaplamaların cilalanması

Dr.Esra Eroğlu Keskin gibi bir protez uzmanı, basit bir cila ile kaplamalarınızın ömrünü korumaya yardımcı olabilir. Bunu 3 ayda bir sıklıkta yapabilirsiniz, ancak istemediğiniz sürece buna gerek kalmayacaktır.

Tırnak yeme, çiğnememeniz gereken şeyleri (kalem kapağı, su şişesi kapağı vb.) çiğneme gibi kötü alışkanlıklar zamanla porselen kaplamalarınıza zarar verebilir.

Hijyen

Porselen kaplama veya kaplamalarınızın ömrünü uzatmak için uygun hijyeni sağlamak özellikle önemlidir. Dişteki çürük dişlerin gevşemesine veya değiştirilmesine neden olabilir. Kaplama takan hastaların bilinçli olmaları ve dişlerini mümkün olduğunca temiz ve sağlıklı tutmaları gerekir. Zamanla, çimento yapışmasının bir kısmını kaybetmeye başladığında, kaplamanın arkasından küçük çatlaklar oluşabilir ve bu da yiyeceklerin ve diğer nesnelerin içeriye girmesine izin verir. Bu durumlarda bazen ofisimizi ziyaret etmek gerekir.

Buradaki en önemli nokta, doğal dişlerinizde olduğu kadar kaplamalarda da hijyen ve diş sağlığınızın bilincinde olmanız gerektiğidir. Fırçalamak ve diş ipi kullanmak her zaman önemlidir.

Diş kaplamaları için iyi adaylar

Kaplamalar her diş veya her hasta için doğru çözüm değildir. Dr.Esra Eroğlu Keskin, uygun olup olmadığınızı belirlemek için sizinle birlikte çalışacaktır. Dişlerin kaplanması geri döndürülebilecek bir şey değildir. Bonding için uygun sonucu ve tutarlılığı elde etmek için diş yapısının bir kısmının çıkarılması gerekir. Sadece Dr.Esra Eroğlu Keskin tarafından yapılacak muayene, bunun dişlerinizde istediğiniz değişikliği elde etmek için doğru bir yaklaşım olup olmadığını belirleyecektir.

Kaplamaları en iyi seçeneğiniz OLMAYAN hale getirebilecek bazı sorunlar şunlardır:

 • sağlıksız dişler
 • Zayıf dişler
 • Uygun miktarda emaye içermeyen dişler
 • Dişlerini gıcırdatmayı veya gıcırdatmayı alışkanlık haline getiren kişiler (Bruksizm)
 • Ciddi derecede yanlış hizalanmış dişler
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: