alinti ampul anlasma arti ayar bilgi bilim bina canta ceptelefonu cuzdan deney destek1 destek2 dunya duyuru elmas ev foto gazete gulenyuz iletisim istatistik sozlesme kalp kampanya klasor konum kullanici kurumsal liste menu monitor mouse nakliye ok para pdf saat sepet soru sunum takvim tamir telefon urun video whatsapp yildiz yorum zar
Gazipaşa Mahallesi, Uzun Sokak Samancı Apt. No:23 K:2, 61030 Ortahisar / TRABZON
enargeorgiaدندانپزشکی

Diş İmplantlarının En İyi Seçenek Olduğu Gösteren 10 Sebep

20.09.2021
924
Diş İmplantlarının En İyi Seçenek Olduğu Gösteren 10 Sebep

Diş İmplantlarının En İyi Seçenek Olduğu Gösteren 10 Sebep

Eksik bir dişiniz veya birden fazla diş eksikliğiniz varsa, diş implantları düşünülmelidir.

Tek seçenek olmasalar da, implantların uzun ve kısa vadede eşsiz faydaları vardır. Faydalarını keşfetmeden önce, diş implantlarının ne olduğuna bir bakalım.

Diş İmplantları Nelerdir?

Diş implantı, eksik dişin kökünün yerine çeneye yerleştirilen küçük bir titanyum, zirkonyum veya seramik vidadır. Çevreleyen kemik yavaşça implantla kaynaşarak implantı yerinde tutmaya yarar. Bu implant (aynı zamanda abutment olarak da bilinir), takma dişin (kuron veya implant destekli köprü) takılabileceği yapıyı sağlar.

Diş İmplantlarının Faydaları

1. Diş implantları doğal dişlere benziyor

Bunu bir nokta olarak listelemek pek adaletli değil. Bu önemli bir faydadır. Tedavi tamamlandığında sonuç tamamen doğal görünür ve doğal dişlerinizden görsel olarak ayırt edilemez. Seramik implantlar, doğal diş kökü gibi fildişi rengindedir ve metal implantlara estetik açıdan hoş bir alternatif sunar.

2. Doğal dişler gibi hissederler

Diş implantları tam olarak doğal diş gibi işlev gördüğü için onları unutabilirsiniz. İmplant dişlerin bakımı, doğal dişlerinizin bakımından farklı değildir. Bunları günlük olarak fırçalamanız ve diş ipi kullanmanız gerekir, ancak takma dişlerde olduğu gibi özel kremler ve yapıştırıcılar uygulamanız veya gece boyunca bir bardağa batırmanız gerekmeyecektir. Ayrıca, köprü işini destekleyen doğal dişlerin yapabileceği gibi, hiçbir zaman dolguya veya kanal tedavisine de ihtiyaç duymazlar.

3. Dayanıklıdırlar – genellikle ömür boyu sürer

Diş implantları %98 başarı oranına sahiptir ve çalışma biçimleri çene kemiğinizin bir parçası haline gelerek onlara rakipsiz bir dayanıklılık sağlar. İyi bir ağız hijyeni sağlar ve bu tedaviyi takiben düzenli diş kontrollerine devam ederseniz, implantın ömür boyu dayanma şansı yüksektir.

4. Ömür boyu tedavi olarak ölçüldüğünde, implantlar uygun maliyetlidir

Yaygın bir endişe, diş implantlarının diğer seçeneklerden daha pahalı olmasıdır ve başlangıç ​​maliyeti açısından bu genellikle doğrudur. Ancak bu, resmin tamamını vermiyor. Bir diş implantının ömür boyu sürmesi muhtemeldir, bu nedenle yıllık maliyet, sonraki yıllarda değiştirilmesi veya düzeltilmesi gerekebilecek alternatif tedavilerden daha düşük olabilir.

5. Yaşam kaliteniz etkilenmeyecek (hatta iyileşebilir!)

Diş hekiminiz olarak sağlıklı bir diyet sürdürmenizi ve şekeri sınırlandırmanızı öneririz, ancak ne yemeyi seçerseniz seçin, diş implantınız sizi engellemeyecektir. İmplant dişler tam bir güvenle yemek yemenizi, konuşmanızı ve gülümsemenizi sağlar çünkü çıkarılabilir seçeneklerin sıklıkla yaptığı gibi asla kaymaz veya kaymazlar.

6. Kemik kaybını önleyebilirler

Diş kaybı, diş değiştirilmezse kaçınılmaz olarak kemik kaybına yol açar. Diğer değiştirme seçeneklerinden farklı olarak, diş implantları, çene kemiğine kaynaşarak ve onu stabilize ederek kemiğin kendisini yeniden inşa etmesi ve sağlıklı kalması için uyarılmasına yardımcı olabilir. Bu kemik kaybının önlenmesinin neden önemli olduğunu merak edebilirsiniz. Çene ve diş etlerini güçlü tutmaya yardımcı olarak, ağzın geri kalanını geliştiren ve etkileyen kırık ve diğer ağız sağlığı sorunları olasılığını azaltır.

7. Diğer dişlerin sağlığını tehlikeye atmazlar

Dental implantların komşu doğal dişlerin sağlığına hiçbir etkisi yoktur; Ancak diğer diş değiştirme seçenekleri komşu dişleri zayıflatabilir ve onları çürümeye karşı daha duyarlı hale getirebilir.

8. Diş implantları herhangi bir sayıda dişin yerini alabilir

İki veya daha fazla diş eksikse, dişlerin ve çene kemiğinin yanlış konumlandırılmasını önlemek için boşlukların mümkün olduğunca çabuk kapatılması gerekir. Dental implantlarla desteklenen implant destekli köprüler ve bölümlü protezler, geleneksel protezlere göre daha fazla stabilite sunar.

9. Benlik saygısını arttırırlar

Eksik bir diş, özgüvenin düşmesine neden olabilir ve köprü veya takma diş gibi bazı diş restorasyon tedavileri bu sorunu her zaman tam olarak düzeltmez. Diş implantı farklıdır. Sonuç, tamamen doğal görünen ve hissedilen bir diştir ve böylece gülümsemeyi yenileyen ve benlik saygısını artıran doğal görünümlü bir gülümseme oluşturur. Kemik kaybı da zamanla yüz yapısını değiştirerek çökük ve erken yaşlanmış bir görünüm yaratabilir.

10. Süreç denendi ve test edildi

Diş Cerrahisinde 20.000’den fazla diş implantı yerleştirdik. Bu, kalıcı, uzun vadeli sonuçlar sağladığı, ağız sağlığını iyileştirdiği ve eksik diş veya dişlerin estetik sorunlarını ele aldığı kanıtlanmış popüler, yaygın bir prosedürdür.

İmplantlara Alternatifler

Aşağıda kısa detayları ile dental implantların üç ana alternatifi bulunmaktadır. Daha fazla bilgi burada bulunabilir .

Kısmi Protez

Kısmi protez, bir veya daha fazla yapay dişi tutan çıkarılabilir bir akrilik plaka veya metal çerçeveden oluşur. Ucuz bir seçenek olmasına rağmen, bu, vakaların sadece %40’ında beş yıl süren en düşük uzun vadeli başarı oranına sahiptir. Kısmi protezler çıkarılabilir ve bu nedenle doğal bir diş gibi işlev gören implantlara çok farklı bir deneyim sunar.

reçine bağlı köprü

Bu tedavi seçeneği, yapay bir dişi metal “kanatlar” ile komşu dişlere sabitler. Başarı oranı yüksektir, vakaların %88’inde köprü en az beş yıl sürer, ancak ortalama yaşam süresi yedi yıl 10 ayda bunun çok ötesinde değildir. Bir dezavantajı, bazı durumlarda yapay dişi yerinde tutan metali dişlerin arasından görebilmektir.

geleneksel köprü

Geleneksel bir köprü, yerine oturmasını sağlamak için bitişik dişleri keserek yerinde tutulan sabit bir yapay diştir. Bu seçenek yüksek bir başarı oranına sahiptir ve daha önce bahsedilen tedavilerden daha uzun vadeli bir çözümdür, ancak dikkate alınması gereken potansiyel bir konu, köprü için yer açmak için “kesildiklerinden” komşu dişlere zarar verebilmesidir. Vakaların %32’sinde dişlerin siniri cansızlaşabilir ve köprü başarısız olursa bu diğer dişlerin sağlığını da tehlikeye atabilir.

Neden Diş Cerrahisini Düşünmelisiniz?

Orada hastalarımızın bizim için konuşmasına izin vereceğiz, bir hastadan aldığımız en son geri bildirim:

“Son 30 yılda pek çok diş hekimi gördüm – ama hiçbiri beni bu kadar rahatlatmadı. Diş çekimine ve ardından diş implantına giderken çok gergindim, ancak tüm süreci ağrısız ve yönetilebilir hale getirdiler – özellikle daha ileri diş tedavisine ihtiyacınız varsa şiddetle tavsiye ederim.”

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: