canta sunum arti yorum nakliye anlasma bilim urun sozlesme istatistik ayar elmas duyuru ok sepet saat kalp para gazete tamir alinti telefon kullanici deney kampanya dunya whatsapp bina pdf iletisim takvim yildiz konum destek2 bilgi ev liste gulenyuz zar video destek1 ampul soru foto cuzdan menu kurumsal mouse klasor monitor ceptelefonu
Gazipaşa Mahallesi, Uzun Sokak Samancı Apt. No:23 K:2, 61030 Ortahisar / TRABZON
enargeorgiaدندانپزشکی

Diş implantı nedir?

20.08.2021
230
Diş implantı nedir?

Diş implantı nedir?

Bir veya daha fazla eksik dişiniz varsa ve yenilerini almayı planlıyorsanız, yeni inci beyazlarınızın – yani… dişler gibi görünmesini ve hissetmesini istediğinizi varsaymak muhtemelen adil olur. Herhangi bir kayma, kayma veya düşme basitçe işe yaramaz. Ve bu diş implantlarının faydasıdır. Diş etlerinin altında çene kemiğine veya üzerine kaynaşırlar ve gerçek şeye benzer şekilde çalışırlar. Bu nedenle, ister geleneksel takma dişler veya köprülerle uğraşıyor olun, ister bireysel bir taç veya iki dişe ihtiyacınız olsun, yeni diş implantları size sadece gülümseyecek (ve çiğneyecek) bir şey verebilir.

Diş İmplantları Nelerdir ve Nasıl Çalışırlar?

Dental implantlar , üzerine yapay dişlerin takılabileceği diş etlerinin altından çene kemiğinize cerrahi olarak sabitlenen metal armatürlerdir. Bu metal implantlar aslında osseointegrasyon (kemik metalle kaynaşır) yoluyla kemiğinize sabitlenir. Bu süreç, yemek yerken ve konuşurken güvenebileceğiniz istikrarlı bir destek sağlar.

Ne Tür Diş İmplantları Vardır?

American Academy of Implant Dentistry’nin önerdiği iki ana implant türü vardır – endosteal ve subperiosteal. Sizin için en uygun implant işlemi çene kemiğinizin boyutuna, şekline ve sağlığına bağlıdır. Diş hekiminiz en iyi tavsiyeyi sunabilecektir.

Endosteal İmplantlar Nelerdir?

Endosteal implantlar, eksik dişlerin bulunduğu yere cerrahi olarak çene kemiğinize yerleştirilen titanyum silindirler (vidalar) veya bıçaklardır (geniş, düz metal). Amerikan Periodontoloji Akademisi’ne göre en yaygın kullanılan implantlardır .

Cerrahlar, vida veya bıçağa bir abutment (yeni dişlerinizin bağlanacağı bağlantı parçası) yerleştirmeden önce kemiğinizin implantla osseoentegre olması için tipik olarak yaklaşık 4-6 hafta izin verir. Bu size uzun bir süre gibi gelebilir ama endişelenmeyin – bu süreçte normalde yaptığınız gibi yine de yiyebilir, içebilir ve konuşabilirsiniz.

Endosteal İmplant Bakımını Nasıl Yaparsınız?

Düzenli olarak silika diş macunu ile fırçalayın ve implantınızın dayanak bölgesine özellikle dikkat edin. Bu, bakterileri azaltmaya, iltihabı azaltmaya ve yeni dişlerinizden memnun kalmanıza yardımcı olacaktır.

Subperiostal İmplantlar Nelerdir?

Subperiosteal implantlar çene kemiğinizin üstünde ve diş eti dokunuzun altında bulunur. Osseointegrasyon sayesinde zamanla çene kemiğinize yapışırlar. Diş hekiminizin daha yaygın olarak kullanılan endosteal implantlar yerine bunları önermesinin birkaç nedeni vardır. Çenenizde kemik kaybı olabilir veya çenenizin şekli veya sağlığı, endosteal implantların gerektirdiği metalin cerrahi olarak yerleştirilmesini desteklemeyebilir.

Subperiostal implantların sizin için en iyi seçenek olduğuna karar verilirse, ağız cerrahınızın uygulayacağı iki prosedür vardır. İlk ameliyat sırasında diş eti hattınız diş kaybı olan bölgenin yakınında kesilerek açılır, böylece çene kemiğinizden bir kalıp yapılabilir. Daha sonra, implant kemiğe yerleştirildiğinde, ikinci prosedüre kadar insizyonu kapatmak için dikişler kullanılacaktır.

Görüntüleme, kemik aşılama ve implant tasarımındaki gelişmeler , bu implantların kullanımını giderek daha az ve daha fazla hale getirdi. Ancak yine de bu prosedürün sizin için en uygun seçenek olabileceği durumlar vardır:

  • Çene kemiğiniz doğal olarak endosteal implantları desteklemeyecektir.
  • Kemik grefti yapmaktan kaçınmak istiyorsunuz.
  • Alternatif prosedürlerden daha hızlı yeni dişler istiyorsunuz.
  • Daha hızlı bir iyileşme süreci istiyorsunuz.

Subperiostal İmplantların Bakımı Nasıl Yapılır?

Her zaman olduğu gibi, iyi diş hijyeni uygulayın ve diş hekiminiz tarafından sağlanan ameliyat sonrası talimatları uyguladığınızdan emin olun. Kısa bir süre sadece yumuşak yiyecekler yemenizi önerebilirler ve sigara içiyorsanız, implantlarınız üzerinde olumsuz etkileri olabileceğinden sizi sigarayı bırakmaya teşvik edebilirler. Diş hekiminiz iyileştikten sonra diş etlerinizdeki dikişleri alacak ve o sırada enfeksiyon ve uygun büyüme olup olmadığını kontrol edebilecektir.

Yedek dişler için herkese uyan tek bir çözüm yoktur. Sizin için doğru olan diş implantı seçeneğini belirlemek için en iyi konumda olan kişi diş hekiminiz ve/veya ağız cerrahınızdır. Ancak artık en çok önerilen iki implant türü arasındaki farkı bildiğinize göre, yapıcı bir konuşma için daha hazırlıklısınız. Diş hekiminizle bilinçli bir karara varabilmeniz için ortaya çıkan soruları sorduğunuzdan emin olun. Siz ve diş hekiminiz hangi diş implantını seçerseniz seçin, umarız sizi gülümsetir.

ETİKETLER: , ,
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: