canta sunum arti yorum nakliye anlasma bilim urun sozlesme istatistik ayar elmas duyuru ok sepet saat kalp para gazete tamir alinti telefon kullanici deney kampanya dunya whatsapp bina pdf iletisim takvim yildiz konum destek2 bilgi ev liste gulenyuz zar video destek1 ampul soru foto cuzdan menu kurumsal mouse klasor monitor ceptelefonu
Gazipaşa Mahallesi, Uzun Sokak Samancı Apt. No:23 K:2, 61030 Ortahisar / TRABZON
trenargeorgiaدندانپزشکی

Diş Hassasiyetinin 10 Yaygın Nedeni

09.09.2021
25
Diş Hassasiyetinin 10 Yaygın Nedeni

Diş Hassasiyetinin 10 Yaygın Nedeni

Diş hassasiyeti, belirli maddeler veya sıcaklıklar tarafından şiddetlenen, ancak geçici olan ani, keskin bir ağrı ile karakterize yaygın bir diş problemidir. İşte diş hassasiyetinin bazı nedenleri ve rahatlamak için yapabilecekleriniz.  

1. Aşınmış emaye

Mine aşındığında dişin dentinini açığa çıkarır. Bu, dişleriniz emaye tarafından sağlanan korumayı kaybettiğinden daha fazla hassasiyete yol açar. Emayenizin aşınmasını önlemek için günlük fırçalama ve diş ipi kullanma ve sık diş kontrolleri ile iyi ağız bakımı yapın.

2. Diş çürüğü

Bakteriler tarafından plakta üretilen asitler diş yapısının bozulmasına neden olarak ağrı ve hassasiyete neden olabilir. Bu nedenle, rutin ağız bakımını sürdürmek ve bakteri üremesini teşvik eden şekerli gıdalardan kaçınmak önemlidir.

3. Çatlak dişler

Çatlak dişler bakterilerle dolabilir ve dişin pulpasında iltihaplanmaya neden olabilir. Bu apse veya enfeksiyona neden olabilir. Bu durumda, belirli bir dişte hassasiyet hissetmeniz muhtemeldir ve diş hekiminizden randevu almanız gerekir. 

4. Bruksizm (diş gıcırdatma)

Dişlerinizi gıcırdatmak, mineyi aşındırabilir ve dişleri kırarak hassasiyete yol açabilir. Dişlerinizi gıcırdatmanıza neden olan stresi ele alın veya koruyucu bir ağız koruyucusu veya atel almak için diş hekiminizle konuşun. Şiddetli vakalarda, çene ağrısını gidermek için Botox®’a ve ayrıca hasarlı dişleri onarmak için onarıcı çalışmaya ihtiyacınız olabilir .

5. Diş eti çekilmesi

Diş eti çekilmesi, diş etlerinin dişlerden çekilerek diş kökünün açığa çıkmasıdır. Diş kökünün onu koruyacak bir minesi yoktur, bu nedenle dişin geri kalanından çok daha hassastır. Diş eti çekilmesi genellikle yaşla birlikte olur, ancak aynı zamanda çok sert fırçalamanın veya sert kıllı bir diş fırçası kullanmanın bir sonucu olarak diş eti hastalığının bir belirtisi olabilir.

6. Çok sert fırçalamak

Çok sert fırçalamak veya sert kıllı bir diş fırçası kullanmak diş minesini aşındırabilir veya diş eti çekilmesini teşvik edebilir. Tekniğinizi ayarlayın ve yumuşak kıllı bir diş fırçası alın .

7. Beyazlatıcı diş macunu kullanmak

Beyazlatıcı diş macunları, dişlerinize zarar verebilecek ve hassasiyete neden olabilecek aşındırıcılar içerir. Hassasiyeti azaltmak için hassasiyeti gideren bir diş macunu kullanın veya hassasiyeti gideren bir dolgu macunu uygulaması için diş hekiminize başvurun. 

8. Uzun süreli gargara kullanımı

Beyazlatıcı diş macunları gibi, reçetesiz satılan bazı gargaralar, özellikle diş minesini aşındırmışsanız, dişlerinizi daha hassas hale getirebilecek sert kimyasallar ve alkol içerir. Florürlü bir gargaraya geçin veya tamamen atlayın. Her gün fırçalayarak ve diş ipi kullanarak iyi bir ağız bakımı sağlıyorsanız, gargara gerekli değildir .

9. Asitli yiyecekler

Diş minesini aşındırarak hassasiyet olasılığını artıran soda, ekşi şeker ve alkol gibi asitli yiyeceklerden kaçının. Bunun yerine sağlıklı bir ağzı destekleyen meyve, sebze, peynir, yoğurt ve suyu tercih edin. Asitli yiyecekler tüketirseniz, diş mineniz asit nedeniyle zayıfladığında hemen dişlerinizi fırçalamayın, en az bir saat bekleyin.

10. Diş tedavisi sonrası hassasiyet

Profesyonel diş beyazlatma tedavisi , profesyonel temizlik ve bazı diş restorasyon işlemlerinden sonra dişler hassaslaşabilir . Bu semptomlar 2-4 hafta sonra kaybolmalıdır. Devam ederse, enfeksiyon belirtisi olabileceğinden diş hekiminize başvurun.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: