canta sunum arti yorum nakliye anlasma bilim urun sozlesme istatistik ayar elmas duyuru ok sepet saat kalp para gazete tamir alinti telefon kullanici deney kampanya dunya whatsapp bina pdf iletisim takvim yildiz konum destek2 bilgi ev liste gulenyuz zar video destek1 ampul soru foto cuzdan menu kurumsal mouse klasor monitor ceptelefonu
Gazipaşa Mahallesi, Uzun Sokak Samancı Apt. No:23 K:2, 61030 Ortahisar / TRABZON
trenargeorgiaدندانپزشکی

Diş Dolguları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

06.09.2021
21
Diş Dolguları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Diş Dolguları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Diş dolgularının bir diş muayenehanesinde yapabileceğiniz en yaygın işlemlerden bazıları olduğunu biliyor muydunuz? Çatlak bir diş dolgusundan daha kalıcı onarımlara kadar ne bekleyeceğinizi bilmek randevunuzu çok daha kolaylaştırabilir.

Diş Dolguları Nelerdir?

Diş dolguları , çürük nedeniyle hasar görmüş dişleri onarır. Diş hekiminiz bir boşluk tespit ettiğinde, alanı temizler ve dişinizin düzgün çalışmasına yardımcı olan ve daha fazla çürümeyi önleyen güçlü bir madde ile doldurur.

Dolgu Nasıl Görünür?

Dişçi koltuğuna oturmadan önce, muhtemelen çürüğünüzün bıraktığı deliği neyin doldurduğunu bilmek istersiniz. Diş hekimleri farklı tipte diş dolguları kullanır ve hepsinin artıları ve eksileri vardır.

  • Gümüş diş dolguları olarak da bilinen amalgam dolgular, en ucuz ve en dayanıklı seçenek olmaya devam etmektedir. Bu dolgular, onları güçlü kılmak için farklı metaller kullanır, ancak koyu renklerinden dolayı fark edilir olma eğilimindedirler.
  • Kompozit diş dolguları, daha küçük veya orta ölçekli onarımlar için iyi çalışır ve oldukça dayanıklıdır. Cam veya kuvarslı reçineler kullanarak diş renginde fark edilmeyen dolgular elde edersiniz.
  • Metal dolgular altın veya gümüş amalgam olabilir. Bununla birlikte, altın dolgular gümüş dolgulardan önemli ölçüde daha pahalıdır ve o kadar dayanıklı değildir.
  • Seramik dolgular da diş rengindedir. Genellikle leke de göstermeyen porselen dolgulardır ancak pahalı olabilirler.
  • Cam İyonomer dolgular, akrilik ve camın özel bir karışımını kullanır. Bu tür dolgular dişlerin korunmasına yardımcı olmak için florür salgılasa da, diğer seçenekler kadar uzun sürmez.

Gülerken veya konuşurken görünen dişler için diş renginde veya beyazımsı dolgular tercih edebilirsiniz. Öte yandan, metal dolgular daha uzun süre dayanır ve daha geniş alanlar ve çiğneme işleminizin çoğunu idare edenler için daha iyi tutunur.

Diş Dolgusu Aldığınızda Neler Beklemelisiniz?

Diş hekiminiz dolgu gerektiren bir boşluk tespit ederse, çok fazla endişelenmeyin çünkü bu yaygın bir işlemdir. Diş çürüğünden kaynaklanan hasar miktarını değerlendirmek için diş hekiminizin röntgen çekmesini bekleyebilirsiniz.

Gereken işin miktarına bağlı olarak, bölgeyi uyuşturmak için lokal anestezi gerekebilir. Ardından diş hekiminiz diş matkabı ile çürüğü giderecektir.

Dişte çürük kalmadığında, diş hekiminiz sterilize edecek ve deliği doldurmak için hazırlayacaktır. Kullanılan dolgu türüne bağlı olarak, diş hekiminizin mavi dalga boyunda bir ışıkla sertleşmesine veya sertleşmesine yardımcı olması gerekebilir. Son olarak, diş hekiminiz havayı parlatacak ve sizin için rahat ve işlevsel olduğundan emin olmak için ısırmanızı kontrol edecektir.

Bir Dolgu Ne Kadar Sürer?

Basit diş dolguları baştan sona yirmi ila otuz dakika sürebilir, ancak bir saate kadar planlamak isteyebilirsiniz. Birkaç dişin doldurulması gerekiyorsa veya daha fazla çalışma gerektiren karmaşık bir boşluğunuz varsa, orada daha uzun süre kalabilirsiniz. Karmaşık vakalar birden fazla ziyaret gerektirebilir.

Dolgudan Sonra Ne Yiyebilirsiniz?

Dolgudan sonra ağzınızın biraz hassas ve hassas olabileceğini unutmayın, ancak varsa çok fazla ağrı yaşamamalısınız. İşlemden sonraki birkaç gün boyunca sıcak veya soğuk yiyecek ve içeceklerden uzak durmak iyi bir fikirdir. İlk birkaç günün ötesinde, herhangi bir kısıtlamanız olmamalıdır.

Diş Dolguları Ne Kadar Sürer?

Ne yazık ki kalıcı diş dolgusu diye bir şey yoktur. Amalgam ve metal gibi bazı diş dolguları yirmi yıl veya daha uzun süre dayanabilse de, sonunda yenisine ihtiyacınız olacaktır.

Neden Geçici Diş Dolgusuna İhtiyacım Olur?

Geçici diş dolguları, diş sorunları için yer tutucu ve hızlı düzeltme işlevi görür. Diş hekimi görene kadar dişinizi korumak için diş acil durumlarında hasarlı bir çatlağı veya deliği doldurabilirler .

Diş Dolgularının Maliyeti Ne Kadardır?

Boşluk doldurma maliyetleri, kullanılan malzeme türüne, gereken iş miktarına ve sigorta primlerine bağlı olarak değişebilir. Ortalama diş dolgu maliyetleri altın veya beyaz diş dolguları ile daha amalgam ya da metal ile daha düşüktür.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: