canta sunum arti yorum nakliye anlasma bilim urun sozlesme istatistik ayar elmas duyuru ok sepet saat kalp para gazete tamir alinti telefon kullanici deney kampanya dunya whatsapp bina pdf iletisim takvim yildiz konum destek2 bilgi ev liste gulenyuz zar video destek1 ampul soru foto cuzdan menu kurumsal mouse klasor monitor ceptelefonu
Gazipaşa Mahallesi, Uzun Sokak Samancı Apt. No:23 K:2, 61030 Ortahisar / TRABZON
enargeorgiaدندانپزشکی

Diş Çürüğü

12.10.2021
21
Diş Çürüğü

Diş çürüğü yetişkinlerde ve çocuklarda sık görülür. Dişlerde boşluklara (delikler) yol açan mineye asit saldırısından oluşur. Çocuklar Diş çürümesine daha yatkın olsa da,bu yetişkinlerin temiz olduğu anlamına gelmez. Diş çürüğü, yaygın acil durum semptomlarından biridir ve buna neden olan bir dizi faktör vardır.

Sonuç olarak, bu faktörler tek bir alandan kaynaklanmaktadır; ağız hijyeni rutininiz. Oldukça basit, eğer oral rutininiz pozitifse dişleriniz sağlıklı kalacaktır. Değilse, muhtemelen diş çürümesi sürecini ve bunun sonuçlarını anlamaya çalışıyorsunuzdur.

Dişlerinizi mümkün olduğunca sağlıklı tutmak için uygun adımları atmanıza yardımcı olurken diş çürümesinin aşamalarını yıkıyoruz.

Diş Nasıl Çürür?

İşte diş çürüğünün adım adım dökümü.

Bakterilerden Oluşan Plak

Plak, yiyecekler tüketildikten sonra dişlerde kalan yiyecek parçacıklarından oluşan yapışkan bir bakteri şeklidir. Dişler, bakterilerden oluşan asitten bozulmaya başlar. Diş minesi etkilenir ve parçalanır. Emaye bozulduğunda, dişlerinizi çürümeye ve renk bozulmasına karşı korumaz.

Emaye, Boşluğa Neden Olan Saldırıya Uğradı

Diş minesi vücuttaki en sert malzemedir. Emaye saldırı altında olduğunda, bu ağız sağlığınız için kötü bir haberdir. Mine çözülmeye başlar ve bakterilerden oluşan asidik partiküller alttaki dentini açığa çıkarır. Dentin dişlerinizi beyaz tutar. Bu maruz kaldığında dişlerinizin rengi koyulaşmaya başlayacaktır. Minenin parçalanması aynı zamanda diş dolgu tedavisi gerektirecek boşlukların oluşmasına da sebep olur.  

diş apsesi

Diş apsesi, bakterilerin dişin merkezine ulaştığı yerdir. Dişlerin ve diş etlerinin içinde irin sıvısı oluştuğunda, burası ciddi ve ağrılı bir enfeksiyon olan diş apsesinin tetik noktasıdır.

Bir Diş Kaybettiniz

Henüz dişçiye gitmediğinizde ne olur? Diş ciddi şekilde çürür. Diş o kadar zarar görür ki diş çekimi tedavisi ile çekilmesi gerekir. Kimse diş kaybetmek istemez ama bu aşamada komşu dişlerinizin korunması önemlidir.

Son düşünceler

Acil bir randevu için diş hekimini ziyaret ettiğinizde, diş hekimi kök kanal tedavisinin mi yoksa çekim tedavisinin mi gerekli olduğunu belirlemek için en iyi konumdadır. Bu sadece dişin sağlığına ve dişin yeterince sağlıklı olup olmadığına bağlıdır.

Bu nedenle, ağızda herhangi bir diş eti tahrişi veya hassasiyeti yaşarsanız, daha fazla hasarı sınırlamak için diş hekimi ile diş muayenesi yaptırmanız hayati önem taşır. Bir dişi kurtarmak veya kaybetmek arasındaki fark olabilir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: