alinti ampul anlasma arti ayar bilgi bilim bina canta ceptelefonu cuzdan deney destek1 destek2 dunya duyuru elmas ev foto gazete gulenyuz iletisim istatistik sozlesme kalp kampanya klasor konum kullanici kurumsal liste menu monitor mouse nakliye ok para pdf saat sepet soru sunum takvim tamir telefon urun video whatsapp yildiz yorum zar
Gazipaşa Mahallesi, Uzun Sokak Samancı Apt. No:23 K:2, 61030 Ortahisar / TRABZON
enargeorgiaدندانپزشکی

Diş Çekimi Sonrası Bakım

23.09.2021
660
Diş Çekimi Sonrası Bakım

DİŞ ÇEKİMİ SONRASI BAKIM

Doğal, kalıcı dişlerimizin ömür boyu sürmesi amaçlanmıştır; bununla birlikte, diş çekimi gerektirebilecek bazı durumlar vardır. Yakın zamanda diş çektirdiyseniz, bakım sonrası yapılması ve yapılmaması gerekenlere mutlaka dikkat etmelisiniz. Diş çekimi sonrası bakım almak, aşırı ağrıdan kurtulmanızı sağlayabilir ve düzgün bir şekilde iyileşmenize yardımcı olabilir.

Diş çekimi

Diş çekimi sonrası hızlı ve güvenli bir iyileşme sağlamak için yapmanız ve yapmamanız gereken bazı şeyler.

Yapılacaklar

  1. Hemen Yemeyin veya İçmeyin

Diş hekimleri, diş çekildikten hemen sonra yemek yemekten kaçınılmasını tavsiye eder. Kan pıhtısının ekstraksiyon bölgesi çevresinde oluşması zaman alır. Bu nedenle ameliyattan hemen sonra yemek yemekten, içmekten ve konuşmaktan kaçınmak akıllıca olacaktır. 45 dakika sonra, fındıksız bir dondurma yersiniz veya soğuk süt içersiniz.

Diş çekimi

Susadığınızı hissederseniz, su içmek için asla pipet kullanmayın. Ameliyattan sonraki ilk birkaç saat yumuşak yumuşak diyetle başlayın.

  1. Kanamayı Durdurmak için pamuk ölçer kullanın

Bir miktar kanama olacak ve diş hekiminiz çekim tamamlandıktan sonra en az 45 dakika gazlı bez tutmanızı isteyecektir. Kanamanın biraz daha şiddetli olması durumunda gazlı bezi ısırmakta sakınca yoktur. Basınç kanamayı durdurmaya yardımcı olacaktır.

  1. ICE Paketlerini Kullanın
Diş çekimi

Diş çekildikten sonra ağrı hissetmeyebilirsiniz, ancak çoğu zaman bunun nedeni anestezinin duyarsızlığıdır. Ayrıca, daha sonra ekstraksiyon bölgesi çevresinde bir miktar şişlik yaşayabilirsiniz.

Karmaşık çekimlerden sonra şişlik ve ağrı olabilir. Bu gibi durumlarda, bir buz paketi sadece şişliği azaltmakla kalmaz, aynı zamanda ağrıyı da kontrol etmenize yardımcı olabilir. 15-20 dakika boyunca ağzın dışına bir buz paketi uygulamalısınız.

  1. Nazikçe Fırçalayın

Dişlerinizi nazikçe fırçalayın ve ekstraksiyonun etrafını fırçalamaktan kaçının. Normalde ekstraksiyonu takip eden saatler içinde ekstraksiyon çevresinde bir kan pıhtısı oluşur. Fırçalarken uyguladığınız basınç kan pıhtısını yerinden oynatabilir ve komplikasyonlara neden olabilir. Bu nedenle, kan pıhtısının yerinden çıkmasını önlemek için mümkün olduğunca dikkatli ve nazikçe fırçalayın.

Yapılmayacaklar

  1. Sigara İçmek

Diş çekiminin ardından sigara içmek bir dizi komplikasyona davetiye olabilir. Sadece kanı zayıflatmakla kalmaz, aynı zamanda birkaç gün içinde çekim bölgesinin etrafında kuru yuvaların oluşmasına da neden olabilir.

  1. Katı Gıdalardan Uzak Durun

Güneydeki çıkarma çevresinde uyuşuklukları olduğu sürece, iyi miktarda ısırma kuvveti gerektiren yiyecekler yemekten uzak durun. Bu, sizin haberiniz bile olmadan kan pıhtısına veya çıkarma bölgesine zarar verebilir. İdeal olarak, diş hekimleri katı yiyecekleri ancak 4-5 saatlik ekstraksiyondan sonra yemeniz gerektiğini söyler.

  1. Aspirin almayın

Şişliğin çok fazla ve ağrılı olduğunu düşünüyorsanız, diş hekiminize başvurun. Ağrı kesiciler, özellikle de Aspirin almayın, çünkü çekme bölgesi çevresinde leke pıhtısı oluşumunu geciktirebilir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: