alinti ampul anlasma arti ayar bilgi bilim bina canta ceptelefonu cuzdan deney destek1 destek2 dunya duyuru elmas ev foto gazete gulenyuz iletisim istatistik sozlesme kalp kampanya klasor konum kullanici kurumsal liste menu monitor mouse nakliye ok para pdf saat sepet soru sunum takvim tamir telefon urun video whatsapp yildiz yorum zar
Gazipaşa Mahallesi, Uzun Sokak Samancı Apt. No:23 K:2, 61030 Ortahisar / TRABZON
enargeorgiaدندانپزشکی

Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti)

27.07.2021
1.146
Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti)

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Pedodonti Ne Demek? Pedodonti Nedir?

Ağız ve diş sağlığının birçok alt dalı bulunmaktadır, bunlardan biri de pedodontidir. Kafanızdaki pedodonti ne demekpedodonti nedir gibi sorulara hemen cevap verelim. Öncelikle Latince bir kelime olan pedodontinin anlamı çocuk dişleridir. Süt dişlerinin çıktığı zamandan başlayıp ergenliğe kadarki süreçteki dişler ile ilgilenen diş hekimliği dalına da pedodonti denilmektedir. Özetle, pedodonti nedir ve pedodonti ne demek sorularının cevabı, çocuk diş hekimliğidir.

Pedodonti nedir ?     Pedodondist Ne Demek? Pedodontist Kimdir?

Eğer bir kimse bir üniversitenin diş hekimliği fakültesini bitirmiş ve eğitimine Pedodonti Anabilim Dalında devam ediyorsa “pedodondist” unvanını alır. Bu anabilim dalında eğitim gören diş hekimleri artık çocuk diş hekimliği braşında uzmanlaşmaya gitmiştir.

     Pedodontistler Neden Önemlidir? Pedodontistler Ne Yapar?

  Pedodonti nedir sorusunu tanımsal olarak açıkladık. Şimdi de pedodontinin ve pedodontistlerin öneminden bahsedeceğiz. Küçük yaştaki çocuklar genelde doktorlardan korkarlar, özellikle dişçiler işlem uyguladıkları için onlara daha korkunç görünür. Pedodontistler aldıkları eğitim sayesinde çocuklarla sağlık bir şekilde iletişim kurarak yapacakları işlemleri oyuna çevirerek keyifli hale getirebilirler. Böylelikle “dental fobi” adı verilen çocuklardaki diş korkusunun önüne geçilmiş olunur. Ayrıca süt dişler çabucak çürür. Çocukların şeker ve abur cubur tüketimi de bu çürümeyi hızlandırır. Pedodontistler çürüme potansiyelindeki diş gruplarını belirleyerek çocukların çürüksüz bir ağza sahip olmasını sağlarlar. Süt dişleri döküldükten sonra çıkan dişler kalıcı dişlerdir, bu nedenle bu dişlerin düzgün sıralı bir şekilde ağızda yer almaları önemlidir. Dişlerin estetik görüntüsü ve diş teli uygulamaları ile ilgilenen diş hekimliği dahi ortodonti olsa da, pedodontistler ortodonti tedavisine gerek kalınmaması için koruyucu tedaviler uygulayabilirler. Çoğu çocuk dişlerini düzgün fırçalayamaz ya da fırçalamak istemez. Diş sürmek gibi başka diş problemleri de yaşanıyor olabilir. Ancak bu sorunlar pedodontistlerin desteği ile çözülebilir. Çocuklara karşı eğlenceli ve keyifli tavırları sayesinde çocukların ağız ve diş bakım alışkanlığı sağlanmış olur. Bunun yanı sıra çocukların beslenme düzeni de sağlanabilir. Pedodonist aracılığı ile çocuklar zararlı yiyeceklerden dişlerine zarar gelmemesi için uzak durmayı tercih edebilirler.

Pedodontistler, diş hekimliği fakültelerinden mezun olduktan sonra, ilgili fakültelerin pedodonti anabilim dalında doktora eğitimini (4-6 yıl) tamamlayarak pedodonti uzmanı olmaya hak kazanırlar.

Pedodonti Randevu Nasıl Alınır?

pedodonti ne demek ?

Eğer 13-14 yaşından küçük bir çocuğunuz varsa ve ağız ve diş sağlığı ile ilgili sorunlar yaşıyorsa, pedodonti randevu alınması gerekmektedir. Diğer bölümler çocuğunuza bakmayacaktır. Pedodonti randevu almadan evvel, özel bir pedodonti kliniği mi yoksa devlet pedodonti kliniği mi tercih edeceğinize karar vermelisiniz. Eğer özel bir pedodonti kliniği tercih ederseniz, diş hekiminin muayenehanesini direkt arayarak pedodonti randevu alabilirsiniz. Ancak eğer bir devlet hastanesi tercih ederseniz iki seçeneğiniz bulunuyor. Birincisi hastaneye giderek pedodonti kliğini sekreterliğinden sıra almak, ikincisi ile Merkezi Hekim Randevu Sistemi üzerinden istediğiniz hastaneden, istediğiniz gün ve saate pedodonti kliniği için randevu almak.

Çocuk dişlerinin tedavisinde neden pedodontist tercih edilmeli?
Çocuğunuzun diş tedavilerini gerçekleştirecek doktorun pedodonti uzmanı olması, ilerde oluşabilecek diş hekimi korkusunu ortadan kaldırarak, çocuğunuzun daha uyumlu ve diş sağlığı konusunda daha bilinçli birey olması konusunda atılacak önemli bir adımdır.

Çünkü pedodontistler, ”önce dişi değil, çocuğu düşün” felsefesi doğrultusuna uygun psikolojik yaklaşımlar ile önce çocuğun sevgi ve güvenini kazanmayı hedefler daha sonra kolaydan zora, kademeli bir tedavi yaklaşımı ile ağrısız bir şekilde diş tedavilerini gerçekleştirmeyi amaçlar.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: