canta sunum arti yorum nakliye anlasma bilim urun sozlesme istatistik ayar elmas duyuru ok sepet saat kalp para gazete tamir alinti telefon kullanici deney kampanya dunya whatsapp bina pdf iletisim takvim yildiz konum destek2 bilgi ev liste gulenyuz zar video destek1 ampul soru foto cuzdan menu kurumsal mouse klasor monitor ceptelefonu
Gazipaşa Mahallesi, Uzun Sokak Samancı Apt. No:23 K:2, 61030 Ortahisar / TRABZON
enargeorgiaدندانپزشکی

Ağrılı Diş Telleriyle Nasıl Başa Çıkılır?

08.09.2021
121
Ağrılı Diş Telleriyle Nasıl Başa Çıkılır?

Ağrılı Diş Telleriyle Nasıl Başa Çıkılır?

Ortodontik tedavi gülümsemenizi birçok yönden iyileştirebilir, ancak süreç dişlerinizi ve çenenizi uygun hizaya getirmeyi içerir. İşlem, dişleriniz yer değiştirirken rahatsızlığa ve ağrıya neden olabilir. Ortodontik hastaların ağrı kesici ihtiyacı olabilecek çeşitli noktalardan ve bunu bulmanın en iyi yollarından bahsedelim!

Diş Telleri Acıtıyor mu?

Ortodontik tedaviye başlamayla ilgili en popüler sorulardan biri “diş telleri acıyor mu?” olabilir. Gerçek şu ki, olabilir. Bazı insanlar rahatsızlığı yönetebilirken, diğerleri diş teli ağrısını hafifletmek için biraz yardıma ihtiyaç duyabilir .

İlk diş teli taktığınızda, ağzınızdaki iş miktarından dolayı biraz hassasiyet ve ağrı hissetmeniz normaldir. Ayrıca ağzınızdaki braketlere ve tellere alışmanız da zaman alır.

Ağrılı Braketlerin Sebebi Nedir?

Bazı insanlar genel bir rahatsızlık hissedebilirken, bazılarının diş teli ayarlamaları ile ağrıyan sadece bir dişi vardır. Diş teli ağrısına, hizalama değiştikçe dişlerinizin ve diş etlerinizin etrafındaki kan akışının değiştirilmesi de dahil olmak üzere birçok şey katkıda bulunabilir. Diğer insanlar, yanakları ve diş etlerini ovuşturan braketlerden veya tepsilerden yumuşak doku ağrısı çekebilir.

Tel Takıldıktan Sonra Dişlerim Ne Kadar Ağrır?

Çoğu ortodontik hasta, diş tellerini taktıktan sonraki ilk hafta ağrı bekleyebilir, ancak bazılarının ayarlanması biraz daha uzun sürebilir. Ek olarak, bir ayarlamanız olduğunda diş tellerini sıkan ağrıyı deneyimlemek yaygındır.

Tellerle Dişlerin Rastgele Ağrıması Normal mi?

Dişlerin rastgele zamanlarda ağrıması tamamen normaldir. Dişleriniz uygun hizaya geldiğinde, herhangi bir noktada geçici ağrı ve rahatsızlık hissedebilirsiniz.

Spacers Acıtıyor mu?

Diş telleri ve ortodontik aletleri yerleştirmek için daha fazla alan yaratmak için dişler arasında aralayıcılar bulunur . Diş telleri gibi, ara parçalar da dişler hareket ederken biraz rahatsızlığa neden olabilir.

Invisalign Acıyor mu?

İnsanlar birçok nedenden dolayı geleneksel diş telleri yerine Invisalign gibi şeffaf plakları tercih ediyor , ancak bu acı çekmeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Invisalign’a başlayan birçok kişi, tepsilere alıştıkça ilk hafta ağrılar yaşar. Diğer Invisalign hastaları bir dişte ağrı hissedebilir, bu da tepsilerin çalıştığını gösterir!

Genellikle Invisalign ağrısı dayanılmaz veya uzun süreli değildir. Ancak ağrıyı kontrol edemiyorsanız veya birkaç günden uzun sürüyorsa, ortodontistinize ulaşarak tepsilerinizi değerlendirmesini isteyin.

Tutucular Acıyor mu?

Tutucular, ortodontik tedaviyi tamamladıktan sonra dişlerinizi yerinde tutmaya yardımcı olur. Garip hissedebilirler, ancak acı çekmemelisiniz. Tutucunuz ağrıyorsa, tam oturmayabilir ve ayar gerektirebilir.

Diş teli ağrısıyla nasıl başa çıkıyorsunuz?

Diş tellerinden kaynaklanan ağrılı bir ağızla uğraşmak eğlenceli değildir, ancak bu, hayal ettiğiniz gülümsemeyi elde etmenizi sağlayacak sürecin bir parçasıdır. Dişleriniz diş tellerinden dolayı ağrıyorsa, bunun geçici olduğunu ve yeni gülümsemenizin buna değeceğini kendinize hatırlatın. Elbette diş teli ve Invisalign ağrı kesici bulmanın da birçok yolu var!

Reçetesiz Ağrı Kesiciler

İlacın daha erken etki göstermesi için randevu almadan önce ağrı kesici almanız faydalı olabilir. Bu şekilde, acıyı veya rahatsızlığı asla hissetmeyebilirsiniz.

Buz Paketleri veya Isıtma Pedleri

Buz paketleri şişliği ve ağrıyı hafifletebilir, ancak işe yaramazsa ısıtma yastıkları veya sıcak kompresler denemek isteyebilirsiniz. Bazı insanlar sıcak ve soğuk kompresleri değiştirir. Yaklaşık on beş dakika boyunca bir buz paketi uygulamak, aynı süre boyunca kapalı bırakmak ve ardından ısıtmaya geçmek yardımcı olabilir.

Soğuk Gıdalar

Dondurma gibi soğuk yiyecekler yemek, ağzınızdaki ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Popsicles ve diğer donmuş yiyecekler, buz paketleri gibi çalışır ve diş tellerinin ağrısını hafifletir. Bir braketi kırabileceğiniz için buz küplerini veya çubuklu dondurmayı ısırmamaya dikkat edin.

Topikal Oral Anestezikler

Reçetesiz uyuşturucu jeller veya kremler bazı durumlarda yardımcı olabilir. Doğrudan etkilenen dişlere ve diş etlerine uygulamak ağrılı diş tellerini hafifletebilir.

ortodontik mum

Bazen bir tel dışarı fırlar veya yanağınızın içini tahriş eden sert bir braketiniz olur. Yanağınıza veya diş etinize zarar vermeyecek pürüzsüz bir yüzey oluşturmak için tahriş ediciyi kapatmak için biraz ortodontik mum kullanmayı deneyin.

Tuzlu Su Durulama

Ilık bir tuzlu su çözeltisi oluşturmak kolaydır ve diş teli ağrısına yardımcı olabilir. Ilık suya biraz tuz ekleyin ve rahatsızlığı gidermek ve enfeksiyonu önlemeye yardımcı olmak için yaklaşık bir dakika ağzınızda çalkalayın.

Yumuşak Gıdalar

Diş tellerinizi yeni sıktıysanız ve ağrının giderilmesine ihtiyacınız varsa, ayarlamadan sonra birkaç gün yumuşak yiyeceklere geçmeniz yardımcı olabilir. Patates püresi, yoğurt, yulaf ezmesi ve elma püresi ile çenenize mola vererek hassas diş ve diş etlerinizi rahatlatabilirsiniz!

Diş Etlerine Masaj Yap

Diş etlerinize nazikçe masaj yapmak, özellikle biraz şişlik varsa rahatlama sağlayabilir. Ağrıyı azaltmak için parmağınızı diş etlerinin üzerinde daireler çizerek ovalayın. Hatta bir buz küpü ile deneyebilirsiniz!

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: