canta sunum arti yorum nakliye anlasma bilim urun sozlesme istatistik ayar elmas duyuru ok sepet saat kalp para gazete tamir alinti telefon kullanici deney kampanya dunya whatsapp bina pdf iletisim takvim yildiz konum destek2 bilgi ev liste gulenyuz zar video destek1 ampul soru foto cuzdan menu kurumsal mouse klasor monitor ceptelefonu
Gazipaşa Mahallesi, Uzun Sokak Samancı Apt. No:23 K:2, 61030 Ortahisar / TRABZON
trenargeorgiaدندانپزشکی

Ağız kokusu hakkında bilmeniz gereken her şey

25.08.2021
63
Ağız kokusu hakkında bilmeniz gereken her şey

Ağız kokusu hakkında bilmeniz gereken her şey

Ağız kokusu insanların tahmini yüzde 25’ini etkiler. Ağız kokusunun birkaç olası nedeni vardır, ancak büyük çoğunluğu ağız hijyenine bağlıdır.

Ayrıca ağız kokusu veya fetor oris olarak da bilinir. Ağız kokusu ciddi endişe, utanç ve endişeye neden olabilir, ancak tedavisi nispeten kolaydır.

Bu MNT Bilgi Merkezi makalesi, ağız kokusunun potansiyel kökenlerini, teşhisini ve nasıl tedavi edileceğini tartışacaktır.

Ağız kokusu hakkında hızlı gerçekler

İşte ağız kokusu hakkında bazı önemli noktalar. Daha fazla detay ve destekleyici bilgi ana makalede yer almaktadır.

 • Ağız kokusunun dünya genelinde 4 kişiden 1’ini etkilediği tahmin edilmektedir.
 • Ağız kokusunun en yaygın nedeni kötü ağız hijyenidir.
 • Yiyecek parçacıkları ağızda bırakılırsa, bakteriler tarafından parçalanması kükürt bileşikleri üretir.
 • Ağzı nemli tutmak ağız kokusunu azaltabilir.
 • Ağız kokusu için en iyi tedavi düzenli fırçalama, diş ipi kullanma ve nemlendirmedir.

Halitozis nedir?

kötü nefesi olan bir kadın

Ağız kokusu, önemli psikolojik sıkıntıya neden olabilen yaygın bir sorundur. Bir dizi potansiyel neden ve tedavi mevcuttur.

Herkes kötü nefesten muzdarip olabilir. Her 4 kişiden 1’inin düzenli olarak ağız kokusu olduğu tahmin edilmektedir .

Ağız kokusu, insanların diş bakımına başvurmasının diş çürümesi ve diş eti hastalığından sonra üçüncü en yaygın nedenidir .

İyileştirilmiş diş hijyeni ve sigarayı bırakmak gibi basit ev ilaçları ve yaşam tarzı değişiklikleri genellikle sorunu ortadan kaldırabilir. Bununla birlikte, ağız kokusu devam ederse, altta yatan nedenleri kontrol etmek için bir doktora gitmeniz önerilir.

Tedavi

Ağız kokusunu azaltmanın en iyi yöntemi iyi ağız hijyenidir. Bu, çürüklerin önlenmesini sağlar ve diş eti hastalığı olasılığını azaltır.

Bireylerin yılda iki kez kontrol ve temizlik için diş hekimine gitmeleri önerilir.

Diş hekimi antibakteriyel ajan veya antibakteriyel gargara içeren bir diş macunu önerebilir.

Alternatif olarak, diş eti hastalığı varsa, diş eti ve diş arasındaki ceplerde bakteri birikimini temizlemek için profesyonel temizlik gerekebilir.

Nedenler

Ağız kokusunun olası nedenleri şunlardır:

 • Tütün: Tütün ürünleri kendi ağız kokularına neden olur. Ek olarak, ağız kokusuna da neden olabilecek diş eti hastalığı olasılığını artırırlar.
 • Yiyecekler: Dişlere yapışan yiyecek parçacıklarının parçalanması kokulara neden olabilir. Soğan ve sarımsak gibi bazı yiyecekler de ağız kokusuna neden olabilir. Sindirildikten sonra, parçalanma ürünleri kanda nefesi etkileyebilecekleri akciğerlere taşınır.
 • Ağız kuruluğu: Tükürük ağzı doğal olarak temizler. Ağız, kserostomi gibi belirli bir hastalık nedeniyle doğal olarak kuru veya kuruysa , koku oluşabilir.
 • Diş hijyeni: Fırçalama ve diş ipi, birikebilen ve yavaş yavaş parçalanarak koku üretebilen küçük gıda parçacıklarının uzaklaştırılmasını sağlar. Fırçalama düzenli değilse, plak adı verilen bir bakteri tabakası oluşur. Bu plak diş etlerini tahriş edebilir ve dişler ile diş etleri arasında periodontitis adı verilen iltihaba neden olabilir . Düzenli veya düzgün temizlenmeyen protezler de ağız kokusuna neden olan bakterileri barındırabilir.
 • Şok diyetler: Oruç ve düşük karbonhidratlı beslenme programları ağız kokusuna neden olabilir. Bunun nedeni, keton adı verilen kimyasalları üreten yağların parçalanmasıdır. Bu ketonların güçlü bir aroması vardır.
 • İlaçlar: Bazı ilaçlar tükürüğü azaltabilir ve bu nedenle kokuları artırabilir. Diğer ilaçlar, bozuldukları ve nefeste kimyasalları saldıkları için koku üretebilir. Örnekler, anjin tedavisinde kullanılan nitratları , bazı kemoterapi kimyasallarını ve fenotiyazinler gibi bazı sakinleştiricileri içerir. Almak Bireyler vitamini yüksek dozlarda takviyeleri de kötü nefes eğilimli olabilir.
 • Ağız, burun ve boğaz rahatsızlıkları: Bazen boğazın arkasındaki bademcikler üzerinde küçük, bakteri kaplı taşlar oluşabilir ve koku üretebilir. Ayrıca burun, boğaz veya sinüslerdeki enfeksiyonlar veya iltihaplanma ağız kokusuna neden olabilir.
 • Yabancı cisim: Özellikle çocuklarda burun boşluğunda yabancı bir cisim varsa ağız kokusuna neden olabilir.
 • Hastalıklar: Bazı kanserler , karaciğer yetmezliği ve diğer metabolik hastalıklar, ürettikleri kimyasalların belirli karışımları nedeniyle ağız kokusuna neden olabilir. Gastroözofageal reflü hastalığı ( GÖRH ), mide asitlerinin düzenli olarak geri akışı nedeniyle ağız kokusuna neden olabilir.

Ağız kokusunun daha nadir nedenleri

Daha önce de belirtildiği gibi, ağız kokusunun en yaygın nedeni ağız hijyenidir, ancak diğer durumlar da suçlanabilir.

Ağız kokusunun daha nadir nedenleri şunlardır:

 • Ketoasidoz: İnsülin ile bir kişinin düzeyleri diyabet oldukça düşüktür, vücutları artık kullanım şeker yerine yağ depolarını kullanmaya başlar. Yağ parçalandığında ketonlar üretilir ve birikir. Ketonlar çok sayıda bulunduğunda zehirli olabilir ve belirgin ve hoş olmayan bir nefes kokusu üretebilir. Ketoasidoz ciddi ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durumdur.
 • Bağırsak tıkanıklığı: Özellikle bağırsak tıkanıklığı varsa, uzun süreli kusma varsa, nefes dışkı gibi kokabilir.
 • Bronşektazi: Bu, hava yollarının normalden daha geniş olduğu ve ağız kokusuna yol açan mukus birikmesine izin verdiği uzun süreli bir durumdur.
 • Aspirasyon pnömonisi: Kusmuk, tükürük, yiyecek veya sıvıların solunması nedeniyle akciğerlerde veya solunum yollarında şişme veya enfeksiyon.

Belirtiler

Spesifik nefes kokusu, sorunun nedenine bağlı olarak değişebilir. Kendiniz değerlendirmek zor olabileceğinden, ağız kokunuzu ölçmek için yakın bir arkadaşınıza veya akrabanıza sormak en iyisidir.

Eğer kimse yoksa, kokuyu kontrol etmenin bir yolu bileğinizi yalamak, kurumaya bırakmak ve sonra koklamaktır. Bileğin bu bölgesindeki kötü koku, muhtemelen ağız kokusuna sahip olduğunuzu düşündürür.

Bazı kişiler ağız kokusu çok az olmasına veya hiç olmamasına rağmen nefeslerinden endişe duyarlar. Bu duruma halitofobi denir ve obsesif ağız temizleme davranışına yol açabilir.

Evde yapılan ilaçlar

[Man flossing his teeth]

Ağız kokusu için diğer yaşam tarzı değişiklikleri ve ev ilaçları şunları içerir:

 • Dişleri fırçalayın: Günde en az iki kez, tercihen her yemekten sonra fırçaladığınızdan emin olun.
 • Diş ipi: Diş ipi, dişler arasında yiyecek parçacıkları ve plak oluşumunu azaltır. Fırçalama , diş yüzeyinin sadece yüzde 60’ını temizler .
 • Temiz protezler: Takma dişler, köprü veya ağız koruyucu dahil ağzınıza giren her şey önerilen şekilde günlük olarak temizlenmelidir. Temizlik, bakterilerin birikmesini ve ağza geri taşınmasını önler. Diş fırçasını 2-3 ayda bir değiştirmek de benzer nedenlerle önemlidir.
 • Fırça dili: Bakteriler, yiyecekler ve ölü hücreler, özellikle sigara içenlerde veya özellikle ağız kuruluğu olanlarda genellikle dilde birikir. Bir dil kazıyıcı bazen faydalı olabilir.
 • Ağız kuruluğundan kaçının: Bol su için. Her ikisi de ağzı kurutan alkol ve tütünden kaçının. Sakız çiğnemek veya tatlı, tercihen şekersiz bir şey emmek, tükürük üretimini uyarmaya yardımcı olabilir. Ağız kronik olarak kuruysa, doktor tükürük akışını uyaran ilaçlar reçete edebilir.
 • Diyet: Soğan, sarımsak ve baharatlı yiyeceklerden kaçının. Şekerli yiyecekler de ağız kokusuyla bağlantılıdır. Kahve ve alkol tüketimini azaltın . Sert yiyecekler içeren bir kahvaltı yemek, dilin arkasını temizlemeye yardımcı olabilir.

Bu faktörlerin kontrol edilmesine rağmen nefes kokusu devam ederse, kişinin diğer koşulları ekarte etmek için ileri testler için doktora gitmesi önerilir.

Teşhis

Çoğu zaman, diş hekimi ağız kokusu şüphesi olan bir kişinin nefesini koklar ve kokuyu altı noktalı bir yoğunluk ölçeğinde değerlendirir. Diş hekimi dilin arkasını kazıyabilir ve bu bölge genellikle bir aroma kaynağı olabileceğinden sıyrıkların kokusunu alabilir.

Kokuyu daha kesin olarak değerlendirebilen çeşitli karmaşık dedektörler vardır.

Aşağıdakileri içerirler:

 • Halimetre: Bu, düşük kükürt seviyelerini algılar.
 • Gaz kromatografisi: Bu test üç uçucu kükürt bileşiğini ölçer: Hidrojen sülfür, metil merkaptan ve dimetil sülfür.
 • BANA testi: Bu, ağız kokusuna neden olan bakteriler tarafından üretilen spesifik bir enzimin seviyelerini ölçer.
 • Beta-galaktosidaz testi: Beta-galaktosidaz enzimi düzeylerinin ağız kokusuyla ilişkili olduğu bulunmuştur.

Diş hekimi daha sonra ağız kokusunun olası nedenini belirleyebilecektir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: